Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wystawa królewskich arrasów na Wawelu nagrodzona najwyższym wyróżnieniem muzealnym

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"
"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Grand Prix, nagroda w kategorii Wystawa czasowa oraz nagroda publiczności to wyróżnienia, jakie otrzymała wystawa zamku na Wawelu "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" w ramach konkursu Sybilla. Przyznawana od 42 lat nagroda jest najważniejszym wyróżnieniem w polskim muzealnictwie.

Wielkie otwarcie Baltic Pipe

od 16 lat

W marcu ubiegłego roku po raz pierwszy wszystkie zachowane wawelskie tapiserie zostały zaprezentowane zwiedzającym we wnętrzach, do których zostały stworzone. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aranżacji, nowych technologii i multimediów została zorganizowana przestrzeń dla pokazu wszystkich zachowanych w Polsce arrasów – 137 tkanin. Wystawa „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921” została potrójnie nagrodzona w konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2021, zdobywając nagrodę główną, czyli Grand Prix, nagrodę w kategorii "Wystawa czasowa" oraz nagrodę publiczności.

Zorganizowana w Zamku Królewskim na Wawelu w 2021 roku wystawa „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921” nawiązywała do dwóch rocznic: stulecia rewindykacji polskich dóbr, w tym kolekcji arrasów, z terenów Rosji na mocy traktatu ryskiego (1921) oraz czterdziestolecia powrotu kolekcji na Wawel po wojennej tułaczce (1961). Te dwa wydarzenia stały się okazją do opowieści o burzliwych losach królewskich tapiserii.

Kolekcja wawelskich arrasów została wykonana w latach 1550-1560 w warsztatach w Brukseli. Tkaniny wykonano z wełny i jedwabiu oraz nici srebrnych i srebrnych złoconych. Wśród prezentowanych na Wawelu eksponatów można zobaczyć jeden z arrasów po niedawnej konserwacji, który w pewnym stopniu odzyskał swą oryginalną barwę.

Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galerem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. W czasie wojny cenne wawelskie zabytki trafiły najpierw do Rumunii, potem do Francji i, przez Anglię, do Kanady.

Wystawa, która zajmowała dwa piętra zamku, była pierwszą od czasów Zygmunta Augusta prezentacją całej kolekcji we wnętrzach zamku, do których te bezcenne tapiserie zostały przeznaczone.

Jak informuje Zamek Królewski na Wawelu, ekspozycję przygotowywano w ciągu dwunastu miesięcy, w skład zespołu weszło 137 osób. A w czasie jej trwania, w ciągu 210 dni odwiedziło ją przeszło 116 tys. gości, dla których przygotowano 92 specjalne wydarzenia. Wystawie towarzyszyło blisko 50 różnorodnych wydawnictw w kilku wersjach językowych oraz publikacji elektronicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska