Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wolbrom: więcej pieniędzy dla upośledzonych

Małgorzata Gleń
Środowiskowy Domy Samopomocy z Wolbromia dostanał dodatkowe pieniądze na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia placówek. Wolbromski ośrodek znalał się wśród 40 małopolskich placówek, które otrzymały dotację z budżetu państwa. Decyzję o podniesieniu dotacji podjął wojewoda Stanisłw Kracik.

W ŚDS w Wolbromiu całodzienną opiekę znajduje 48 osób niepełnosprawnych i chorych.

Zadaniem domu jest nauka współżycia społecznego i podstawowych czynności życiowych. Tu także rozwija się zainteresowania i pasje. Podopieczni grają w szachy, uczą się gotować, szyć, wykonują prace plastyczne, pracują w ogrodzie, jeżdżą na wycieczki.

W ramach zajęć sprawowana jest nad nimi opieka pielęgniarska, rehabilitacyjna, psychologiczna i psychiatryczna.

Placówka działała bardzo prężnie, wzbogacając bazę sprzętową i poszerzając zakres działań i to właśnie wzięto pod uwagę zwiększając dotację.

Większe pieniądze dostały placówki, które starają się podnosić standard usług i racjonalnie gospodarują środkami publicznymi. Brano pod uwagę liczbę wszystkich miejsc w ośrodku, liczbę podopiecznych ze schorzeniami wymagającymi dodatkowej opieki, takimi jak autyzm, głębokie upośledzenie umysłowe, choroba Alzheimera. Przy ocenie uwzględniono też liczbę zatrudnionego personelu.

Środowiskowe domy które prowadzą opiekę nad osobami najciężej chorymi, tak jak ośrodek wolbromski, mają teraz o 87 złotych miesięcznie więcej na jednego podopiecznego (957 zł miesięcznie na osobę). Pozostałe ośrodki spełniające warunki otrzymały dotację zwiększoną o 43 zł miesięcznie (913 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska