Wioślarstwo. Sukcesy krakowian w mistrzostwach świata. Medale i przepustki olimpijskie zdobyli Maria Springwald i Dominik Czaja

art
Czwórka podwójna kobiet, druga z lewej Maria Springwald
Czwórka podwójna kobiet, druga z lewej Maria Springwald materiały prasowe PZTW/Julia Kowacić
Cztery medale: złoty, dwa srebrne i brązowy, zdobyli Polscy wioślarze w mistrzostwach świata, które odbyły się w Linz-Ottenheim. Na podium stanęli także krakowianie.

W czempionacie startowali zawodnicy AZS AWF Kraków i UKS NPS Kraków, a także wioślarze pochodzący spod Wawelu, a reprezentujący inne kluby. Srebro dla tej pierwszej ekipy wywalczyła czwórka podwójna kobiet z Marią Springwald w składzie. Polki - także Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska i Marta Wieliczko - broniły złotego medalu sprzed roku. Nie udało się powtórzyć osiągnięcia, tym razem zajęły w finale 2. miejsce, przegrywając o prawie 2 s z Chinkami, a na finiszu wyprzedzając, o zaledwie 0,03 s, Holandię. Dodatkowo wywalczyły kwalifikację olimpijską (jest dla osady, nie imienna, ale trudno spodziewać się, by trener kadry zmieniał skład - jeśli nie będzie kontuzji - który odniósł kolejny sukces).

Również srebro i przepustka do Tokio stały się udziałem Dominika Czai. Pochodzący z Krakowa zawodnik wiosłuje w barwach AZS AWF Warszawa (w reprezentacyjnej osadzie jego partnerami są: Fabian Barański, Szymon Pośnik i Wiktor Chabel). Polacy w finale przegrali o prawie 4 s z Holandią.

Tuż za podium uplasowała się czwórka bez sterniczki, w której jest Maria Wierzbowska, wychowanka AZS AWF Kraków, obecnie pływająca w barwach Lotto Bydgostii. W finale Polki - także Joanna Dittmann, Olga Michalkiewicz i Monika Chabel - zajęły 4. lokatę, do medalu brakło 3,5 s. Z Austrii wróciły jednak chyba zadowolone, bo uzyskały kwalifikację na IO. Łącznie Polska wywalczyły sześć takich przepustek.

Mniej szczęścia mieli inni zawodnicy z naszego regionu. W dwójce podwójnej wagi lekkiej Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) i Weronika Deresz zajęły dopiero 15. miejsce (3. w finale C). Przypomnijmy, że skład tej osady został zmieniony w trakcie sezonu. Wypadła z powodu kontuzji Joanna Dorociak, a wróciła Deresz, która dopiero co wyleczyła uraz. Najwyraźniej nie udało się uzyskać na czas odpowiednio wysokiej formy.

W dwójce podwójnej na 14. pozycji sklasyfikowane zostały Monika Sobieszek (AZS AWF Kraków) i Anna Wierzbowska (Lotto Bydgostia, wychowanka AZS AWF Kraków). W jedynce Natan Węgrzycki-Szymczyk uplasował się na 10. pozycji, do uzyskania kwalifikacji olimpijskiej zabrakło mu niewiele (krakowianin był na IO w Rio de Janeiro w 2016 r.).

Wśród niepełnosprawnych 13. miejsce zajęła czwórka mieszana ze sternikiem, z Patrycją Kapłon i Robertem Niesyczyńskim w składzie (oboje UKS Salwator NPS). Nie udało im się wywalczyć awansu na igrzyska paraolimpijskie.

Szansa na przepustkę do Tokio będzie jeszcze w przyszłym roku, podczas kontynentalnych eliminacji.