Współpraca z bankiem przy zakładaniu własnej firmy

Materiał informacyjny
W Polsce każdego dnia zakładanych jest nawet kilkaset działalności gospodarczych. Sam proces i przejście przez wszystkie formalności tradycyjną drogą jest dość żmudny, jednak można go znacząco przyspieszyć dzięki zarejestrowaniu firmy przez bank. Współpraca z bankiem jest także bardzo istotna w dalszym etapie prowadzenia firmy i może znacznie rzutować na jej rozwój. Jak więc rozpocząć współpracę z bankiem?

Szybka rejestracja firmy za pomocą banku

Od niedawna polskie prawo dopuściło nową formę zarejestrowania działalności gospodarczej. Nawiązując współpracę z bankiem, można szybko założyć firmę, omijając standardową i czasochłonną procedurę. W tym celu wystarczy, abyś zalogował się do serwisu banku, o ile posiadasz konto w instytucji, która taką możliwość oferuje. Niektóre banki umożliwiają założenie firmy nawet osobom, które jeszcze nie posiadają tam rachunku, jednak procedura jest wtedy wydłużona w czasie. Jak podpowiadają eksperci mFinanse, najszybciej z założeniem działalności poradzą sobie właściciele rachunków bankowych, w przypadku których ten proces jest mocno zautomatyzowany i niemal wszystko można załatwić online. W pierwszej kolejności warto jednak skontaktować się z ekspertem mFinanse, który przeprowadzi klienta przez wszelkie procedury i odpowie na nurtujące pytania.

Wizyta w odpowiednich urzędach będzie konieczna dopiero wtedy, gdy charakter prowadzonej działalności będzie wymagał zarejestrowania się jako płatnik VAT lub będzie trzeba zgłosić rejestrowaną działalność gospodarczą. Nieunikniona jest wówczas także wizyta w ZUS.

Czy trzeba mieć konto w banku prowadząc firmę?

Teoretycznie nie ma obowiązku posiadania rachunku bankowego, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą, ale w praktyce przepisy prawa podatkowego nakazują rozliczać się Urzędem Skarbowym, a także Zakładem Ubezpieczeń Społecznych właśnie drogą przelewów bankowych. Dlatego też w rzeczywistości posiadanie konta w banku jest konieczne. Podstawą do tego jest art. 61 ust. 1b Ordynacji Podatkowej. Ponadto wedle polskiego prawa przedsiębiorca nie może rozliczać się za pomocą gotówki, o ile kwota transakcji opiewa na kwotę wyższą niż 15 000 zł. Posiadanie konta jest także jedną z podstaw, na podstawie których sporządza się tak zwaną “białą listę” czyli spis aktywnych płatników VAT.

Konto w banku a wygoda bieżących rozliczeń

Posiadanie konta w banku jest również sporą wygodą. Dzięki zaawansowanym aplikacjom bankowym i serwisom transakcyjnym można w łatwy sposób zautomatyzować robienie przelewów na konta instytucji rządowych, co znacznie przyspieszy proces rozliczania się z podatków. Posiadając stałych kontrahentów i zobowiązania wobec nich, o wiele prościej jest zarządzać budżetem, kiedy ma się dostęp do wygodnego i intuicyjnego panelu klienta.

Dodatkowe finansowanie dla przedsiębiorców

Firmowi klienci banków mają także dostęp do licznych ofert finansowania. Zaliczają się do nich kredyty gotówkowe i konta debetowe, które umożliwiają rozwój firmy, oraz zaawansowane produkty finansowe, takie jak leasing. Eksperci mFinanse przypominają, że klienci banków często mają dostęp do preferencyjnych ubezpieczeń różnego typu, których oferty są spersonalizowane pod ich kątem. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość wygodnego zarządzania swoimi oszczędnościami, jeśli kapitał firmowy łączy się z budżetem osobistym lub budżetem gospodarstwa domowego. Warto zaznaczyć, że mając konto w danym banku, dostęp do potencjalnego dodatkowego finansowania i innych produktów z oferty banku jest szybszy, niż w przypadku osób, które takiego konta nie prowadzą.

Reasumując założenie firmy ze współpracy z bankiem jest wygodniejsze i mniej czasochłonne. Ponadto uzyskuje się dostęp do produktów finansowych na dobrych warunkach. Zdecydowanie jest to możliwość godna polecenia, zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie zakładały firmy i nie znają standardowych procedur, przez które trzeba by przejść.

Dodaj ogłoszenie