reklama

Zmiany w Kodeksie Drogowym 2019. Pijany rowerzysta może stracić prawo jazdy!

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zaktualizowano 
Jazda po wypiciu alkoholu dotyczy nie tylko kierowców samochodów. Równie często po kilku głębszych na drodze można spotkać rowerzystów.

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Rowerzysta poruszający się rowerem na drogach publicznych w stanie nietrzeźwości, nie popełniają przestępstwa. Sąd nie może odebrać za to prawa jazdy.

Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Drogowym 2019. Sejm przyjął ustawę o cofaniu licznika. Będą wysokie kary!

Nietrzeźwy rowerzysta (ponad 0,5 promila) będzie ukarany mandatem w wysokości 500 zł (lub do 30 dni aresztu). Jeśli będzie w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila), mandat wyniesie od 300 do 500 zł (lub do 14 dni aresztu).

Sąd może (choć nie musi) orzec też zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W przypadku kiedy rowerzysta w okresie trwania sądowego zakazu jazdy na rowerze, wsiądzie ponownie na jednoślad, będą groziły mu trzy lata więzienia. Bez znaczenia będzie czy jest pijany czy trzeźwy.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]

60 Sekund Biznesu: W Polsce nie ma kierowców

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie Drogowym 2019. Pijany rowerzysta może stracić prawo jazdy! - Motofakty

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 107

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-24T10:11:34 02:00, Siergiej:

Wy jesteście pojebani zabierać prawo jazdy za jazdę na rowerze ,na całym zachodzie nie ma takiego absurdu tylko w PL

2019-06-24T11:03:51 02:00, Ofiara wypadku:

Za pijaństwo powinni na stałe odbierać prawo do prowadzenia jakich kolwiek pojazdów.

2019-06-24T12:10:09 02:00, Jan:

Czyli tak samo mają karać pijanego kierowcę TIR-a i rowerzystę?! Brawo Ty

2019-06-25T15:26:39 02:00, Oscar:

Obowiązkowo odwyk!

Pijackie nasienie trzeba tępić i oczyszczać społeczeństwo z alkoholizmu.

Ty rydzykowy lachociagu

G
Gość

Co za pojeb to wymyślił

O
Oscar
2019-06-24T10:11:34 02:00, Siergiej:

Wy jesteście pojebani zabierać prawo jazdy za jazdę na rowerze ,na całym zachodzie nie ma takiego absurdu tylko w PL

2019-06-24T11:03:51 02:00, Ofiara wypadku:

Za pijaństwo powinni na stałe odbierać prawo do prowadzenia jakich kolwiek pojazdów.

2019-06-24T12:10:09 02:00, Jan:

Czyli tak samo mają karać pijanego kierowcę TIR-a i rowerzystę?! Brawo Ty

Obowiązkowo odwyk!

Pijackie nasienie trzeba tępić i oczyszczać społeczeństwo z alkoholizmu.

G
Gość

Jak prawko to tylko z dokumencika i problem stracenia jest z głowy ;D

j
juzer

nie wiem kto to pisał ale wygląda na to że to wybitny znawca przepisów, a byków tyle że głowa mała

G
Gość

Poprzednicy na pewno opisali nowości w kodeksie,ja dodam tylko że kierujący rowerem może być każdy,niema na to uprawnień fizycznie a temu co ma prawo jazdy to przecież nie prowadzi pojazdów silnikowych a tylko jedzie rowerem(mogą się sypać negatywy )

Zrobić uprawnienia na rower (karta rowerowa) i wtedy można karać za nie przestrzeganie mają do kontroli osobisty dokument,który ktoś zdał,znając kodeks drogowy,znaki zasady poruszania się po drogach publicznych.

Gdzie tylko jest luka to zaraz do karania,zróbcie " jakieś " kursy które dadza dokument uprawniający do poruszania się rowerem,skuterem czy quadem po drogach i wtedy macie podstawę do ukarania delikwenta po "jednym"

G
Gość

Ten kto to wymyślił by zabrać prawo jazdy to chyba go nigdy nie miał. !!! Proszę pamiętać że na rower od zawsze jest karta rowerowa, wiec pomysłodawco palnij się w czajnik i to zdrowo !!!!!

A
Aleks

A co z podpitymi, pedofilami, co po kolędzie, z domu do domu, podjerzdzają. I do tego na czarno kasę biorą, bez kontroli, fiskusa. I świętym przyzwoleniem.

Bo oni Kur---- bliżej Boga??

Za to powinni się zabrać, Eliciaże,

Dziesięcina i prawo pierwszej nocy, Już Było a co może nas spodkać. Pod Krzyżacką Banderą

D
Daro

Nie wiem czy wiecie ale kiedyś już stosowali coś takiego że za rower prawko zabierali teraz do tego wracają

T
Tarantula

Po co karac rowerzystów?Wystarczy zapisac w kodeksie karnym, że..."Osoba uczestniczaca w ruchu ulicznym bedaca pod wplywem narkotykow lub alkoholu swiadomie stwarzajac zagrozenie w ruchu drogowym podlega karze pozbawienia wolnosci od 3 lat do lat 5 oraz od lat 5 do lat 15 w wypadku osoby kierujacej pojazdem silnikowym o masie (do ustalenia).Osoba kierujac pojazdem silnikowym w stanie upojenia lub pod wplywem narkotykow powinna byc traktowana jako osoba próbująca nieumyślnie popelnic morderstwo".

G
Gość

Prawo jazdy jest na pojazd silnikowy a nie rower taczki

G
Gość

-->Praca online dla każdego przed komputerem 14.600zł miesięcznie, zostało kilka miejsc

zapisz sie tu: http://zarobmilion.pl

zarabiasz wygodnie w domu przed komputerem!

G
Gość
2019-06-24T11:56:03 02:00, Set:

Powinni zabierać też pijanym pieszym bo to też uczestnik ruchu...pojebany kraj...

Opozycyjne czasopismo odgrzewa stare kotlety moja pamienc nie szwankuje juz kilka lat temu byla mowa o tych zmianach co nie macie juz o czym pisac opozycjo now watch nie sklucaj narodu wyprowadzcie sie z Polski a nam fajnie spokuj my policy nie warczymy na siebie tak jak wy to chcecie.

b
barbara jajczeska

Jak jest w domu impreza i ludzie piją to powinna przyjeżdżać policja i wszystkim zabrać prawa jazdy wlepić wysokie mandaty a najlepiej pozamykać do więzienia na dożywocie

G
Gość

W dupie mam wasze zakazy zakaz gry w piłkę palenia picia chodzenia zakaz palenia zakaz zakaz zakaz

Dodaj ogłoszenie