Znów walka o zielony Zakrzówek. Użytek ekologiczny może...

  Znów walka o zielony Zakrzówek. Użytek ekologiczny może powstrzymać zabudowę, ale to będzie kosztować. I nie obejmie terenów kościelnych

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakrzówek, rejon między ulicami Wyłom i św. Jacka

  Zakrzówek, rejon między ulicami Wyłom i św. Jacka ©Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

  Radni zdecydowali o utworzeniu użytku ekologicznego na Zakrzówku, między ulicami Wyłom i św. Jacka. Nie obyło się przy tym bez emocji. W obecnym planie miejscowym spora część terenu wzdłuż ulicy św. Jacka jest przewidziana pod zabudowę.
  Zakrzówek, rejon między ulicami Wyłom i św. Jacka

  Zakrzówek, rejon między ulicami Wyłom i św. Jacka ©Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

  Tymczasem jest to obszar bardzo cenny przyrodniczo. Utworzenie użytku pozwoli lepiej chronić rejon przed zabudową. Ale wiąże się to z milionowymi odszkodowaniami dla właścicieli gruntów. Ci mówią nawet o 500 mln zł. Choć realnie będzie to kwota między 80 a 140 mln zł. Udało nam się także ustalić, że z granic użytku – dzięki radnym PiS, wykluczono tereny kościelne, co wzbudziło kontrowersje.

  Decyzję o ustanowieniu użytku radni podjęli na środowej sesji rady miasta.
  Pojawili się na niej ekolodzy i zwolennicy utworzenia chronionego obszaru. Obecni byli także przeciwnicy, czyli właściciele gruntów na tym terenie. „Zakrzówek to nie kiełbasa wyborcza. Wara od naszej własności”, „Mieszkańcy Krakowa mówią nie dla użytku na Zakrzówku” - takie transparenty przedstawili przeciwnicy ustanowienia użytku.

  Lwia część terenu pomiędzy ulicami Wyłom i św. Jacka należy do dewelopera – spółki Kraków City Park. Użytek ma objąć obszar ok. 18 hektarów. Pod zainwestowanie jest przeznaczone ok. 12 ha, z czego ok. 10 należy do dewelopera. Przy czym w obowiązującym planie miejscowym 70 proc. terenu pod zabudowę ma pozostać zielone.

  Jak cenny jest to obszar wyjaśnia Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody i kandydat na radnego z list Łukasza Gibały.

  - Występują tam gatunki zagrożone w skali europejskiej: gniewosz plamisty, motyle modraszki, kumak nizinny i traszka grzebieniasta. To gatunki charakterystyczne dla terenów wilgotnych. Jakakolwiek ingerencja, chociażby wylanie fundamentów pod bloki, zachwieje równowagę przyrodniczą – mówi Waszkiewicz. - Miasto wykupiło tylko wodę i skały, a to co najcenniejsze przyrodniczo jest przewidziane pod zabudowę - dodaje.

  Użytek, ale bez gruntów kościelnych


  Projekt uchwały dostał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jak tłumaczy Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS i jeden z autorów uchwały tworzącej użytek, ochrona ma na celu zachowania różnorodności biologicznej oraz siedlisk gatunków zagrożonych.

  - Wynika to z uwag i wytycznych RDOŚ. Uchwalenie użytku spowoduje, że na obszarze planu miejscowego umożliwiającego zabudowę, pojawi się dodatkowa procedura dla inwestora – tłumaczył radny Pietrus. W sytuacji, gdy ktoś wystąpi o pozwolenie na budowę, to wydział architektury skieruje taki wniosek do RDOŚ, który oceni czy można go realizować w całości, części lub w ogóle odrzucić.

  Projekt autorstwa PiS wzbudził spore kontrowersje, po tym jak udało nam się ustalić, że z uchwały o użytku, względem pierwszego projektu z czerwca, gdzie jeszcze była mowa o zespole przyrodniczo-krajobrazowym, zniknęło osiem działek – cztery całe i cztery niepełne. Większość należy do Salwatorian. Chodzi o rejon gdzie stoi kościół pod wezwaniem Boskiego Zbawiciela przy ul. Św. Jacka. Jak tłumaczy Włodzimierz Pietrus, połówki działek zostały wycofane, żeby nie było wątpliwości co do granic użytku.

  - Działki zostały usunięte, żeby uniknąć procedury z wyznaczaniem punktów geodezyjnych oraz żeby wyprostować granicę użytku – tłumaczył się później radny Pietrus. Choć wcześniej z mównicy rady miasta powiedział, że nie było korekt granicy użytku.

  Oburzeni takim działaniem byli radni PO. Wytykali PiS hipokryzję. Podnosili także, że jeśli użytek powstanie, to miasto będzie musiało się liczyć z wypłatą odszkodowań na rzecz właścicieli działek. Ci ostatni zwracali na to uwagę w wystąpieniach nas sesji.

  Mieszkańcy za i przeciw. 500 mln zł odszkodowania?


  - Co wybory, to wracamy do Zakrzówka. Powinniśmy zakończyć ten temat, bo teren jest chroniony i nie widzimy powodów, dlaczego ma być użytek. RDOŚ wydał opinię, że nie ma potrzeby zwiększania terenu ochrony – mówił Jan Broniec ze Stowarzyszenie Właścicieli Ziem i Przyjaciół Zakrzówka.

  Jak dodał, nie mogą funkcjonować dwa dokumenty planistyczne dla jednego obszaru – plan miejscowy i użytek. - Dla nas to teren budowlany. W planie pozwolono nam budować, a wprowadzając użytek, ograniczacie nasze prawo. Jeśli uchwalicie użytek to będzie pozew zbiorowy o odszkodowania. Wyliczyliśmy, że to kwota ok. 500 mln zł – przekonywał Broniec.

  Inna mieszkanka również była przeciwko użytkowi. - Wrzucono ten projekt dla rozgłosu, żeby zburzyć konsensus, który udało się opracować kilka lat temu uchwalając plan miejscowy dla tego obszaru. W projekcie uchwały nie ma wyceny kosztów dla miasta związanych z odszkodowaniami. Dajcie zgnić tej zielonej kiełbasie wyborczej – przekonywała.

  Ale przemawiali też mieszkańcy, którzy chcą ochrony Zakrzówka. - Ludzie, którzy wędrują przez skałki Twardowskiego nie mogą uwierzyć, że jedna strona ulicy zostanie zachowana, a druga będzie zabudowana. Jak będzie, gdy odrzucicie ochronę terenów zielonych, a jednocześnie chwalicie się terenami zielonymi? - mówił do radnych Zbigniew Tomczyk. Inny mieszkaniec dodał, że teren Zakrzówka jest ponad wszelkie kalkulacje finansowe i jest bezcenny.

  Przemawiał także Goncalves Dos Reis Jose Eduardo, prezes spółki Kraków City Park, która ma większość działek pomiędzy ulicami św. Jacka, a Wyłom. - W 2006 kupiliśmy Zakrzówek. Od dawna tereny między ulicami były przewidziane pod zabudowę w studium. Skoro ma się to zmienić, to liczymy na odszkodowanie zgodnie z przepisami prawa – powiedział.

  Radni pytają: ile to będzie kosztować?


  Wielu radnych miało wątpliwości co do kwestii możliwych odszkodowań. - Chcę wiedzieć, ile to będzie kosztowało budżet Krakowa. Jest też ryzyko, że wypłacimy odszkodowania, a potem i tak powstaną bloki w ramach lex deweloper – mówił Rafał Komarewicz, szef klubu Przyjazny Kraków.

  Wiele uwag do pomysłu użytku miał Grzegorz Stawowy (PO), szef komisji planowania przestrzennego. - Mówiąc o zabudowie Zakrzówka wprowadzamy ludzi w błąd. Mówimy o zabudowie jednej ulicy. Gdyby RDOŚ wprowadził strefę ochronną dla gniewosza, to wtedy RDOŚ ponosiłby konsekwencje finansowe – przekonywał radny.

  Jego zdaniem kwota odszkodowań w wysokości 500 mln zł jest nierealna. Jego zdaniem może ona oscylować od 80 do 140 mln zł, w zależności czy planowane mieszkania będą przeznaczone tylko dla sprzedaż czy na sprzedaż z najmem. - Przegłosowanie tej uchwały jest szkodliwe i niebezpieczne finansowo. Łatwiej przymusić RDOŚ do strefy ochronnej – mówił Stawowy.

  Aleksander Miszalski (PO) zwracał uwagę, że nie jest jasne, czy to miasto będzie ponosiło koszty ewentualnego odszkodowania. Jego zdaniem, zrobi RDOŚ bo to on finalnie może nie dać zgody na budowę. Grzegorz Stawowy uważa jednak, że to miasto wprowadza regulację z ograniczeniami i to ono poniesie koszty odszkodowania.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowie nie ma ceny!!!

  Zty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Więc przestańcie gadać o kosztach! Za to, żeby taki kawał zieleni został w nienaruszony w Krakowie warto dać każde pieniądze!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to daj

  mich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Niech ci którzy tam mieszkają i protestują złożą sie chociaż na 10% odszkodowania. Jak zbiorą 10 mln to niech miasto dorzuci 90 mln.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprawiamy błędy przeszłości

  Taub (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Bardzo dobrze. Jak zabudują to zostanie na wieki i będą korki i tłok dla zwiedzających Zakrzówek. Bloki powstają wszędzie, czy nie może być jednego miejsca bez nich?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kto zaplaci za te

  bledy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  oczywiscie jak zawsze my, na 2,5 mld Krakow zadluzony, czyli okolo 3000 na kazdego mieszkanca. Dziekuje za takie naprawy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

  Chore żeby całe miasto płaciło za paru nawiedzonych ekologów. To zwykłe łąki.nic szczególnego tam nie rośnie i nie żyje. Te chronione gatunki to bujda

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten kto te tereny sprzedal

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  powinien odpowiadac za wyprzedaz mienia spolecznego. Handluja nie swoim i wyprzedaja wszystko obcym, na jakiej zasadzie i kto im na to zezwolil. Nigdy nie pytaja spoleczenstwa o zdanie,...rozwiń całość

  powinien odpowiadac za wyprzedaz mienia spolecznego. Handluja nie swoim i wyprzedaja wszystko obcym, na jakiej zasadzie i kto im na to zezwolil. Nigdy nie pytaja spoleczenstwa o zdanie, spoleczenstwo to oni a my niewolnicy mordy w kubel.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiem Ci

  nick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Tereny sprzedał prywatnemu inwestorowi prywatny właściciel, a nie miasto.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To 0,5 kościelnego hektara...

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  ...to tyle , aby kaplicę wybudować i nic więcej, więc nie ma się czym ekscytować. Z tego co wiem , to księżulkowie chcą tam mieć łąkę ... pustą przestrzeń przed ich wydawnictwem Salwator , które...rozwiń całość

  ...to tyle , aby kaplicę wybudować i nic więcej, więc nie ma się czym ekscytować. Z tego co wiem , to księżulkowie chcą tam mieć łąkę ... pustą przestrzeń przed ich wydawnictwem Salwator , które ma tam siedzibę .
  Co do rabunku terenów zielonych w Krakowie , który ma miejsce od kilkunastu lat na rzecz deweloperskich interesów to Kraków ma dziś 4% terenów zielonych - a więc NAJMNIEJ spośród polskich miast ! Slums ,a nie miasto do życia !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłamstwa

  mich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Kraków największa gmina w Polsce z terenami rolnymi.
  Miasto uchwala Plany tak aby tereny zostały z zakazem zabudowy, ale przy okazji nie wypłacać prywatnym właścicielom odszkodowań. Hipokryzja PO...rozwiń całość

  Kraków największa gmina w Polsce z terenami rolnymi.
  Miasto uchwala Plany tak aby tereny zostały z zakazem zabudowy, ale przy okazji nie wypłacać prywatnym właścicielom odszkodowań. Hipokryzja PO nie zna granic. Oni chcieli zrobić uzytek rekoma RDOŚ. Niemniej cała ta Rada Miasta to Bolszewicka słowocz.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie, nie

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  A ja uważam że zgodnie ze swoją tradycją i powołaniem (złoto i dolary) księżulkowie odsprzedadzą te 50 arów deweloperowi, który wciśnie tam ze dwa bloki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mapa

  geograf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  choć przy jednym artykule przydałaby się mapa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kciuki w górę :)

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja się cieszę i dziękuję, Zakrzówek to miejsce mojego dzieciństwa, jest piękne i dziewicze i niech takim pozostanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podobno Zakrzówek jest połączony z Chorwacją ....

  lazury a samobójcy a hotele a la Krka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  podobno także Zakrzówek nie jest do sprzedania .. straszą tam topielcy .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  park krajobrazowy

  ed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  przeciez od lat obowiązuje tam rozporzadzenie o ustanowieniu parku krajobrazowego, w którym nie wolno usuwać ani niszczyć zadrzewień środpolnych - i nie ma od tego żadnego zwolnienia, odstępstwa,...rozwiń całość

  przeciez od lat obowiązuje tam rozporzadzenie o ustanowieniu parku krajobrazowego, w którym nie wolno usuwać ani niszczyć zadrzewień środpolnych - i nie ma od tego żadnego zwolnienia, odstępstwa, zezwolenia itp., a na tym terenie pewnie w 70% rosną takie formacje, więc nabywca od początku wiedział, że nie może nic budować tam gdzie są drzewa, czyli praktycznie wszędzie ...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!