Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolbrom. W Porębie Dzierżnej odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznice pacyfikacji wsi

Paweł Mocny
Paweł Mocny
78. rocznica pacyfikacji Poręby Dzierżnej
78. rocznica pacyfikacji Poręby Dzierżnej UMiG Wolbrom
W tym roku przypada 78. Rocznica pacyfikacji Poręby Dzierżnej. Z tej okazji mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz i Ochotniczych Straży Pożarnych wzięli udział w uroczystościach upamiętniających zbrodnie, której dopuścili się Niemcy w 1944 roku. Pod pamiątkowym pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obchody 78. rocznicy pacyfikacji Poręby Dzierżnej

7 sierpnia 1944 roku około 9 na drodze z Poręby Dzierżnej do Udorza doszło do potyczki Armii Ludowej z hitlerowcami. Zginęli w niej dwaj niemieccy żołnierze (niektóre źródła mówią o czterech). W odwecie około godz. 13 oddziały niemieckie otoczyły wieś i przeszukały gospodarstwa.

Z domów wyprowadzono 40 mężczyzn. Zostali oni ustawieni pod ścianą jednej ze stodół i rozstrzelali. Od kul zginęło 39 Polaków. Jednemu mężczyźnie udało się uciec. Na koniec stodoła została spalona podobnie jak większość zabudowań ze wsi.

W miejscu tragedii ustawiono pomnik pamiątkowy. Ofiary spoczywają natomiast w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu parafialnym. Dla upamiętnienia martyrologii w 1983 roku wieś została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III Klasy.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęto od mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Marcina. Po nabożeństwie mieszkańcy gminy Wolbrom, przedstawiciele władz oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Poręby Dzierżnej i Miechówki przemaszerowali na miejscowy cmentarz.

Na miejscu złożono wiązanki i zapalono znicze

- Nienawiść jest bardzo prosta, bardzo łatwo ją obudzić, bardzo łatwo usprawiedliwić. Dlatego tak ważna jest pamięć. My Polacy, mamy co pamiętać, bo nasza historia jest przesiąknięta krwią bohaterów, męczenników i niewinnych ofiar. My wiemy, co to znaczy, jak się nas napadnie, jak się nas morduje. My to dobrze pamiętamy i jesteśmy w stanie zrozumieć. Dowodem tego jest skala pomocy, jaką udzielamy naszym wschodnim sąsiadom w tej trudnej chwili - mówił do zgromadzonych na uroczystości burmistrz Wolbromia, Adam Zielnik.

- Wiadomo, człowiek żyje tak długo, jak długo żyje o nim pamięć. W związku z powyższym, osoby pomordowane tu 78 lat temu, tak naprawdę nie odeszły od nas! Cały czas są z nami! A to dzięki Waszej pamięci i modlitwom, a także dzięki Waszemu czasowi, jaki poświęcacie na dbanie o miejsce ostatniego spoczynku czy celebrowanie corocznych rocznic. To właśnie dzięki Wam pamięć o ofiarach, o tym, co Ich spotkało i okolicznościach towarzyszących żyje – dodał burmistrz.

Deszczówka zatruta na całej planecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska