Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny to święto nakazane. Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?

Red.
Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?
Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? polska press
15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Czy tego dnia praktykujący chrześcijanie mają obowiązek pójścia na mszę świętą? Co znaczy, że dany dzień w kalendarzu jest świętem nakazanym? I skąd pochodzi tradycja Matki Boskiej Zielnej? Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć na temat tego najstarszego święta maryjnego w Polsce.

Czym są święta nakazane?

W tradycji Kościoła katolickiego istnieje idea świąt nakazanych. W te uroczyste dni praktykujący chrześcijanie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz w miarę możliwości unikania pracy. To czas, który ma zostać poświęcony ich relacji z Bogiem oraz wspólnotą.

W celu wywiązania się z obowiązku celebrowania święta nakazanego, katolik powinien wziąć udział w nabożeństwie przeprowadzonym w kościele w dniu nakazanym lub w dniu poprzednim (nazywanym wigilią). Jeśli to okazałoby się jednak niemożliwe również rodzinna modlitwa będzie wystarczająca. Ważne, żeby wspólnotowy charakter pozostał zachowany.

Katolicy obchodzą święto nakazane w każdą niedzielę oraz w czasie wybranych dni, oznaczonych przez Kodeks prawa kanonicznego. Jedną z takich ważnych dla katolików dat jest 15 sierpnia, kiedy ma miejsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywane inaczej świętem Matki Boskiej Zielnej.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny czy święto Matki Boskiej Zielnej? Skąd pochodzi nazwa święta

15 sierpnia ma miejsce nakazane święto kościelne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Święto to było obchodzone już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, aczkolwiek w zależności od wyznania wstępują pewne różnice doktrynalne. Starokatolicy na przykład nazywają to święto Zaśnięciem Bogurodzicy celebrując życie i śmierć Maryi, ale nie uznają, żeby jej wniebowstąpienie ciałem i duchem miało podstawy biblijne. W ramach tradycji katolickiej jednakże, w 1950 roku papież Pius XII ustanowił święto maryjne 15 sierpnia dogmatem wiary.

W Polsce jednym ze zwyczajów podczas Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest święcenie ziół, dlatego święto to nazywa się często świętem Matki Boskiej Zielnej. Ta tradycja związana jest z pogańskimi obchodami zakończenia żniw. Wiele maryjnych świąt i rytuałów posiada agrarny charakter. Postać chrześcijańskiej Maryi została zasymilowana ze słowiańskimi bóstwami żeńskimi odpowiedzialnymi za wegetację, płodność i związek człowieka z naturą.

Święcenie ziół chociaż bezpośrednio wynika z pogańskich wierzeń było również ważne dla świeżo nawróconych chrześcijan. Ziołolecznictwo rozwijało się w klasztorach i często skutecznie chroniło ówczesne społeczności przed chorobami. Siła ziół pochodząca prosto z natury i radość z plonów towarzyszyły obchodom dnia Wniebowzięcia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska