Spis treści
ADHD to poważne zaburzenie. Powoduje zmiany w mózgu
Dzieci zachowują się inaczej niż dorośli, ponieważ inaczej widzą świat. Ich organizmy są niedojrzałe, a wszystkie układy i narządy można powiedzieć, że dopiero „w budowie”. Zachowanie dziecka zmienia się w miarę rozwoju malca, ale wpływa na nie również zachowanie innych, emocje czy relacje społeczne. Ruchliwe lub łatwo rozpraszające się dziecko uznawane jest jednak często za „niegrzeczne”, więc otoczenie próbuje wywrzeć na nie wpływ i podporządkować ogólnie panującym zasadom.
Absolutnie nie powinno się tak mówić, to jest bardzo krzywdzące. Oczywiście można zauważyć nieprawidłowości w zachowaniu takiego dziecka, natomiast nie wynikają one z braku wychowania, ale z zaburzeń. To nie jest tak, że dzieci z ADHD zachowują się w ten sposób celowo. Upominanie ich i karcenie zazwyczaj jeszcze bardziej pogłębiają widoczne objawy – mówi dla Strefy Edukacji dr Iwona Gawron-Haduch z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, która jest psychiatrą dzieci i młodzieży.
Zobacz: GIF wycofuje lek na ADHD
Zachowanie malucha może więc wynikać nie z chwilowych pobudek, ale z poważnego zaburzenia behawioralnego jakim jest ADHD (od ang. attention-deficit hyperactivity disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. W jaki sposób rodzice mogą więc rozpoznać czy zachowanie dziecka jest objawem ADHD?
Badania pokazują, że dzieci z ADHD mają nieprawidłowy rozwój mózgu, co oznacza, że ADHD ma podłoże biologiczne, które często sprawia, że jest to stan trwający całe życie – powiedział dr Mark Mahone, dyrektor neuropsychologii Instytutu Kennedy’ego Kriegera w Baltimore.
Czytaj też: Nowa epidemia zalewa Polskę. Najbardziej narażone dzieci i młodzież
Zespół naukowców z Instytutu Kennedy Krieger jako jeden z pierwszych zbadał mózgi przedszkolaków pod kątem objawów ADHD za pomocą neuroobrazowania. Naukowcy odkryli, że dzieci z ADHD mają mniejsze jądro ogoniaste, część istoty szarej mózgu, która odgrywa rolę w ruchach mięśni zewnętrznych takich jak gałki oczne, jest powiązana z tworzeniem się automatyzmów ruchowych oraz związana z umiejętnościami myślenia.
Naukowcy uznają ADHD za najpowszechniejsze zaburzenie behawioralne wieku dziecięcego, dotyczące również dorosłych, którzy nie zostali zdiagnozowani w dzieciństwie. Obecnie nawet 40 proc. dzieci do 4. roku życia ma poważne problemy z koncentracją uwagi. Natomiast wśród przedszkolaków ADHD jest najczęstszym zaburzeniem zdrowia psychicznego.
Chcemy wcześnie wykryć ADHD, ponieważ ma to ogromny wpływ na uczenie się i rozwój akademicki. Dzieci, u których objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, są najbardziej narażone na niepowodzenia w nauce i powtarzanie klasy – podkreśla dr Mark Mahone.
Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Te objawy powinny Cię zaniepokoić
Dr Mahone zachęca rodziców, aby obserwowali swoje dziecko i zwracali uwagę szczególnie na te zachowania:
- dziecko nie lubi czynności wymagających skupienia uwagi. Unika ich, odciąga w czasie ich wykonanie zwłaszcza jeśli trwają więcej niż jedną lub dwie minuty. Szybko się nudzi, traci zainteresowanie i przechodzi do czegoś innego już po kilku chwilach.
- hałasuje i mówi więcej niż rówieśnicy. Zwraca na siebie uwagę również innymi zachowaniami, np. wchodzeniem na meble,
- do 4. roku życia może nie umieć podskakiwać na jednej nodze,
- nadmierna ruchliwość, dziecko z ADHD nie umie usiedzieć przez dłuższy czas w jednym miejscu, jest niespokojne, ciągle się kręci, kopie nogami, wstaje po kilku minutach siedzenia,
- jest bardziej ufne wobec nieznajomych, może szybciej zaprzyjaźniać się z obcymi osobami, co może być niebezpieczne i narażać je na groźne relacje,
- może być agresywne nawet wobec kolegów i koleżanek, z którymi się bawi,
- może ulegać kontuzjom ze względu na to, że porusza się zbyt szybko, impulsywnie i bez zastanowienia często nie kontrolując swoich ruchów.
Jeśli rodzice zauważą te objawy i mają obawy dotyczące rozwoju ich dziecka, powinni skonsultować się z pediatrą lub innym ekspertem ds. rozwoju – podpowiada Mahone.
Występowanie pojedynczych objawów nie zawsze musi oznaczać ADHD, ponieważ dziecko może cierpieć na inne zaburzenia takie jak np. zaburzenia integracji sensorycznej czy autyzm. Jednak jeśli u malca nawet pojedynczy objaw występuje dość często, powinno Cię to skłonić do wizyty u specjalisty. Obecnie istnieją bezpieczne i skuteczne metody leczenia ADHD, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami oraz zmianie zachowań, aby dziecko mogło lepiej funkcjonować zarówno w rodzinie, jak i w szkole czy przedszkolu, a w przyszłości wśród współpracowników.
Źródło: medicinenet.com
Uzupełnij domową apteczkę
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?