Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzyło sie w powiecie

Halina Gajda
Co słychać w powiecie?

Awaria kaloryfera wyłączyła zasilanie
Rozszczelnienie kaloryfera było przyczyną awarii w szpitalu. Wszystko rozegrało się rano, gdy woda z grzejnika zalała w jednym z pomieszczeń kable energetyczne. Dla bezpieczeństwa trzeba było wyłączyć całe zasilanie. Choć wszystko wyglądało groźnie, nie było żadnego zagrożenia dla pacjentów szpitala, bowiem szybko zostały uruchomione zapasowe systemy zasilające lecznicę. Po usunięciu awarii wszystko wróciło do normy.
(hga)

Prawie milion złotych na DPS-y
Powiat zapowiedział kolejne inwestycje w domach pomocy społecznej. W placówce przy ul. Sienkiewicza przebudowany ma zostać system przeciwpożarowy. Koszt to ponad 650 tys. złotych. Kolejne, ponad 300 tysięcy kosztował będzie montaż zbiorników przeciwpożarowych w domu pomocy w Klimkówce.
(hga)

Ostatnia szansa na pozbycie się azbestu
W tym roku mieszkańcy Łużnej będą mieli ostatnią szansę na pozbycie się wyrobów zawierających azbest. Z projektu mogą skorzystać właściciele nieruchomości, na której znajdują się te wyroby. Będzie można się pozbyć również gruzu azbestowego.
Więcej informacji na powyższy temat można uzyskać w Urzędzie Gminy Łużna u Zygmunta Ziobrowskiego lub sołtysów poszczególnych wsi.
(hga)

Ważna pomoc dla potrzebujących
W piątek 15 stycznia w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w sali teatralnej będą rozdawane paczki dla potrzebujących w ramach Programu Pomocy Żywnościowej. Paczki będą wydawane jednak na podstawie decyzji ośrodka pomocy społecznej.
(hga)

Powiat pomoże gminie w budowie
Pięćdziesiąt tysięcy złotych z budżetu powiatu zostanie przeznaczonych jako wsparcie dla gminy Gorlice w budowie odcinka sieci wodociągowej i stacji pomp od budynku wiejskiego do obiektów renesansowego dworu obronnego w Szymbarku. Wartość całego zadania to ponad czterysta tysięcy złotych.
(hga)

Pieniądze w skarpetce
Około 350 tysięcy złotych na dobry początek planuje przeznaczyć na inwestycje gmina Lipinki. Wójt Czesław Rakoczy „trzyma” pieniądze na grubsze zadania, na które można by pozyskać zewnętrzne dotacje. Chodzi tu przede wszystkim o budowę sieci wodociągowej do Rozdziela od strony Sękowej.
(hga)

Nasze karczmy z dobrym smakiem
Huculanka w Regietowie oraz Gościnna Chata w Wysowej-Zdroju dostały certyfikat „Regionalna Karczma Małopolski”. Przyznała go Małopolska Organizacja Turystyczna. Na tym swoistym kulinarnym szlaku znalazło się ponad czterdzieści karczm z całego województwa, które oferują gościom lokalne przysmaki. W naszych karczmach są to przede wszystkim proste potrawy łemkowskie i pogórzańskie.
(hga)

Pierwszy krok do hospicjum
Powraca temat zorganizowania w gorlicach hospicjum. W przyszłorocznym budżecie powiatu na pierwsze organizacyjne zadania zostało przeznaczonych pięćdziesiąt tysięcy złotych. Hospicjum wstępnie planowane jest na osiem łóżek.
(hga)

SDM rozkołysze bieckie kino
Już teraz można założyć, że 8 stycznia kino Farys w Bieczu zapełni się po brzegi miłośnikami muzyki. O godzinie 19 na scenie kina wystąpi kultowy zespół Stare Dobre Małżeństwo. Cała widownia śpiewać będzie z muzykami ich przeboje.
(lek)

Woda będzie najważniejsza
Przyszłoroczny budżet gminy Gorlice opiera się głównie o zadania inwestycyjne związane z rozwiązaniem kłopotów z dostępem do wody, jaką mają mieszkańcy gminy. W Bystrej wywiercona została już studnia głębinowa o dużej wydajności - głęboka na około 100 metrów. W tej chwili powstaje projekt budowy sieci, która rozprowadziłaby wodę zarówno do Bystrej, jak i Stróżówki. Na razie mieszkańcy mogą korzystać z hydrantu zamontowanego na wspomnianej studni. I tak się działo latem, gdy panowała duża susza. Gdy tylko pojawią się zewnętrzne pieniądze, z których można będzie skorzystać, sieć wodociągowa powstanie w Szymbarku, Ropicy Polskiej, Klęczanach i Stróżówce. W sumie kilkadziesiąt kilometrów rur z wodą.
(hga)

Kolejna stacja i drogeria w mieście
U zbiegu ulic Rydarowskiej i Garbarskiej w Gorlicach powstanie małe centrum handlowo-usługowe. W planach jest tam budowa stacji benzynowej oraz niewielkiego, choć dwukondygnacyjnego budynku. Będzie się tam mieścić sieciowa drogeria. Inwestorem jest mająca siedzibę w Bielsku-Białej firma De-Wu Property. Budowa ma ruszyć wiosną i zakończyć się jeszcze w tym roku.
(lek)

Urząd Stanu Cywilnego na parterze ratusza
Dowód osobisty, sprawy meldunkowe, małżeństwa, urodzenia, zgony - od dzisiaj te wszystkie sprawy można załatwić na parterze ratusza. Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich jest najczęściej odwiedzanym wydziałem urzędu miejskiego. Jego dotychczasowa lokalizacja na pierwszym i drugim piętrze ratusza była uciążliwa, zwłaszcza dla osób starszych oraz rodziców z małymi dziećmi. Stąd decyzja o przeniesieniu wydziału do dostępnych dla wszystkich pomieszczeń na parterze budynku. Petenci będą przyjmowani w kilku pokojach, co pozwoli na większą dyskrecję.
(hga)

Pieszy bezpieczny na pasach?
Kolejne potrącenie na pasach. Tym razem na ul. Kościuszki, na wysokości stacji paliw Grosar. Do zdarzenia doszło w sobotę około godz. 17. Potrącony mężczyzna trafił do szpitala.
(hga)

Na pierwszej stronie są Gorlice
Ciekawy artykuł o Gorlicach zagościł na łamach miesięcznika podróżniczo-geograficznego „Poznaj Świat”.
Wszystko za sprawą Anity Demianowicz, podróżniczki, blogerki, pomysłodawczyni i organizatorki Spotkań Podróżujących Kobiet - trampki, a przede wszystkim gorliczanki. Zapowiedziany na pierwszej stronie materiał opowiada o gorlickich klechdach.
(hga)

Nowe auto dla strażników
Opel combo zastąpi sfatygowanego fiata doblo, który przez lata służył gorlickiej Straży Miejskiej. Nowe auto kosztowało ponad 89 tysięcy złotych. Zostało dostosowane m.in. do przewożenia osób nietrzeźwych.
(hga)

Awaria w kominku przyczyną pożaru
Sześć zastępów straży pożarnej, w sumie ponad 20 strażaków, brało udział w akcji gaszenia pożaru w jednym z gospodarstw agroturystycznych w Gładyszowie. Przyczyną była wada w przewodzie kominkowym.
(hga)

Sportowe plany rozłożone na lata
W Bobowej trwają przygotowania do budowy kompleksu sportowego. Wstępny projekt powstał kilka lat temu. Znalazły się w nim m.in. ścieżki rowerowe, basen sezonowy, skate park, boiska. Nie wszystko powstanie od razu, plan jest taki, by projekt realizować etapami w kolejnych latach, w miarę dostępu do środków zewnętrznych.
(hga)

Wciąż czekają na propozycje
Do końca stycznia został przedłużony termin zgłaszania kandydatów do nagrody Pro Publico Bono, przyznawanej za bezinteresowną działalność społeczną na rzecz mieszkańców. Zgłoszenia należy kierować do biura rady starostwa w Gorlicach.
(hga)

Jeden telefon może uratować życie
Nie bądźmy obojętni - apelują gorliccy policjanci. Niskie temperatury to wielkie zagrożenie dla bezdomnych. W minionym sezonie zimowym w województwie małopolskim z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 19 osób. W wielu przypadkach udzielenie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem i uratowanie im życia były możliwe dzięki reakcji osób postronnych.
- Na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu - mówi Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach. - Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112.
(lek)

Wysowa już w pełni sprywatyzowana
Ministerstwo Skarbu Państwa podało informację o sprzedaży pozostałych będących w jego dyspozycji akcji Uzdrowiska Wysowa. Skarb Państwa posiadał 0,12 procenta w kapitale zakładowym spółki. Nabywcą zostali właściciele 87,36 proc. akcji spółki, czyli konsorcjum „Promet” Kubiak z siedzibą w Turku oraz „Tur-Trans-Gapsa”, spółka z siedzibą w Dzierżąznej. Proces prywatyzacji Wysowej, który został zapoczątkowany w 2012 roku, należy uznać tym samym jako zakończony. Budynki sanatoryjne Biawena i Beskid, rozlewnia wód mineralnych oraz Zakład Przyrodoleczniczy zostały sprzedane za 8,76 mln złotych.
(lek)

To będzie spotkanie z dobrą książką

12 stycznia o godz. 14 w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach odbędzie się spotkanie autorskie z dr hab. Elżbietą Rączy i Michałem Kaliszem z oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie, połączone z prezentacją ich książki pt. „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”.
(hga)

Nadpaliła się konstrukcja dachu
Na około dziesięć tysięcy złotych zostały oszacowane straty po pożarze sadzy w kominie w jednym z domów w Lipinkach. Mocno zniszczona została część drewnianej konstrukcji dachu oraz przewód dymowy.
(hga)

Strefa jako jeden z priorytetów
Szesnaście milionów na wydatki. Tyle pieniędzy zamierza w tym roku wydać gmina Bobowa. Najważniejsze w tej kwocie są wydatki na budowę kolejnych odcinków sieci wodno-kanalizacyjnej. W minionym roku tylko w Siedliskach powstało około dwudziestu kilometrów tejże sieci, do której przyłączyło się 150 budynków. Koszt to 3,7 miliona złotych. Gminie udało się pozyskać preferencyjną, w części umarzalną pożyczkę z funduszu ochrony środowiska. Sieć została tak zaprojektowana, że do każdej z posesji, która ma zostać podłączona, są doprowadzone tak zwane przykanaliki, czyli ostatnie ogniwa sieci.
(hga)

Sprawdzili, gdzie będzie najlepiej
Fundacja „Wyjdź z Domu” z Moszczenicy zaprasza osoby w różnym stopniu niepełnosprawne do korzystania z portalu internetowego www.noclegibezbarier.pl. Portal ten zawiera oferty kilkudziesięciu obiektów noclegowych i hotelarskich z terenów woj. małopolskiego i podkarpackiego, które posiadają odpowiednio dostosowane pokoje dla osób z dysfunkcjami, w szczególności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Obiekty zaprezentowane na portalu były weryfikowane i sprawdzane osobiście przez osoby niepełnosprawne, jak również przez wolontariuszy. W ciągu piętnastu miesięcy wolontariusze fundacji odwiedzili około osiemdziesięciu obiektów noclegowych.
(hga)

Pieniądze na koniec roku

Dwieście tysięcy złotych trafiło pod koniec minionego roku do kasy gminy Gorlice z subwencji ogólnej. Pieniądze są już w budżecie, jako nadwyżka. To nie koniec, bowiem gmina wiejska Gorlice jest jedną z dwóch w Małopolsce, której zwrócone zostaną pieniądze zainwestowane w budowę sali gimnastycznej. Chodzi o Stróżówkę.
(hga)

Przebudowa za dwa miliony
Przebudowa ul. Michalusa (koszt ok. 2,3 mln zł) to jedno z najważniejszych zadań powiatu na bieżący rok. Do remontu milion złotych dołożyło miasto, 50-procentowe dofinansowanie powiat pozyskał z programu rozwoju infrastruktury drogowej.
(hga)

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska