Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielokulturowe dziedzictwo

Paweł Chwał
Ośmiostronicowa gazetka, którą wczoraj rozdawano w tarnowskich szkołach, zaciekawiła niejednego ucznia
Ośmiostronicowa gazetka, którą wczoraj rozdawano w tarnowskich szkołach, zaciekawiła niejednego ucznia Paweł Chwał
Tarnowscy uczniowie poznają żydowskie ślady. Odwiedzają kirkuty i miejsca zagłady.

Uczniowie tarnowskich szkół dostali wczoraj do swoich rąk specjalną gazetę, poświęconą w całości historii, kulturze i tragicznym losom tarnowskich Żydów.

Po ludności, która przed wojną stanowiła niemal połowę mieszkańców Tarnowa, pozostało dzisiaj niewiele śladów. Kirkut, bima, hebrajskie napisy na ścianach niektórych budynków, ulice noszące nazwy wybitnych tarnowian żydowskiego pochodzenia.

To dziś już ostanie, najbardziej widoczne, oznaki obecności Żydów w mieście, w którym kultura polska i żydowska naturalnie się przenikały i uzupełniały. Coraz mniej żyje też osób, które były świadkami tragedii żydowskich sąsiadów.

- Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że związki Tarnowa z kulturą i tradycją żydowską są bardzo mocne - mówi Józef Parys, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.

Wspólnie z grupą uczniów z kilku tarnowskich szkół średnich oraz historykami przygotował gazetę "pamięci spotkania różnych kultur, języków, tradycji, religii, które pokojowo współistniejąc stworzyło niezwykłe wielokulturowe dziedzictwo".

Wydrukowano 800 egzemplarzy ośmiostronicowego wydawnictwa, którego szata graficzna przypomina przedwojenne publikacje. Wczoraj rozdawano je w tarnowskich szkołach.

- Nie wiedziałam, że blok, w którym mieszkam, znajdował się kiedyś na terenie żydowskiego getta
- przyznała 17-letnia Monika, przyglądając się jednej z archiwalnych map, umieszczonych w gazetce. Sporo jest w niej także zdjęć przedwojennego Tarnowa.

Wypełniają ją nie tylko artykuły stricte historyczne, ale również bardzo osobiste relacje licealistów,
z których część uczestniczy w projekcie "Przywróćmy pamięć". Młodzi ludzie odwiedzają m.in. miejsca zagłady Żydów i liczne w naszym regionie cmentarze żydowskie. Opiekują się także wytypowanymi nagrobkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska