Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojenni kurierzy będą mieli pomnik w Zakopanem

Halina Kraczyńska
Doktor Galica jest ostatnim żyjącym kurierem tatrzańskim
Doktor Galica jest ostatnim żyjącym kurierem tatrzańskim Łukasz Bobek
Tatrzańscy bohaterowie słabo upamiętnieni. Ostatni żyjący chce uczcić więźniów Palace.

Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych w Krakowie wystąpiło do władz Zakopanego z wnioskiem o wybudowanie w mieście pomnika profesora Wacława Felczaka, szefa służby łączności rządu emigracyjnego oraz kurierów tatrzańskich. Jednak pod Giewontem zdania na temat pomnika są podzielone.

Działalność kurierów tatrzańskich w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu, ich bohaterstwo, często przypłacone cierpieniem w Katowni Podhala i śmiercią, dziś jest nieco zapomniane. Częściej góralom wytyka się współpracę z okupantem w ramach Goralenvolk. O tym, że wielu z nich bohatersko służyło Ojczyźnie, mówi się mniej.

Do takich niewątpliwie należeli kurierzy tatrzańscy, którzy wywodzili się głównie ze środowiska przewodnickiego, taternickiego, narciarzy, ale i zwykłych górali. Bowiem przeprowadzić ludzi do Budapesztu przez tatrzańskie szczyty i dobrze strzeżoną granicę, byle kto nie mógł. To umieli tylko ludzie stąd. Przeprowadzili oni tysiące ochotników do tworzącej się armii polskiej - najpierw we Francji, potem w Anglii. Przenosili meldunki, pieniądze, broń. Stałą łączność kurierską Warszawy z Budapesztem i Londynem zorganizował Wacław Felczak. Jego grób znajduje się na zakopiańskim Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

- Już najwyższy czas, by Zakopane zapisało na trwałe nazwisko profesora Wacława Felczaka i kurierów tatrzańskich na pomniku, który powinien stanąć na najbardziej godnym miejscu w mieście w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej - uważa Franciszek Oremus, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy AK i Więźniów Politycznych w Krakowie.

Jak dodaje, zwrócił się w tej sprawie do burmistrza Zakopanego, jednak ten odmówił wsparcia finansowego. - Jednak mamy już chętnych, którzy sfinansowaliby budowę pomnika - tłumaczy prezes Oremus. - Trwają rozmowy z krakowskim Bractwem Kurkowym, które jest skłonne dać na ten cel pieniądze. Teraz chodzi o wyznaczenie miejsca na pomnik.
Ale - jak zaznacza prezes - i tu prowadzone są rozmowy, a wszystko jest jak na najlepszej drodze. - Mam nadzieję, że zbudujemy pomnik na 70.rocznicę wybuchu wojny - mówi Oremus.

Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, również uważa, że pomnik dla kurierów tatrzańskich powinien powstać w Zakopanem.

- Zakopane jest takim symbolicznym miejscem, które łączy wszystkich kurierów. I tych co działali w Tatrach, i tych z Beskidów. Tych co działali w czasie wojny, jak i tych, co byli kurierami po 45 roku - mówi Kowalski.

Inicjatywę kombatantów jak najbardziej popiera też Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. Twierdzi, że rozmawiał już o tym z przewodnikami i organizacjami kombatanckimi. Ale, jak zaznacza, wybudowanie pomnika nie jest rolą burmistrza.

- Wystąpię do rady miasta, by zajęła się tą sprawą i wskazała miejsce na pomnik. Jednak uważam, że powinien on powstać ze środków społecznych - podkreśla Janusz Majcher.

Jednak nie wszyscy kombatanci opowiadaja się za postawieniem takiego pomnika. O dziwo, ostatni żyjący kurier tatrzański, doktor Wincenty Galica, twierdzi, że nie ma takiej potrzeby. - Kurierzy tatrzańscy są już upamiętnieni. Jest tablica pamiątkowa na Starym Cmentarzu, gdzie zostali spisani - podkreśla dr Galica, dzięki któremu tablica została wykonana. - I to wystarczy. Pomnika nie trzeba. Lepiej wybudować pomnik przy Katowni Podhala dla więźniów Palace.

Tego samego zdania jest Jan Krupski, długoletni przewodnik tatrzański, kierownik Urzędu ds. Kombatantów w Zakopanem. - Tablica wystarczy. Dodatkowego pomnika według mnie już nie trzeba - mówi Krupski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska