Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima stulecia w Krakowie. Kiedyś to był śnieg! A czy w tym roku możemy liczyć na białą zimę? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

red.
Luty 1937. Odśnieżarka podczas pracy przed Kościołem Mariackim
Luty 1937. Odśnieżarka podczas pracy przed Kościołem Mariackim Narodowe Archiwum Cyfrowe/www.audiovis.nac.gov.pl
Póki co, śniegu w Polsce jak na lekarstwo. Nie każdy tęskni za białym puchem, ale warto sobie przypomnieć, że kiedyś grudzień bez śniegu był u nas nie lada rzadkością. Zobaczcie, jak Kraków radził sobie 70 lat temu z ciężkimi zimami. Na archiwalnych fotografiach zobaczycie m.in. zasypane śniegiem krakowskie Planty, hałdy śniegu na Rynku Głównym oraz na placu przed starym budynkiem dworca kolejowego. Zbliżająca się zima będzie przypominała te sprzed kilkudziesięciu lat?

Zimy 70 lat temu. Padały rekordy, termometry wskazywały 40 stopni na minusie!

Luty 1929 r. zapisał się jako najzimniejszy w historii meteorologii w Polsce: przyniósł nawet 40-stopniowe mrozy, zaś średnie temperatury tego miesiąca oscylowały w przedziale od −13 °C do −16°C. Padło wiele nieoficjalnych rekordów zimna m.in.:

  • −45°C w Rabce,
  • −42°C w Czarnym Dunajcu, Dubiach i Czechowicach-Dziedzicach.

Silny mróz spowodował duże zakłócenia w komunikacji kolejowej z powodu pękania szyn, co spowodowało m.in. poważny problem z dostawami węgla. Do wielu budynków w miastach nie docierała woda z powodu pękania wodociągów. Port morski w Gdańsku zamarzł, a dwa statki zostały uwięzione w lodzie na wodach Zatoki Gdańskie. Od 13 lutego zawieszono zajęcia we wszystkich szkołach w Krakowie, nawet wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poza tym 9 lutego w Olecku zanotowano najniższą temperaturę na obecnych ziemiach polskich. Termometr na wówczas niemieckiej stacji meteorologicznej pokazał −42,0°C.

Zima 1928/29 była nie tylko wyjątkowo mroźna, ale i śnieżna. Pierwsze opady śniegu w obszarach podgórskich wystąpiły już w pierwszej połowie października, zaś na większości obszaru Polski na przełomie listopada i grudnia. Stała pokrywa śnieżna utrzymywała się bez przerwy od początku grudnia do połowy kwietnia, a jej grubość w okresie od stycznia do marca wahała się od 20–60 cm na nizinach do 100 cm i więcej w obszarach podgórskich. Największą grubość (267 cm) zmierzono 9 kwietnia w rejonie Morskiego Oka.

Zobacz, jak wyglądały zimy kilkadziesiąt lat temu. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zima stulecia to czas przełomu roku 1978 i 1979 roku. Wtedy to za sprawą rzadko spotykanego układu wyżów i niżów, do naszego kraju zaczęły napływać lodowate masy powietrza. Atak tej zimy charakteryzował się dużymi różnicami temperatur i tak np. 31 grudnia w Białej Podlaskiej jest -20.8°C a w Międzybrodziu Bialskim temperatura wynosi  8.7°C. Ulice i chodniki były zasypane całkowicie. TAK TO WYGLĄDAŁO! Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Zima stulecia w Polsce. W 1979 roku tak nas zasypało, że do ...

Zima stulecia i tona śniegu? Co czeka nas na przełomie 2020 i 2021 roku?

Według AccuWeather grudniowe temperatury będą wahać się miedzy -4 a 4 stopniami Celsjusza. Czy w takim razie doczekamy się śniegu w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia? Niestety, obraz białych Świąt od paru lat spotyka się z rozczarowaniem, a zamiast śniegu otacza nas szara, mokra aura. W tym roku sytuacja zarówno w Święta jak i w Sylwestra obrazuje się podobnie - mała szansa na śnieg.

Ciepłych było aż 7 ostatnich grudni z rzędu. Najcieplejszym grudniem ostatnich 30 lat i zarazem jednym z najcieplejszych w dziejach polskiej meteorologii, był ten z 2015 roku. Średnia miesięczna temperatura ogólnokrajowa była wtedy wyższa od normy o 5 stopni.

Ubiegłoroczny grudzień zapisał się jako trzeci najcieplejszy od końca osiemnastego wieku, zupełnie odmiennie od tego z 2012 roku, który był srogi. Jednak o wiele mroźniejszy grudzień ostatnio znosiliśmy w 2010 roku, który przyniósł najniższą średnią miesięczną temperaturę w skali całego kraju na tle ostatniego 30-lecia. Wcześniej tylko ciut cieplej było dwa lata z rzędu w 2001 i 2002 roku - informuje twojapogoda.pl

Jaka będzie pogoda w Krakowie w grudniu 2020?

  • Czekają nas na przemian okresy cieplejsze, jak i zimniejsze. Kilka dni z całodobowym, ale niedużym mrozem, czasem z opadami śniegu, a następnie nagłe, większe ocieplenie, deszcze i porywiste wiatry.
  • Dominować będą cieplejsze okresy - średnia temperatura miesięczna będzie oscylować powyżej normy wieloletniej. Najcieplej będzie w województwach wschodnich, najchłodniej natomiast na zachodzie.
  • Pod względem opadów grudzień będzie suchy - sumy opadów oscylować będą poniżej normy z wielolecia na przeważającym obszarze kraju.

Jak podaje twojapogoda.pl: Póki co nic nie wskazuje na solidną zimę, wręcz przeciwnie. Najprawdopodobniej aura typowa dla przedzimia będzie nam towarzyszyć aż do samego końca roku. Inaczej będzie w górach, gdzie białego puchu nie zabraknie, ale nie będzie go aż tyle, ile zazwyczaj o tej porze.

Źródło: twojapogoda.pl, wikipedia.pl

Pod Kopcem Kościuszki było kiedyś prawdziwe centrum sportów zimowych. 2 połowa lat 50. XX w.

Stacja narciarska Kraków? Dawniej tak! Na nartach jeździło s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska