Wyzwania 2019 w Gdowie, Kłaju i Biskupicach: szkoły,...

  Wyzwania 2019 w Gdowie, Kłaju i Biskupicach: szkoły, rewitalizacja, lepsze powietrze

  Zdjęcie autora materiału
  Jolanta Białek

  Dziennik Polski 24

  Wizualizacja: tak ma wyglądać po rewitalizacji centrum Kłaja. Inwestycja jest prowadzona z pomocą funduszy unijnych

  Wizualizacja: tak ma wyglądać po rewitalizacji centrum Kłaja. Inwestycja jest prowadzona z pomocą funduszy unijnych

  Co jest najpilniejsze do realizacji w najbliższych dwunastu miesiącach? O priorytety - inwestycyjne, ekologiczne, gospodarcze, społeczne - na pierwszy rok kadencji 2018-2023 zapytaliśmy szefów samorządów gmin Gdów, Kłaj i Biskupice
  Wizualizacja: tak ma wyglądać po rewitalizacji centrum Kłaja. Inwestycja jest prowadzona z pomocą funduszy unijnych

  Wizualizacja: tak ma wyglądać po rewitalizacji centrum Kłaja. Inwestycja jest prowadzona z pomocą funduszy unijnych

  Pieniądze z nowych programów Unii Europejskiej płyną coraz szerszą strugą także do wiejskich gmin powiatu wielickiego. Oznacza to, że najbliższy rok zapowiada się dla samorządów bardzo pracowicie, bo część dotacji trzeba wykorzystać do grudnia br.

  Samorządy muszą także uporać się z jak najszybszą rozbudową placówek oświatowych. Potrzeba prowadzenia takich inwestycji w trybie pilnym jest w dużej mierze wynikiem reformy edukacji.

  Gmina Gdów


  Rozbudowa bazy oświatowej i rekreacyjnej. Jesienią 2018 roku ruszyła rozbudowa przedszkola w Gdowie, bo z powodu ośmiu roczników uczniów w podstawówce w roku szkolnym 2019/2020, trzeba będzie zlikwidować działające tam od kilku lat sale przedszkolne. Gdowskie przedszkole urośnie o dodatkowe „skrzydło”, które pomieści kolejnych 50 maluchów. Finał prac zaplanowano w grudniu br.

  2019 rok to rozpoczęcie rozbudowy SP w Jaroszówce. Przetarg na inwestycję (I etap) ma zostać ogłoszony w najbliższym czasie.

  - Planujemy budowę zaplecza sportowego w centrum Winiar i Stryszowej. Inwestycje będą współfinansowane z Unii. W Stryszowej powstanie m.in. sztuczne boisko, a w Winiarach boisko i bieżnia lekkoatletyczna - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

  Ekologia - wymiana pieców i fotowoltaika. Dane z pyłomierzy w gminie Gdów nie pozostawiają złudzeń: zanieczyszczenie powietrza w tym rejonie jest porównywalne z Wieliczką i Krakowem. Do końca br. ma zakończyć się pierwszy etap wymiany starych pieców (w 254 domach). Inwestycja jest prowadzona z pomocą unijną, a zainteresowanie mieszkańców projektem jest tak duże, że Gdów rozpoczął starania o dotację na likwidację kolejnych 156 węglowych palenisk.

  W montażu ogniw fotowoltaicznych na domach i budynkach komunalnych (na pięciu obiektach) też pomogą fundusze unijne. - Zainteresowanie projektem wyraziło 110 właścicieli budynków prywatnych. Szacunkowa wartość inwestycji w naszej gminie to ponad 3,1 mln zł - wylicza wójt Gdowa.

  Rozwijanie aktywności społecznej. Kilka miesięcy temu ruszyła budowa siedziby OSP w Cichawie. - Obiekt będzie gotowy jesienią 2020 r. Nowy budynek stanie się także siedzibą organizacji i stowarzyszeń oraz miejscem integrującym lokalną społeczność - mówi Wojas.

  Gmina Kłaj


  Rewitalizacja centrum Kłaja. Wójt Zbigniew Strączek nazywa tę inwestycję zadaniem numer jeden na 2019 rok. W ramach przedsięwzięcia o wartości ponad 5 mln zł (dotowanego z UE) mieszkańcy doczekają się Gminnego Centrum Kultury. - Dzięki ogromnemu dofinansowaniu przebudowany zostanie w końcu stary budynek ośrodka zdrowia i powstanie tam w pełni wyposażona placówka kulturalna. Ta część zadania powinna być gotowa do końca 2019 r., a w roku kolejnym plac w centrum Kłaja, w bezpośrednim sąsiedztwie GCK wzbogaci się o letnią scenę z zapleczem, wiaty przystankowe, zewnętrzną siłownię, a także altanki - zapowiada wójt.

  Odnowa i zagospodarowanie otoczenia zbiorników wodnych. Projekt dotyczy wyrobisk dawnej żwirowni w Kłaju. Tereny te mają zostać zaadaptowane na obszary rekreacyjne, m.in. z plażą, pływającymi pomostami, parkingami, miasteczkiem rowerowym, parkiem linowym, placem zabaw.

  - Ta inwestycja jest mocno związana z planem turystycznego ożywienia naszego rejonu, a tym samym z rozwojem gospodarczym całej gminy - zaznacza Zbigniew Strączek.

  Poprawa szkolnej bazy sportowej. Budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy SP w Grodkowicach ma ruszyć w najbliższych miesiącach. Koszty tego zadania są szacowane na 4,4 mln zł. - Ta inwestycja jest niezbędna, bo placówka w Grodkowicach jest szkołą integracyjną, gdzie część dzieci posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Będziemy wnioskować o dofinansowanie budowy sali do Ministerstwa Sportu i Turystyki - mówi wójt Kłaja.

  Gmina Biskupice


  Rozbudowa infrastruktury dla uczniów oraz mieszkańców. Do trwających już dwóch dużych inwestycji, za w sumie ponad 10 mln zł, czyli rozbudowy szkół w Przebiecznach i Bodzanowie dojdą w tym roku kolejne prace związane z obiektami użyteczności publicznej. W Przebiecznach i Sułowie rozpocznie się budowa świetlic, a w Łazanach kompleksu boisk. Ruszy także renowacja tzw. starej szkoły w Bodzanowie, gdzie ma powstać Dom Seniora.

  Drogi i chodniki. Ruszy budowa pięciu ciągów rowerowo-pieszych: w Jawczycach oraz na trasach Łazany - „Rzym”, Biskupice - Pacówki, Sławkowice - Niżowa, Zborówek - Zabłocie. Te inwestycje będą dofinansowane z programów unijnych, natomiast na zaplanowaną na 2019 rok przebudowę drogi w Bodzanowie, gmina pozyskała „schetynówkę”.

  Wyzwania społeczne. - Widzę ich cztery. To przekształcenie szkoły w Trąbkach w placówkę gminną oraz rozpoczęcie opracowywania nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy i strategii funkcjonowania w gminie komunikacji, a także działania związane z poprawą stanu powietrza - wylicza wójt Biskupic Renata Gawlik.

  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?


  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszkaniec

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Najpierw wójt Strączek mówi na spotkaniu przedwyborczym w Grodkowicach że sali nie zbuduje bo się nie da i za mało Grodkowice maja radnych a po słowach Cebeńki że się da i pieniądze można wziąć z...rozwiń całość

  Najpierw wójt Strączek mówi na spotkaniu przedwyborczym w Grodkowicach że sali nie zbuduje bo się nie da i za mało Grodkowice maja radnych a po słowach Cebeńki że się da i pieniądze można wziąć z ministerstwa sportu zmienił widać zdanie
  Co za pomysł Superzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  transport gdów

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a co z transportem to jest problem a o tym "stary nowy wójt" nic nie wspomina myśli że mieszkańcy zapomnieli o zapowiedziach w kampanii. mpk do biskupic jeździ i mieszkańcy są zadowoleni u nas nic....rozwiń całość

  a co z transportem to jest problem a o tym "stary nowy wójt" nic nie wspomina myśli że mieszkańcy zapomnieli o zapowiedziach w kampanii. mpk do biskupic jeździ i mieszkańcy są zadowoleni u nas nic. do końca roku 2018 miał być opracowany plan transportu pod wodza pana rajtarskiego a co jest jak zwykle głucha cisza . może w końcu ten wójt się obudzi...wake up!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plan zagospodarowania przestrzennego

  Wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego przyczyni się do rozwoju gminy Biskupice.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo