Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Cztery lata prezydentury Jacka Majchrowskiego. Plusy i minusy mijającej kadencji

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Minusy kadencji. Słabe wykonanie referendalnych oczekiwań mieszkańców - nie ma metra, monitoringu, ani zapowiadanej liczby kilometrów tras rowerowych
Minusy kadencji. Słabe wykonanie referendalnych oczekiwań mieszkańców - nie ma metra, monitoringu, ani zapowiadanej liczby kilometrów tras rowerowych Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Jacek Majchrowski kończy swoją czwartą czteroletnią kadencję na stanowisku prezydenta Krakowa. Sprawdzamy, jakie w tym czasie odniósł sukcesy i porażki. Przed poprzednimi wyborami prezydent obiecywał wiele rzeczy. Część z nich zrealizował, ale inne już zaczyna powtarzać w tegorocznej kampanii wyborczej. Zapraszamy tez do naszej galerii, gdzie prezentujemy plusy i minusy kadencji.

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Zieleń i walka ze smogiem

Jedną z najważniejszych kwestii mijającej kadencji jest zieleń. Mieszkańcy, mający dość betonowania miasta, zaczęli się głośno domagać więcej terenów zielonych. Prezydent obiecał większe nakłądy na ten cel. Efektem tego było powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej. Jednostka kierowana przez Piotra Kempfa jest jedną z najlepiej ocenianych przez mieszkańców. Zieleń w mieście staje się coraz lepiej widoczna, jest zadbana, a w wielu dzielnicach powstają tzw. parki kieszonkowe. Brakuje jednak większych parków.

W mijającej kadencji powstał park Stacja Wisła na Zabłociu, a po wielu latach zrewitalizowany został w końcu park Krakowski. Reszta jest w panach i będzie realizowana w kolejnej kadencji. Wciąż na odnowienie czeka park Jordana, nie doczekaliśmy się parku na Zakrzówku - powstanie dopiero w przyszłym roku, choć była wiceprezydent Elżbieta Koterba mówiła, że z parku będziemy mogli korzystać już w tym roku. Tu sukcesem jest wykup terenu pod przyszły park. Nadal czekamy na park rzeczny Drwinka, nie udało się przejąć parku Jalu Kurka od Salwatorian czy dojść do porozumienia z właścicielami Lasu Borkowskiego, aby teren ten trafił do miasta.

Na plus trzeba też zapisać Jackowi Majchrowskiemu walkę ze smogiem - głównie w zakresie likwidacji starych kopciuchów, co obiecywał prezydent w 2014 roku. Na przyszły rok, kiedy od września zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem, zostanie do likwidacji ok. 4 tys. palenisk. Przez całą kadencję udało się ich zlikwidować ok. 20 tys. W dużej mierze, dzięki środkom unijnym. Uruchomiono programy osłonowe dla najuboższych, którzy mogą liczyć na dopłaty do rachunków po zmianie systemu grzewczego na ekologiczny.

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Betonowanie Krakowa

Gorzej w walce ze smogiem szło prezydentowi przy zabezpieczaniu korytarzy przewietrzania miasta. Kolejne połacie miasta były zabudowywane, co wiąże się z kolejną porażką prezydenta, czyli chaotyczną zabudową Krakowa. Najlepszym podsumowaniem czteroletniej kadencji w miejskiej przestrzeni jest dokument stworzony przez urzędników (o którym piszemy na więcej kolejnych stronach), gdzie sami przyznają, że połowa dzielnic cierpi na brak wystarczającej ilości terenów zielonych, że mamy do czynienia z chaotyczną zabudową miasta, a 431 pozwoleń budowlanych zostało wydanych niezgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego.

Efektem tego jest, że tereny przewidziane pod zieleń w naczelnym dokumencie planistycznym miasta zostały zabudowane blokami lub osiedlami domów jednorodzinnych. Bo odpowiednio wcześnie nie powstały plany miejscowe, które by je uchroniły przed zabudową.

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Bliżej czy dalej mieszkańców?

Ta kadencja miała być bliżej mieszkańców, bez wielkich inwestycji. Co z tego udało się zrealizować prezydentowi? Powstało miejskie centrum zdrowia dla starszych działa w strukturach ZOL-u przy Wielickiej oraz nowe Centra Aktywności Seniorów (w sumie już ponad 30).

Część obietnic prezydent zaczął w tej kadencji, ale nie skończył. Jak kompleksowa przebudowa szpitala Żeromskiego, która ruszyła dopiero w lipcu tego roku. Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Przewodu Pokarmowego w Szpitalu im. Narutowicza powstaje i ma być gotowe w przyszłym roku. Nie udało się natomiast poszerzyć Krakowskiej Karty Rodzinnej do rodzin z dwójką dzieci, nie powstała instytucja lekarza miejskiego. Wciąż nie ma też kładki z Kazimierza na Ludwinów.

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Transport i likwidacja ZIKiT-u

Z mieszanymi uczuciami ocenić można politykę transportową za ostatniej kadencji Jacka Majchrowskiego. Z jednej strony to ciągła wymiana taboru tramwajowego i autobusowego na nowoczesny i ekologiczny, a z drugiej strony fatalny stan krakowskich torowisk, czego symbolem są wleczące się aleją Solidarności tramwaje. Dopiero pod koniec roku rozpoczęto przebudowę torowiska na Królewskiej, Podchorążych i Balickiej. Wcześniej zakończono przebudowę Basztowej (mocno opóźniona inwestycja) oraz Mogilskiej i Jana Pawła II (inwestycja rozpoczęta jeszcze w poprzedniej kadencji).

Wielkie emocje budziły zmiany w strefie płatnego parkowania i likwidacja kilku tysięcy miejsc parkingowych. Z jednej strony zmian domagali się ci mieszkańcy, którzy zwracali uwagę, że miejsca parkingowe w strefie są wyznaczone nieprawidłowo, bo nie zostawiają pieszym wystarczająco miejsca na chodnikach. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu miejsca więc zlikwidował, często w zamian stawiając tysiące słupków.

Gdy jedni mieszkańcy byli zadowoleni, to inni pomstowali na taką politykę transportową i ograniczanie im możliwości parkowania w mieście. Zwłaszcza, że z planowanych kilkudziesięciu parkingów, w tej kadencji powstały tylko dwa park and ride (Kurdwanów i Bieżanów) i jeden kubaturowy w Podgórzu. Kulminacją, która rozsierdziła prawie wszystkich były gigantyczne korki na początku października 2017. Wtedy dosłownie całe miasto stanęło. Efektem tego jest m.in. likwidacja ZIKiT, wraz z końcem października.

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Inwestycje zrealizowane i nie

Przechodnią obietnicą Jacka Majchrowskiego jest tramwaj na Górkę Narodową. Prezydent nową linię obiecywał już w 2010 r. Przez dwie kadencji się nie udało. Linia powstanie w kolejnej. Umowa na jej wykonanie została już podpisana, trwają prace koncepcyjne, a budowa ruszy może pod koniec tego roku.

Udało się natomiast rozpocząć budowę Trasy Łagiewnickiej, którą obiecywał prezydent. Ale również i ta inwestycja zakończy się w następnej kadencji. Ponad miliardowa trasa budowana na kredyt będzie spłacana do 2042 r. Budzi przy tym kontrowersje, bo bez tras Zwierzynieckiej i Pychowickej jej budowa nie jest do końca logiczna. Ale prezydenta zapowiada, że wspomniane dwie trasy powstaną.

To co się prezydentowi udało, to dokończenie połączenia tramwajowego Lipska-Wielicka, wraz z estakadą nad torami kolejowymi. W tym roku zakończyła się także budowa hali 100-lecia Cracovii. Choć jej nazwa wskazuje, że jest to inwestycja mocno spóźniona.

Prezydent cztery lata temu obiecywał realizację projektu Nowa Huta Przyszłości. Na 5,5 tys. ha powstać miała strefa gospodarcza, miejsca rekreacji i 40 tys. miejsc pracy. Ten projekt jest porażką. Spółka, która została do tego powołana, przez cztery lata nic nie osiągnęła, o czym pisaliśmy wielokrotnie. Najbliżej jest rewitalizacji kąpieliska w Przylasku Rusieckim. Ale to, znów, stanie się w przyszłej kadencji. Nie udało się pozyskać inwestorów, nie powstały nowe miejsca pracy.

Totalną porażką jest budowa ścieżek rowerowych. Prezydent obiecywał cztery lata temu 150 km dróg dla rowerów. Do tej pory powstało ok. 35 km tras. Ich budowy domagali się mieszkańcy w referendum w 2014 r., ale Jacek Majchrowski ma wyraźny problem z realizacją referendalnych oczekiwań mieszkańców. System miejskiego monitoringu jest w powijakach. Podobnie jak metro. W tym roku zostało w końcu zamówione studium wykonalności, które określi jaki rodzaj metra i gdzie powinien zostać wybudowany. Dokument ma być gotowy w przyszłym roku i będzie podstawą do stworzenia projektu budowlanego.

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. Polityka personalna

W polityce personalnej Największą porażką Jacka Majchrowskiego było powołanie Jana Tajstera na dyrektora ZIKiT w 2015 roku. Były urzędnik miał wtedy kilkanaście aktów oskarżenia na koncie, m.in. za mobbing i molestowanie seksualne. Ogromna presja społeczna i polityczna spowodowała, że prezydent Tajstera odwołał pod tygodniu. Na koniec tej kadencji dość niespodziewanie prezydent pożegnał się z Elżbietą Koterbą, która od 2010 roku odpowiadała za politykę planistyczną miasta i dla wielu było uosobieniem chaotycznego betonowania miasta. Prezydent ze swoją zastępczynią pożegnał się, gdy ta była na urlopie.

Plusy kadencji

Światowe Dni Młodzieży - skuteczne zorganizowanie zlotu młodzieży katolickiej z całego świata w Krakowie;
Likwidacja ok. 20 tys. palenisk węglowych;
Powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej, który zaczął dbać o zieleń i tworzyć nowe tereny zielone;
Budowa połączenia tramwajowego i estakady Lipska-Wielicka;
Wykup akwenu i terenu wokół na Zakrzówka (ale park wciąż nie powstał);
Budowa Hali 100-lecia Cracovii (choć miała być gotowa 12 lat temu);
Nowy tabor tramwajowy i autobusowy - 100 proc. autobusów to pojazdy ekologiczne;
Sukces Tauron Areny Kraków - do połowy 2018 oku odbyło się tam blisko 500 wydarzeń;
Wprowadzenie umundurowanych kontrolerów biletów.

Minusy kadencji

Coraz większe korki w mieście oraz fatalny stan torowisk, z naprawą których nie nadążał ZIKiT;
Chaos w związku ze zmianami w strefie płatnego parkowania i likwidacją miejsc parkingowych;
Słabe wykonanie referendalnych oczekiwań mieszkańców - nie ma metra, monitoringu, ani zapowiadanej liczby kilometrów tras rowerowych;
Brak odpowiedniej liczby parkingów - powstały tylko dwa P&R oraz jeden kubaturowy w Podgórzu;
Afery wokół Zarządu Budynków Komunalnych i kolejne zatrzymania urzędników przez CBA;
Dalsze betonowanie miasta, kosztem terenów zielonych;
Basen na Eisenberga wciąż nie powstał;
Smart city i wypożyczalnia elektrycznych aut - wciąż nie ma, a za „projekt” odpowiada kolega prezydenta;
Nominacja Jana Tajstera na dyrektora ZIKiT;
Zaniedbana Nowa Huta, dopiero na koniec kadencji ruszono z naprawami chodników;
Brak linii tramwajowej do Górki Narodowej.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska