Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka burza nad Krakowem i wokół miasta. Strażacy musieli interweniować

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
9.06. - nocna burza nad Krakowem
9.06. - nocna burza nad Krakowem Anna Kaczmarz
Wielka burza przetoczyła się w nocy nad Krakowem i wokół miasta. Doszło m.in. do pożaru domu w Garlicy Murowanej.

"W chwili przybycia pierwszych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej stwierdzono rozwinięty pożar poddasza oraz poszycia dachowego budynku mieszkalnego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe zastępy, po tym jak po zasilaniu wodnym z hydrantu w sieci zabrakło środka gaśniczego. W związku z tym na pobliskiej rzecze zorganizowano punkt czerpania wody.
Wskutek zaistniałego zdarzenia nie stwierdzono osób wymagających pomocy medycznej" - czytamy na facebookowym profilu Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie.

"Dzisiejszej nocy strażacy mieli pełne ręce roboty po przejściu frontu burzowego, w miejscowośći Świnczów gm. Skała doszło do zwarcia instalacji na szczęście obeszło się bez dużych strat. Niestety tego nie mogą powiedzieć właściciele w miejscowości Garlica Murowana w gminie Zielonki tam piorun uderzył w dom, spaleniu uległo poddasze budynku mieszkalnego" - czytamy z kolei na profilu Patrol998-Małopolska.

Będą kolejne burze

Tymczasem synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzegają przed kolejnymi możliwymi burzami w naszym regionie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje dziś od godz. 14.00 do godz. 1.00 w nocy.

Meteorolodzy prognozują burze z silnymi opadami deszczu, do30 mm, oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska określono na 80 proc.

Dziś w trakcie dnia termometry w Krakowie wskażą maksymalnie 21 st. C. Wedle prognoz burzowa pogoda będzie nam towarzyszyć także w piątek. Na przejaśnienia możemy liczyć dopiero w sobotę.

Intensywne, punktowe opady mogą powodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, w postaci gwałtownego wzrostu stanu wód, a także lokalnych podtopień (głównie na obszarach miejskich).

Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska