Wybory prezydenckie w USA: Marco Rubio, syn kubańskich...

  Wybory prezydenckie w USA: Marco Rubio, syn kubańskich imigrantów, rusza do walki o Biały Dom

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Swój udział w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych Marco Rubio ma oficjalnie ogłosić przed dziennikarzami w poniedziałek wieczorem w budynku Freedom Tower Miami - podaje CNN. Asystenci 43-letniego polityka podali ogłosili kandydaturę Republikanina już kilka godzin wcześniej, przytaczając słowa Rubio, według którego jest on "wyjątkowo wykwalifikowany" do reprezentowania swojej partii. Dotychczas Partię Republikańską reprezentują już senatorzy: Ted Cruz z Teksasu oraz Rand Paul z Kentucky.

  WYBORY PREZYDENCKIE W USA | ROSNĄ WPŁYWY BRACI KOCH U REPUBLIKANÓW. GIGANTYCZNE PIENIĄDZE NA KAMPANIĘ  Źródło: CNN Newsource/x-news


  Hilary Clinton z Partii Demokratycznej ogłosiła swój start w kampanii w niedzielę. Jak podaje USA Today, Rubio ją nazwał ją "liderką z wczoraj". Komentatorzy przewidują, że Hillary Clinton, może być najgroźniejszą przeciwniczką Republikanów. - Rubio jest wschodzącą gwiazdą naszej partii. Stanowi kontrast dla Hillary Clinton, która dla wielu wyborców może nie być godna zaufania - powiedział jeden z przedstawicieli Partii Republikańskiej, Reince Priebus.

  Marco Rubio, który jest synem imigrantów z Kuby, ma szanse pozyskać głosy mniejszości etnicznych, szczególnie Latynosów w Stanach Zjednoczonych - podaje USA Today. W 2012 roku znaczące poparcie mniejszości miał Barack Obama - pierwszy czarnoskóry prezydent w historii kraju. Jak podaje CNN, motywem głównym kampanii Republikanina może być obietnica przywrócenia "amerykańskiego snu" dla imigrantów oraz ich potomków.

  Jak stwierdził Nathan Gonzales z amerykańskiego, niepartyjnego newslettera "Rothenberg & Gonzales Political Report", Rubio "nie pasuje do stereotypu typowego białego Republikanina w podeszłym wieku". - Może on trafić do wyborców dzięki swoim korzeniom oraz własnej historii syna imigrantów - powiedział dziennikarz cytowany przez USA Today.

  43-letni Rubio jest związany z amerykańskim konserwatywnym ruchem społecznym Tea Party, którego poparcie mają także Ted Cruz oraz Rand Paul. Działacze ruchu sprzeciwiają się między innymi aborcji czy małżeństwom homoseksualnym. Polityk objął funkcję senatora stanu Floryda w 2011 roku. Ma żonę oraz czworo dzieci.

  CLINTONOWIE KONTRA BUSHOWIE | WIELKIE STARCIE POLITYCZNYCH KLANÓW AMERYKI


  - Wierzę, że nasz kraj jest w tym momencie historii, w którym każda decyzja podjęta w przeciągu czterech czy sześciu lat może wpłynąć na przyszłość Stanów Zjednoczonych. To czy USA pozostanie wyjątkowym narodem zależy wyłącznie od nas - powiedział kandydat w jednym z wywiadów dla stacji Fox News. Jak twierdzą amerykańskie media, Rubio może nie być jednak wystarczająco popularny, aby otrzymać odpowiednio duże poparcie w wyborach, które odbędą się w przyszłym roku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo