Zakopane. Szkoła muzyczna świętuje 75 lat. Z tej okazji odbył się galowy koncert w hotelu Belvedere

Aurelia Lupa
Piotr Korczak?/ Kronos media
Udostępnij:
Z okazji jubileusz 75 lecia powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem odbył się uroczysty koncert galowy w sali imi. Jana Paderewskiego w hotelu Belvedere. Na galę przybyła posłanka Anna Paluch, przedstawiciele Centrum Edukacji Artystycznego, starostwa powiatowego, władz miasta Zakopanego oraz instytucji kultury. Koncert rozpoczął szkolny chór składający się z uczniów i absolwentów szkoły - śpiewając „Gaude Mater Polonia”.

Na uroczystej gali w część oficjalnej dyrektor szkoły Zofia Ziach wręczyła wraz z wizytatorem CEA nagrody nauczycielom za wybitne osiągnięcia oraz wyróżnienia dla pracowników.

Posłanka Anna Paluch podkreśliła, że jej ambicją jest by dostęp do edukacji artystycznej był równie powszechny jak w czasach jej dzieciństwa. Skoro ona jako mała dziewczynka do szkoły muzycznej miała zaledwie pół kilometra, dziś nie może być inaczej. Zaznaczyła, również znamienną rolę pełni szkoła muzyczna w życiu kulturalnym miasta Zakopane.
Przedstawiciele władz starostwa powiatowego, Rady Miasta Zakopane oraz Burmistrza Miasta Zakopane przekazali życzenia i gratulacje dla nauczycieli szkoły oraz jej uczniów.

Historia szkoły muzycznej rozpoczęła się w 1946 roku. Wówczas została utworzona Miejska Szkoła Muzyczna im. F. Chopina, później przekształcona w Miejską Szkołę Umuzykalniającą przy Gimnazjum Ogólnokształcącym.

Od 1950 roku funkcjonowała jako samodzielna państwowa placówka. Siedzibą szkoły był budynek znajdującym się w Parku Miejskim. Wprowadzono edukacyjną w dwóch działach dziecięcym i młodzieżowym. Wprowadzono naukę gry w klasie fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, kontrabasu, fletu, klarnetu, rogu, puzonu, akordeonu oraz śpiewu solowego.

Ponadto prowadzone były zajęcia z tańca, rytmiki, kształcenia słuchu, teorii i historii muzyki. Powstała szkolna orkiestra symfoniczna, która występowała na wielu szkolnych oraz miejskich uroczystościach. Był to czas wielkiego rozkwitu szkoły.

W1961 roku rozszerzono działalność szkoły o filie w Poroninie. Ewenementem na skalę krajowa było powstanie klas regionalnych, gdzie młodzież uczyła się tradycyjnej muzyki góralskiej metodą beznutową.

Szkoła imię Mieczysława Karłowicza otrzymała 9 września 1979 roku, a od 1988 roku placówka przeniosła się do swojej nowej siedziby przy ul. Sienkiewicza 12 i tam znajduje się do dziś. Od maja 2018 roku w budynku szkoły prowadzone były prace remontowe oraz termomodernizacją. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury. Dzięki temu placówka została dostosowana do współczesnych potrzeb edukacyjnych uczniów

- Przez 75 lat istnienia szkoły do dziś, szkołę muzyczną ukończyło około półtora tysiąca absolwentów. Wielu z nich podjęło dalszą naukę oraz wybrało zawód muzyka. Kilkanaście osób po skończeniu studiów powróciło do Zakopanego i obecnie pracuje w szkole kształcąc przyszłe pokolenia muzyków. Są to m.in. Elżbieta Cukier, Teresa Piwowarczyk, Cezary Wagner, Zofia Ziach, Maria Czubernat- Gródek, Danuta Dutka-Marduła, Anna Kurek, Justyna Jasiorkowska, Maciej Cisło, Katarzyna Cukier, Katarzyna Trebunia-Góźdź- mówi dyrektor Zofia Ziach

Zasłużeni, już nie żyjący pedagodzy to m.in. Wacłw Geiger, Tadeusz Głodziński – dyrektor szkoły, Olga Garbicz-Kuligowska, Ewa Tuchólko, Mieczysław Galica, Ferdynand Sowa, Irena Szydłowska – dyrektor szkoły, Feliks Klingenberg, Hieronim Hamara – dyrektor szkoły.

Sylwetki długoletnich pedagogów szkoły przybliżył obecnym na sali Cezary Wagner, również absolwent i nauczyciel pracujący w placówce. Podzielił się swoimi wspomnieniami oraz anegdotami o nie obecnych już mentorach.

Wychowankami szkoły było wielu słuchacz pochodzących z rodzin kultywujących tradycje folkloru góralskiego. Wielu z nich gra w kapelach ludowych oraz kształci kolejne muzyczne pokolenia.

Absolwentami Państwowej Szkoły Muzycznej są m. in. prof. Stefan Wojtas, prof. Kazimierz Dawidek, Jakub i Dawid Lubowicz, Nika Lubowicz, Ewa Sterczyńska, Helena Matuszewska, Stanisław Rzadkosz, Krzysztof Trebunia-Tutka, Anna Chowaniec-Rybka, rodzina Ogórków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. Szkoła muzyczna świętuje 75 lat. Z tej okazji odbył się galowy koncert w hotelu Belvedere - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie