Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa światowych obrazów "Cities of Peace" w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży

Bogusław Kwiecień
Ellen Frank z Nowego Jorku
Ellen Frank z Nowego Jorku Krzysztof Janik
Wystawa światowych obrazów "Cities of Peace" w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Artyści z Oświęcimia namalują kolejny.

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu czynna jest wystawa międzynarodowego cyklu obrazów „Cities of Peace” („Miasta Pokoju”). Jej otwarcie było związane z 70. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wystawa będzie czynna jeszcze przez pięć tygodni.
– Myślę, że ta wystawa dobrze wpisuje się w obchody rocznicy wyzwolenia – uważa Paweł Warchoł, znany artysta z Oświęcimia.

Warto zobaczyć

„Miasta Pokoju” to kolekcja reprodukcji obrazów poświęconych historii i kulturze tych miast świata, które doświadczyły okropności i tragedii wojny w różnych okresach historii. Są to: Bagdad, Pekin, Hiroszima, Jerozolima, Kabul, Lhasa, Monrowia, Nowy Jork i Sarajewo.
Obrazy stanowią komplet reprodukcji wysokiej jakości i są ręcznie iluminowane 22-karatowym złotem oraz innymi metalami szlachetnymi.
– Przebija w nich jednoznaczność w wymowie. Wprawdzie sam nie jestem zwolennikiem takiego stylu, ale faktem jest, że dla przeciętnego odbiorcy taki przekaz jest bardziej czytelny – ocenia Warchoł i zachęca do zobaczenia wystawy.
Jak zwrócili uwagę podczas otwarcia organizatorzy wystawy, tj. przedstawiciele Fundacji Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku, której założycielka i dyrektorka artystyczna dr Ellen Frank przyjechała specjalnie na tę okazję do Oświęcimia oraz Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, „Miasta Pokoju” stanowią pomnik poszczególnych miejsc i epok, oddają hołd artystycznym, historycznym i literackim tradycjom, łącząc sztukę oraz sprawiedliwość społeczną i tym samym dążą do wspierania światowego pokoju i zrozumienia.

Namalują swój obraz

Z kolei dyrektor MDSM Leszek Szuster podkreśla, że projekt to nie tylko sama wystawa. Przewiduje on także zaproszenie do współpracy oświęcimskich artystów, którzy namalują kolejny obraz inicjujący nową serię w cyklu.
Tym razem poświęconą miastom, które doczekały szczęścia wyzwolenia, jako wydarzenia szczególnego, nie zaś samej historii i kulturze danego miasta, które przeżyło tragedię wojny czy ludobójstwa.
Jak dodają organizatorzy, nowa seria rozpocznie się od Oświęcimia, by uczcić 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.
Stąd po oficjalnym otwarciu wystawy w minioną niedzielę odbyło się zamknięte spotkanie dr Ellen Frank z grupą 15 artystów od lat związanych z miastem Oświęcim. Mieli wypracować ideę i sposób powstania kolejnego „oświęcimskiego obrazu”.
Według Pawła Warchoła to dobry pomysł. – Wprawdzie obecnie sztuka nie oddziałuje tak mocno na świat, jak to było na przykład w renesansie, ale ciągle może być ważnym elementem kształtowania rzeczywistości – uważa Warchoł, dodając, że na pewno głos z Oświęcimia w sprawie pokoju na świecie zabrzmi mocniej i będzie lepiej słyszalny niż z każdego innego miasta w Polsce.
Według artysty „oświęcimski obraz” nie powstanie od razu. Na to potrzeba czasu. – Jak to jest często w takich przypadkach projekt musi po prostu dojrzeć – dodaje Warchoł.
Sam nie podjął jeszcze decyzji, czy weźmie w nim udział. Jak tłumaczy, boi się, że nie wystarczy mu czasu.
Uważa jednak, że taka współpraca sama w sobie, szczególnie dla ludzi młodego pokolenia będzie bardzo cennym doświadczeniem.

Fundacja dla pokoju

Fundacja Sztuki Ellen Frank prowadzi działalność poświęconą utrzymaniu pokoju na świecie oraz porozumieniu między ludźmi poprzez promowanie sztuki wizualnej. Sama dr Frank uprawia sztukę, badania naukowe i pisarstwo. Otrzymała wiele nagród za swoje obrazy i ilustracje książkowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska