Nasza Loteria

Zakopane. Pójdą szlakiem kurierów przez Tatry i Słowację na Węgry

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Członkowie Stowarzyszenie Grupa Historyczna  „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy, która zamierza pokonać drogą, jaką w czasie wojny przemierzali kurierzy tatrzańscy
Członkowie Stowarzyszenie Grupa Historyczna  „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy, która zamierza pokonać drogą, jaką w czasie wojny przemierzali kurierzy tatrzańscy Łukasz Bobek
Zamierzają przejść z Zakopanego przez Tatry i Słowację do Budapesztu. Będzie to Rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich. Zrobią to w jeden dzień - na piechotę i samochodami. Na dodatek w strojach, w jakich w czasie II wojny światowej chodzili kurierzy.

FLESZ - Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

od 16 lat

Rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich to inicjatywa Stowarzyszenie Grupa Historyczna  „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy.

- Ideą tego rajdu jest przywrócenie pamięci o tych ludziach. Bo mamy wrażenie, że wielu z nich zostało zapomnianych. Ten rajd ma przybliżyć te postaci i zainteresować ich działalnością obecne młode pokolenie. To byli bowiem wspaniali i bardzo odważni ludzie - mówi Marek Ładziak, członek Stowarzyszenie Grupa Historyczna  „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy.

Kurierzy Tatrzańscy byli łącznikami między okupowaną przez Niemców Polską, a zagranicą. Zaczęli działać na samym początku wojny - pomagając m.in. w ucieczce polskich dyplomatów, żołnierzy, a także ludności cywilnej zagrożonej agresją ze strony Niemców. Kurierzy – górale, którzy doskonale znali Tatry, pokonywali góry, przedostawali się na Słowację, a dalej na Węgry. Przeprowadzali ludzi, przenosili meldunki, a także pieniądze na konspiracyjną działalność Armii Krajowej. Najsłynniejszym z nich - nazywanym królem Kurierów Tatrzańskich - był Józef Krzeptowski „Ujek”, który trasę Zakopane- Budapeszt w czasie wojny pokonał aż 58 razy.

- O ile na Podhalu ta pamięć jest kultywowana, o kurierach się pamięta, o tyle, gdy przekroczymy grancie Podhala, wielu ludzi w wieku 30 lat nie zdaje sobie sprawy z tego, kim był Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, czy inni kurierzy. Chcemy w ten sposób pokazać, że działalność państwa podziemnego w czasie wojny to nie tylko akcje zbrojne, ale także działania właśnie kurierów - dodaje Ładziak.

Rajd Szlakiem Kurierów ma ruszyć w czwartek z samego rana. Pójdzie w nim w sumie sześć osób. Zamierzają z Kuźnic przedostać się przez Tatry do Cichej Doliny na Słowacji i dalej do Podbańskiej, a stamtąd prosto do Budapesztu na Węgrzech.

- To jest taka trasa, którą faktycznie kurierzy pokonywali. Nie zrobimy tego całkowicie pieszo. Na nogach przejedziemy przez Tatry, a dalsza drogą pokonany samochodem. Planujemy wyruszyć w drogę w czwartek z samego rana, a do Budapesztu chcemy dotrzeć tego samego dnia wieczorem – mówi Iza Tarnowska, uczestniczka rajdu.

Dzień przed wyruszeniem w drogę uczestnicy rajdu, przedstawiciele władz lokalnych, a także górale uczestniczyli w mszy świętej w starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji kurierów tatrzańskich, a także ludności cywilnej Podhala pomordowanej przez Niemców.

Rajd został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Współorganizatorami wydarzenia są: Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie. Patroni rajdu: Archiwum Akt Nowych, oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska