Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny atak zimy w Zakopanem. W mieście spadło 10 cm śniegu, na Kasprowym Wierchu leży 160 cm śniegu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wiosenny atak zimy pod Giewontem. W nocy z poniedziałku na wtorek w Zakopanem spadło 10 centymetrów śniegu, a w Tatrach ponad 20 cm. Na Kasprowym Wierchu jest już 160 centymetrów białego puchu, a na Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji - aż trzy metry.

FLESZ - Ceny prądu najwyższe od 8 lat

Kto schował łopaty do śniegu, szybko będzie musiał znów je wyciągać. Pod Giewontem zrobiła się zima w pełni. W samym Zakopanem spadło 10 centymetrów śniegu. Spadła także temperatura. Termometry w Zakopanem wskazują minus 5 stopni. Na drogach zrobiło się ślisko. We wtorek rano wszystkie drogi - osiedlowe, gminne i powiatowe - były białe. Kierowcy muszą bardzo uważać.

Rano doszło do pierwszego wypadku. W Chochołowie na drodze wojewódzkiej osobowe auto wpadło do przydrożnego rowu. Podróżowały nim dwie osoby. Jedna z nich - 14-letnia dziewczyna została poszkodowana. Karetka pogotowia odwiozła ją do szpitala.

Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę. - W ciągu ostatnich godzin pogoda na Podhalu zmieniła się diametralnie. Na drogach może być śnieg, błoto pośniegowe, czy niewidoczny lód. Dlatego kierowcy w najbliższych dniach muszą bardzo uważać. Zdecydowanie za wcześniej jest na zmianę opon na letnie na Podhalu - mówi asp. Krzysztof Waksmundzki z zakopiańskiej policji.

Zima w pełni także w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu jest minus 13 stopni. Na Hali Gąsienicowej spadło 22 centymetry świeżego śniegu. Teraz na Kasprowym Wierchu leży 160 cm śniegu, a na Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji - aż 3 metry. I cały czas sypie. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- W związku z opadem i prognozami, tendencja jest rosnąca. Możemy się spodziewać wzrostu zagrożenia. Zarówno jeśli będzie opad śniegu, jak i w sytuacji, gdy wyjdzie słońce. Ten śnieg jest dość mokry i ciężki. Szlaki w górach nie są przetarte. W górnych partiach w poniedziałek był bardzo silny wiatr, który poprzenosił masy śniegu tworząc depozyty śnieżne. Są one bardzo niestabilne i niebezpieczne - ostrzega Andrzej Maciata, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Szlaki w wyższych partiach Tatr pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Niektóre szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte. Są miejsca, gdzie wiatr utworzył głębsze zaspy śniegu, bądź wywiał śnieg świeży do warstwy starszego. Na graniach występują nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk zalega w większości ubity śnieg, w wielu miejscach jest ślisko. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych tworzy się błoto pośniegowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska