Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Aż 29 komitetów deklaruje wystawienie kandydatów na europosłów

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Takiego wysypu komitetów, które zamierzają wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, nikt się nie spodziewał. Zamiar wystawienia kandydatów na europosłów zgłosiło Państwowej Komisji Wyborczej aż 29 komitetów, o 9 więcej niż pięć lat temu. O tym, ile z nich pozostanie w wyborczej walce, będzie wiadomo po 16 kwietnia, kiedy mija termin rejestracji kandydatów. Tego testu może nie przejść znaczna część komitetów, zwłaszcza małych.

Większości wyborców niektóre nazwy komitetów niewiele mówią. W wykazie PKW są m.in.: Jedność Myśli Europejskich Narodów, Normalny Kraj, Alternatywa Społeczna, Polskie Rodziny Razem czy Odpowiedzialność. Zamiar wystawienia kandydatów do PE zadeklarowała także powstała w ubiegłym tygodniu Partia Kierowców oraz inżynierowie i technicy stowarzyszeń naukowo-technicznych. Do Brukseli chce też lokalny komitet Wspólnie dla Częstochowy.

W poniedziałek 8 kwietnia 2019 roku minął termin informowania Państwowej Komisji Wybiorczej o zamiarze zgłaszania kandydatów na europosłów. Zrobiło to aż 29 komitetów.

Samo zgłoszenie nie oznacza jeszcze, że komitet rzeczywiście wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Termin rejestracji kandydatów mija o północy 16 kwietnia i dopiero wtedy będzie wiadomo, kto rzeczywiście stanie w wyborcze szranki 26 maja.

Rozdrobnienie na prawicy

Ale i tak mamy wielki wysp komitetów, o 9 więcej niż pięć lat temu. To raczej niewielkie komitety i to głównie po prawej stronie sceny politycznej.

Największą niespodzianką jest zarejestrowanie osobnego komitetu Porozumienia Jarosława Gowina. To jednak nie jest największe zmartwienie PiS, bo partia Gowina raczej nie wystawi kandydatów. Głosy PiS będzie odbierać przede wszystkim Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, której przedstawiciele liczą nie tylko na kilka procent głosów, ale przekroczenie 5-proc. progu wyborczego i parę mandatów. Z Konfederacją o wyborców powalczy Polexit, który zamierza przejąć głosy Polaków jednoznacznie opowiadających się za wyjściem naszego kraju z Unii Europejskiej.

Komitetów mogących uszczknąć coś z tortu wyborczego przeznaczonego dla PiS jest więcej. To choćby Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi, założona przez działaczy PiS związanych z Radiem Maryja.

Szans na sukces wyborczy raczej nie mają Prawica Rzeczpospolitej, Ojcowizna RP czy Ruch 11 Listopada. Jednak każdy głos na te prawicowe ugrupowania będzie oznaczał nieco mniejsze poparcie dla PiS. A sondaże pokazują, że rywalizacja partii rządzącej z opozycją skupioną w Koalicji Obywatelskiej będzie bardzo wyrównana.

Opozycja też ma problem

Grzegorz Schetyna też musi się liczyć z tym, że część głosów zagorzałych przeciwników PiS przejmą inne ugrupowania.
Najwięcej zabierze Wiosna Roberta Biedronia, której sondaże dają od kilku do kilkunastu procent. Lewica razem może nie przekroczyć 5-proc. progu wyborczego, ale każdy głos na nią to mniejsze poparcie dla Koalicji Europejskiej lub Wiosny.

Po tej stronie sceny politycznej można by jeszcze sytuować komitet Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski. Jego znaczenie dla wyniku wyborów będzie jednak niewielkie.

Znacznie większe będzie mieć to, na ile wyborcy przeciwni rządom PiS uznają Koalicję Europejską za wiarygodną siłę. To nie przypadek, że w ostatni weekend PiS próbował przejąć elektorat wiejski PSL, bo nie wszystkim ludowcom podoba się wspólna lista z PO i Nowoczesną.

Kierowcy też startują

Są też inicjatywy, których liderom wydaje się, że mogą odegrać ważną rolę.

Jednym z nich jest komitet Wspólnie dla Częstochowy. Jesienią ubiegłego roku udało mu się zdobyć jeden mandat w wyborach do rady miejskiej w Częstochowie. Uzyskane wówczas 8,5 tys. głosów nie daje żadnych nadziei, że w maju uda się zdobyć mandat europosła.

W ubiegłym tygodniu powstała Partia Kierowców i ona również zapowiada start w eurowyborach. Nowe ugrupowanie nie chce uprawiać polityki, a do Parlamentu Europejskiego idzie po to, by dbać o interesy polskich kierowców i transportowców.

Normalny Kraj to partia, która siedzibę ma w Szczyrku. Opowiada się za polską gospodarką niezależną od wpływów sił międzynarodowych, koncernów, karteli, banków.

W ostatnim dniu do PKW zgłosiły się 4 komitety: Inżynierów i Techników - Gospodarka, Polskie Rodziny Razem, Ruch Odbudowy Polski i... Korwin. Ten ostatni to komitet partii Korwin, której liderem jest Janusz Korwin-Mikke, który firmuje swoim nazwiskiem Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Oto pełna lista komitetów

Komitety już zarejestrowane

Kukiz'15
Ruch 11 Listopada
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS
Prawo i Sprawiedliwość
Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski
Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
Wiosna Roberta Biedronia
Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi
Związek Słowiański
Jedność Narodu
Konfederacja Polski Niepodległej – Niezłomni
Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów
Stronnictwo Pracy
Polexit – Koalicja
Normalny Kraj
Alternatywa Społeczna
Porozumienie Jarosława Gowina
Odpowiedzialność
Prawica Rzeczpospolitej

Komitety czekające jeszcze na rejestrację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Aż 29 komitetów deklaruje wystawienie kandydatów na europosłów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska