Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2022 z wychodzeniem z pandemii. Zapełniają się kościoły, wracamy do zwyczajów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Grób Pański u pijarów w Krakowie
Grób Pański u pijarów w Krakowie Andrzej Banaś
- Wracamy do normalności. Kościoły na nowo się wypełniają, widać ożywienie popandemiczne. Ludzie dopisują na nocnych adoracjach, trwają spowiedzi całonocne - zwraca uwagę ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii. Przed nami Wielkanoc już bez limitów osób w kościołach i bez wymogu założenia maseczki. Już wcześniej powrócił po dwóch latach jarmark przedświąteczny na Rynek Główny, a teraz, w Wielką Sobotę właśnie tam odbędzie się święcenie pokarmów z udziałem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po dwuletniej przerwie wraca też tradycyjny Emaus na Salwatorze.

FLESZ - Polskie parafie pomagają uchodźcom

od 16 lat

Uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych w Wielką Sobotę na krakowskim Rynku - z udziałem metropolity krakowskiego oraz włodarzy miasta - zaplanowano na godz. 11. Oczywiście w parafiach również będzie tego dnia trwało święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Szczególnym zwyczajem było jeszcze przed pandemią święcenie pokarmów na placach targowych. Jak się dowiadujemy, jeszcze tym razem nie wraca ono na Stary ani Nowy Kleparz (duszpasterze zapraszają z koszyczkiem do Bazyliki św. Floriana w godz. 9-16), natomiast odbędzie się znowu na targowisku pod Halą Targową.

- Mieszkańcy się tego domagali, zwłaszcza starsi, którzy mają tu bliżej niż do kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika. Jest to też przydatne dla samych kupców, którzy są pracy w czasie, gdy inni idą na święcenie - mówi Marek Zegadłowicz, prezes spółki Unitarg, która zarządza placem. Pod Halą Targową pokarmy będzie święcić proboszcz parafii św. Mikołaja, o godz. 10 przed pawilonem nr 11.

Modlitwa i refleksja przy Grobach Pańskich

Wielka Sobota to dla wiernych także czas tradycyjnego odwiedzania Grobów Pańskich. W Krakowie najsłynniejsze z nich powstają co roku w krypcie u pijarów. W tym roku autorem aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła Zakonu Pijarów przy ul. Pijarskiej 2 jest o. Piotr Wiśniowski. Głównym motywem jest tym razem krzyż.

- W Grobie znajdują się dwojakiego rodzaju krzyże. W dalszej jego przestrzeni są krzyże, które są symbolem tych wszystkich trudności i ludzkiego cierpienia, przeciwko którym się buntujemy, w których nie dostrzegamy żadnego sensu, znaczenia. Takich krzyży najchętniej byśmy się pozbyli - i pozbywamy się ich. Więc ta przestrzeń jest chaotyczna, "brudna" - wskazuje o. Piotr Wiśniowski. Ta przestrzeń na końcu jest podświetlona tak, że światła układają się we flagę Ukrainy. - Bo też to jest symbol zniszczenia wojną, zniszczenia poprzez zło, poprzez cierpienie - wyjaśnia pijar.

W przedniej części Grobu Pańskiego znajdują się natomiast krzyże wypełnione żywymi kwiatami. One symbolizują te nasze codzienne krzyże, w których mimo trudności potrafimy odnaleźć jakiś sens, krzyże, które podejmujemy. Stanowią także wyraz nadziei, że konflikt na Ukrainie jak najszybciej zostanie przezwyciężony i w Ukrainę wstąpi nowe życie. Pośrodku zaś znajduje się monstrancja - jako symbol Chrystusa, który daje silę i dzięki któremu odnajdujemy dobro nawet pośród zła.

Z Wawelu odezwie się Zygmunt

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu rozpocznie się o godz. 20. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski. Dzwon Zygmunt zabrzmi podczas procesji rezurekcyjnej, czyli około godz. 22. Kolejny raz krakowianie usłyszą jego bicie w Wielkanoc, kiedy będzie zwoływał wiernych na sumę na godz. 10.

Wraca Emaus, z naciskiem na eksponowanie dziedzictwa

W Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się tradycyjny Emaus na Salwatorze - po dwuletniej przerwie, kiedy to był odwoływany w związku z sytuacją epidemiologiczną. Będzie to zarazem pierwsza edycja tego wydarzenia po tym, jak jego organizację przejęło miasto. W nowej odsłonie Emaus - a dokładniej jarmark, który towarzyszy odpustowi na Salwatorze - będzie koncentrować się na eksponowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego tego wyjątkowego wydarzenia. Jak informują krakowscy urzędnicy, w tym roku podczas odpustu zobaczymy uporządkowane rzędy kramów, zapewnione przez miasto spójne kolorystycznie i materiałowo namioty, a także stylizowane drewniane stoiska. Organizatorzy zapowiadają, że stopniowo będą wprowadzać ograniczenia w ofercie masowych produktów, a także będą promować oferty handlowe adekwatne do wielowiekowej tradycji Emausu. Miasto planuje zwiększenie liczby kramów prezentujących tradycyjne rzemiosło, rękodzieło, towary rodzimej produkcji, emausowe przysmaki i typowe odpustowe zabawki.

Oddział Muzeum Krakowa - Dom Zwierzyniecki w Poniedziałek Wielkanocny zaprasza na swoje święto. W godz. 9-17 w muzealnym ogrodzie przy ul. Królowej Jadwigi 41 będzie można oglądać plenerową wystawę o krakowskich tradycjach wielkanocnych, a od 10 do 14 spotkać się z artystami wykonującymi tradycyjne zabawki emausowe. Również od 10 do 14 dzieci zapraszane są na warsztaty, na których będą tworzyć własne zabawki. W samo południe w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejsze drzewko Emausowe.

Powrót Rękawki

Z kolei we wtorek, 19 kwietnia , po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, na kopiec Krakusa wraca Tradycyjne Święto Rękawki. Tegoroczna edycja imprezy - organizowanej zawsze we wtorek po Wielkanocy - odbędzie się pod hasłem „Klechdy i podania krakowskie”. Początek o godz. 11.30.

Jak dojechać na wielkanocne śniadanie, a jak na Emaus?

W związku ze świętami, a także odpustem Emaus na Salwatorze zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. W Wielką Sobotę (16 kwietnia) komunikacja miejska będzie funkcjonować według sobotnich rozkładów jazdy.

Natomiast w Wielkanoc (17 kwietnia) obowiązuję świąteczne rozkłady jazdy, ale z określnymi zmianami. Linie tramwajowe nr 5, 9, 19 zostaną zawieszone, nr 50 - będzie kursować przez cały dzień co 20 minut (w godzinach porannych co 30 minut); zawieszone będą linie autobusowe: 109, 121, 155, 578.

W Poniedziałek Wielkanocny (18.04) komunikacja miejska będzie funkcjonować generalnie według świątecznych rozkładów jazdy, przy czym tramwaje nr 5, 9, 19 - będą kursować od około godziny 14-14.30, autobusy nr 121, 155, 578 - zostaną zawieszone. Na trasę tramwaju nr 1, w związku z Emausem, wyjadą pojemniejsze pojazdy. Ponadto tego dnia od pierwszych kursów do godzin wieczornych wsiadanie i wysiadanie z tramwaju nr 1 i 2 na Salwatorze będzie możliwe tylko na pętli (przystanki przelotowe „Salwator” 02 i 03 na ul. Kościuszki będą nieczynne). Jeśli chodzi o autobusy, linia nr 109 będzie kursować po trasie czasowo skróconej: „Bielany” - … - ul. Księcia Józefa - „Salwator”, a linie nr 100, 209, 229, 239, 249, 259, 269 - będą kursować po stałych trasach z pewnymi zmianami organizacji ruchu w rejonie pętli „Salwator”; tymczasowy przystanek początkowy „Salwator” 71 będzie zlokalizowany na ul. Kościuszki, na wysokości pętli tramwajowej.

Grób Pański u pijarów

Kraków. Niezwykły Grób Pański u Ojców Pijarów. Kwitnące krzy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska