Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Krupówki zostały wpisane do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zakopiańskie Krupówki zostały włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Teraz podobny zapis pojawi się w miejskiej ewidencji zabytków. W ten sposób miasto próbuje walczyć z zakusami przedsiębiorców, by nadal rozbudowywać centrum Zakopanego.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków zdecydował się włączyć obszar Krupówek i przylegających do nich ulic do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Obszar włączony do ewidencji pokrywa się z obszarem parku kulturowego, który już od kilku lat funkcjonuje w rejonie Krupówek.

- Teraz zgodnie z prawem wszczęliśmy postępowanie włączenia tego obszaru do miejskiej ewidencji ochrony zabytków – wyjaśnia Małgorzata Staszel z biura miejskiego konserwatora zabytków w Zakopanem.

Po co to wszystko?

- Wpis ma na celu ochronę historycznej zabudowy Zakopanego włącznie z ochroną okien widokowych na Tatry. Chodzi o to, by nie dopuścić do zabudowy otwarć widokowych z rejonu Krupówek. Oczekiwania są więc takie, że jeśli pojawiłby się pomysł zabudowy, konserwator zabytków zareaguje i zatrzyma tą budowę – przyznaje Małgorzata Staszel.

To efekt walki z zakusami deweloperów, którzy od kilku lat intensywnie zabudowują Zakopane – stawiają sporych rozmiarów bloki z apartamentami na sprzedaż.

- To już dawno powinno być zrobione. Gdy jeszcze Krupówki i Zakopane przez deweloperkę nie było jeszcze aż tak sponiewierane – ocenia Dariusz Galica, mieszkaniec Zakopanego.

- Gdy 30 lat temu wchodziła deweloperka i pojawiały się głosy, że nic z tego dobrego nie będzie, wówczas wielu stukało się w głowę i dziwiło, że cóż w tym złego, że budują i sprzedają. Teraz widać, do czego to doprowadziło. Ta zabudowa idzie tak intensywnie i tak mocno, że potrzeba restrykcyjnych zapisów. Nie nadążają za tym plany zagospodarowania miejscowego, urzędnicy z magistratu, nadzór budowlany. Jeśli pojawi się kolejna instytucja, która będzie tego pilnowała, jest szansa, że ta substancja miasta zostanie zachowana.

Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej dodaje, że podobna formą ochrony powinny być objęte także inne rejony miasta. - Widzimy jak z roku na rok miasto traci swój charakter, jak wciskane są budynki obok zabytkowych domów. Miasto traci swój charakter. Ten proces trzeba konieczne jak najszybciej zatrzymać. Dlatego warto się zastanowić, by podobnymi przepisami objąć także inne rejony miasta, np. rejon Wielkiej Krokwi – dodaje Agata Wojtowicz.

Czy wpis coś pomoże?

Po tym, jak Krupówki znajdą się w rejestrze, każdy wniosek o budowę, czy przebudowę na terenie Krupówek będzie musiał zostać zaakceptowany przez miejskiego konserwatora zabytków. Problem jednak w tym, że ochrona konserwatorska powinna pokrywać się z zapisami w planach zagospodarowania przestrzennego.

Tymczasem w planach zagospodarowania dla Krupówek tereny są niemal w całości przeznaczone pod budownictwo usługowe, o intensywnej zabudowie. To może spowodować, że ochrona zabytków może być sprzeczna z zapisami planu zagospodarowania. Zakopane powinno więc dokonać zmian planów zagospodarowania – tak by ujednolicić przepisy. Na razie jednak taka decyzja nie zapadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska