Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2020 - jak wypada? Czy mamy wtedy wolne? Czy cmentarze będą zamknięte?

Redakcja
Wszystkich Świętych - kiedy wypada? Czy mamy wtedy wolne? Obostrzenia pandemiczne
Wszystkich Świętych - kiedy wypada? Czy mamy wtedy wolne? Obostrzenia pandemiczne Pixabay
Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy zmarłych i modlimy się za nich na cmentarzach. Co roku święto to wypada tego samego dnia, 1 listopada. Sprawdźcie, czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy i jakie obostrzenia będą obowiązywać na cmentarzach.

Wszystkich Świętych 2020: kiedy wypada?

Wszystkich Świętych, czyli dzień, w którym oddajemy cześć zmarłym, co roku wypada tego samego dnia - 1 listopada. Wtedy to odwiedzamy groby naszych najbliższych, ozdabiamy je kwiatami, zapalamy znicze i modlimy się za dusze zmarłych. Zwyczajowo jest to dzień wolny od pracy i szkoły, w którym zamknięte są także wszystkie sklepy oraz placówki handlowe i usługowe. W tym roku 1 listopada wypada w niedzielę, co niestety odbiera nam możliwość dłuższego weekendu.

Wszystkich Świętych 2020: czy mamy wolne? Dodatkowy dzień wolny

Ze względu na fakt, że w tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę, pojawił się pomysł o przyznaniu dodatkowego dnia wolnego na odwiedzanie cmentarzy. Takie rozwiązanie byłoby adekwatne także w obecnej sytuacji - ludzie nie musieliby gromadzić się na cmentarzach, gdyż mieliby do dyspozycji więcej dni na rozplanowanie wizyt. Jednakże rząd odrzucił ten pomysł. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, na konferencji prasowej podał uzasadnienie negatywnej decyzji.

"Mogłoby to być zachętą do przemieszczania się, wyjazdów i spotkań, a tego właśnie teraz chcemy uniknąć."

- poinformował. Oznacza to, że na wizyty na cmentarzach będziemy mogli przeznaczyć jedynie sobotę i niedzielę. Niepewna jest także kwestia funkcjonowania cmentarzy na Wszystkich Świętych, jednak na ten moment nie ma planów, które mówiłyby o ich zamykaniu. Pamiętajmy jednak, że nadal obowiązujące jest zasłanianie ust i nosa, a także zachowywanie odstępu.

Wszystkich Świętych: skąd się wzięło?

Pierwotnie Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja i wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom oddających życie za wiarę w Jezusa. Papież Bonifacy IV w 610 roku przeznaczył budowlę otrzymaną od cesarza na kościół, w którym składano relikwie męczenników i oddawano im cześć. W VIII wieku papież Grzegorz III zmienił datę święta na 1 listopada i rozporządził, aby tego dnia modlono się nie tylko za męczenników, ale za wszystkich wiernych zmarłych. Od tego czasu święto Wszystkich Świętych wpisane jest w tradycję chrześcijańską. 2 listopada obchodzi się natomiast Dzień Zaduszny, czyli dzień wspominania zmarłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska