Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie etapy wartego prawie 13 milionów złotych remontu gorlickiego szpitala mają się zakończyć w przyszłym roku

Lech Klimek
Lech Klimek
W przybudówce, która powstaje koło SOR,  będzie się mieściła poradnia geriatryczna, kardiologiczna i ortopedyczna
W przybudówce, która powstaje koło SOR, będzie się mieściła poradnia geriatryczna, kardiologiczna i ortopedyczna
Nie widać końca prac remontowych na terenie gorlickiego szpitala. Dyrektor Marian Świerz w zasadzie od początku swojej pracy w lecznicy ją remontuje i unowocześnia.

Obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powstaje dobudówka, w której będzie się mieściła poradnia geriatryczna, kardiologiczna i ortopedyczna w ramach centrum opieki nad osobami starszymi.

- Dzięki tej inwestycji uda się również przeorganizować szpitalną rejestrację - mówi Marian Świerz. - Teraz pacjenci stojący w kolejce często blokują wejście do budynku - dodaje.

Za taką inwestycją przemawiają względy demograficzne. Jesteśmy coraz bliżej sytuacji w powiecie, gdy liczba seniorów będzie większa od nastolatków poniżej 17. roku życia. Widać to też w rozwijających się różnych formach zagospodarowania czasu seniorom.

- Ten etap prac to część wielkiego remontu, który zaczęliśmy w 2018 roku - dodaje dyrektor.

Wielka budowlana ofensywa w szpitalu zaczęła się 1 lipca tamtego roku. Od szpitala na górce. Konkretnie od oddziału paliatywnego.

Chorzy dostali do swojej dyspozycji 12 dwuosobowych sal i jedną izolatkę. Ze względu na specyfikę oddziału zlikwidowano łazienki, które dotychczas były przy każdej z sal. Na odnowionym oddziale są teraz znacznie bardziej funkcjonalne pokoje kąpielowe.

Równocześnie ekipy budowlane weszły do starego szpitala. Prace prowadzono na najniższym i na najwyższym poziomie budynku.

W piwnicach budynku powstały pomieszczenia, gdzie została przeniesiona szatnia. Prace adaptacyjne pod potrzeby powiatowego centrum zdrowia psychicznego trwały w nieużytkowanej do tej pory mansardzie. - Prace na poddaszu starego szpitala właśnie się skończyły - dopowiada Józef Biernat, dyrektor do spraw technicznych szpitala. - Teraz przeniesiemy tam część oddziału psychiatrycznego, bo z kolei tam zaczniemy kolejny etap remontu - dodaje.

Jednocześnie trwają roboty w miejscu, gdzie dawniej była szpitalna apteka, a teraz powstanie tam Centrum Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej i Ambulatoryjnych Świadczeń Zabiegowych.

- O ile rozwój opieki geriatrycznej podyktowany jest zmianami demograficznymi, to rozwój diagnostyki onkologicznej wynika ze statystyki - opowiada dyrektor Świerz.- Ostatnie lata to lawinowy wręcz wzrost zachorowań na wszelkiego rodzaju nowotwory. Nie trzeba tu nawet przywoływać dokładnych danych, wystarczy rozejrzeć się po znajomych czy rodzinie - dopowiada.

Dyrektor podkreśla, że właśnie diagnostyka, a dzięki niej wczesne wykrywanie zmian nowotworowych to zwiększenie szans pacjentów na wyleczenie.

Onkolodzy podkreślają, że leczenie nowotworów mamy już na poziomie europejskim, ale ich wykrywalność jest niestety mocno opóźniona. Dzieje się tak, bo nie lubimy się badać.

Po co iść do lekarza, skoro nic nam nie dolega? - tak myśli większość z nas. Zapominamy jednak, że wróg jest podstępny. Często rozwija się w ukryciu, długo i bezboleśnie. Gdy zaatakuje z całą siłą, może być za późno na ratunek. A wystarczy regularnie się badać - lekarz ma wtedy szansę na wykrycie raka i zniszczenie go w zarodku.

- Pomimo coraz lepszego wyposażenia szpitali w sprzęt diagnostyczny i kampanii informacyjnej wciąż wielu pacjentów zbyt późno zgłasza się do lekarza - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Remont w pigułce, czyli co powstanie w szpitalu

1. Centrum Opieki nad Osobami Starszymi, czyli oddziały paliatywny geriatryczny oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, które wspólnie stworzą bazę do kompleksowej opieki nad osobami starszymi.

2. Centrum Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej i Ambulatoryjnych Świadczeń Zabiegowych Centrum powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego i SOR. Po adaptacji pomieszczeń po aptece powstaną: zespół pracowni endoskopowych (bronchoskopii, kolonoskopii i endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego), gabinet diagnostyki onkologii ginekologicznej i gabinet diagnostyczno-zabiegowy.

3. Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego, które mieściło się będzie w budynku Starego Szpitala.

Prace zakończą się w I kwartale 2020 roku.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska