ZUS odda podatek od emerytury i renty. Emeryci dostaną z ZUS więcej [18 marca 2019]

  • Gazeta Pomorska

JS

ZUS będzie zwracał nadpłacony podatek emerytom i rencistom. Wyrównanie związane jest ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku. W marcu 2019 r. ZUS wyśle większe przelewy. Zwrot podatku będzie jednorazowy. Część świadczeniobiorców może liczyć nawet na kilkaset złotych więcej w marcowej wypłacie.

ZUS odda podatek od emerytury i renty po zwiększeniu kwoty wolnej od podatku

Zwiększona kwota wolna od podatku obowiązuje od 1 stycznia. Została podniesiona dwa razy:

  • w 2017 r. do 6600 zł;
  • w 2018 r. do 8000 zł.

Pomimo wprowadzenia zmian w życie, podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy. Innymi słowy – ZUS pobrał od nich pieniądze, które powinny zostać przy świadczeniobiorcach. W marcu zostaną one zwrócone.

Rzecznik regionalny ZUS o zwolnieniach chorobowych.

Ile ZUS odda emerytom? Niektórzy mogą liczyć nawet na kilkaset złotych zwrotu!

Im niższe świadczenia pobiera emeryt lub rencista, tym większy zwrot otrzyma. Rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis podkreśla, że świadczeniobiorcy nie muszą wypełniać żadnych wniosków, żeby otrzymać pieniądze. ZUS sam je rozliczy.

Iwona Kowalska-Matis: Z naszych szacunkowych wyliczeń wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 zł, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

Emerytury ZUS w marcu ulegną też waloryzacji!

Oprócz zwrotu podatku, emeryci i renciści w marcu dostaną z ZUS większe świadczenia z tytułu waloryzacji.

W tym roku zostanie wprowadzona waloryzacja kwotowa. Elżbieta Rafalska potwierdziła 12.02.2019 r., że waloryzacja wyniesie 102,86%, przy czym niemniej niż o 70 zł. Ten typ waloryzacji jest ukłonem w stronę najbiedniejszych emerytów. Najniższe świadczenia wzrosną najbardziej.

Kwotowa waloryzacja emerytur ma zastąpić wypłacania dodatku „500+ dla emerytów”.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.03.2019, 07:12

Moja mama już dostala emeryturę i zwrotu podatku nie dostala kto oszukuje

17.03.2019, 16:17

Kiedy będą oddawać bo ja nic nie dostałam!

17.03.2019, 12:00

W punkcie F rubryka 4 tam jest suma ktora trzeba do urzędu skarbowego oddac a zus ja musi zwrucic to o to chodzi

17.03.2019, 11:55

P. Mariolu pani sprawdzi czy naPicie z zusu ma p. nadplacony podatek który trzeba pierw do urzefu skarbowego rozliczyc

17.03.2019, 11:28

Kłamcy ja dostałam tylko 33 zł a gdzie zwrot podatku jak piszą

17.03.2019, 11:23

Dostałem marcowe świadczenie. Nie OTRZYMAŁAM pisma o waloryzacji. Nie wiadomo ile mam waloryzacji ile spłaty podatku. Więcejdostała. O 56 zł.

17.03.2019, 11:13

W picie z ZUSu jest suma nadplaconego podatku wiec go trzeba zaplacic do Urzedu skarbowego a zwrot tej sumy musi offac ZUS czyli pieniadze ida z rak do rak a jezrli ktosnapicie ma zero w nadplaconym to nic nie otrzyma

16.03.2019, 10:49

KIEDY zus przysle decyzje, ile jest rewaloryzacji, a ile zwrotu podatku.?..Skad mamy wiedziec czego ile dostaliśmy.. Tymi ochłapami chcą kupić wyborców.. Ceny w góre i żebracze emerytury.. Każdy Niemiec, Francuz itd śmieją się z Polskich emerytów, który klepie biede. W krajach UE kazdego emeryta stać na luksusowe wakacje za granicą.. Czas najwyższy pokazać środkowy palec POPiSowskiej MAFII

16.03.2019, 10:41

PiSowski rząd KŁAMIE i zacznijcie ludzie myśleć..
Kiedy ZUS przysle decyzje ile jest rewaloryzacji, a ile zwrotu podatku?. Skad mam wiedziec czego ile dostalam!

16.03.2019, 06:42

Wogole podatek od renty, to jest śmieszne, na każdym kroku kroja, niech płacą podatki od przekretow to będzie w Pl. raj.

15.03.2019, 17:56

za jaki okres należna jest emerytom spłata podatku . Kto wie ?Jaka kwota wolna od podatku , w tym okresie była przez ZUS uwzględniana ??

15.03.2019, 12:56

Dostałam samą waloryzacje a gdzie ten podatek co mieli oddać kłamcy i moja kochana waloryzacja urosła o 33 zł brawo

15.03.2019, 12:34

To nie jest żart

15.03.2019, 12:29

Renta 787 na 1200.1zl

14.03.2019, 11:36

Ja też nie dostałam zwrotu podatku.Kiedy będzie ten zwrot
 

14.03.2019, 11:04

A ile wychodzi renty socjalnej na rękę? Bo wciąż czekam, na przelew.

14.03.2019, 11:02

Zwrot jest do sumy 8000 za 12 miesięcy.. kto ma wiecej płaci podatek. Mnie KRUS pobrał podatek od rocznej emerytury 2500 złotych za 2018 . Normalnie w bambuko zagrali. Ale już oddali . Złożyłam zeznanie podatkowe przez profil zaufany. Zwrot był w ciągu tygodnia.

14.03.2019, 09:04

Nie dostałam zwrotu nawet złotówki, jak to jest z tym zwrotem podatku

14.03.2019, 03:41

"Elżbieta Rafalska potwierdziła (...) przy czym *niemniej* niż o 70 zł."
"Niemniej" to wyłączenie w "niemniej jednak". W tutejszym przypadku "NIE MNIEJ" (tak jak i "nie więcej") piszemy OSOBNO☜(`o´), na litość boską!

14.03.2019, 03:17

Nie dostałem nic

14.03.2019, 03:10

Ja nic nie dostałam

14.03.2019, 03:06

Jaką trzeba mieć emeryturę by dostać 300zł zwrotu podatku, skoro ma się niską i podatek wyniósł 700zł to powinni oddać 400zł a Pani z ZUS mówi że sto.

14.03.2019, 00:37

Zupełnie nie orientuje się Pan w wyliczeniu emerytury lub renty. Od tych świadczeń potrącene jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Najpierw proszę się dokształcić a nie pisać bzdur!

14.03.2019, 00:34

W dniu 11.02.2019 o 07:10, eugeniusz łuczyński napisał: jestem emerytem . Uważam że dla emerytów , powinna być skasowana składka na rentę .To jakieś mało logiczne : płacę na coś z czego nigdy nie skorzystam.... A w ogóle , to renciści i emeryci nie powinni płacić żadnych składek , poza zaliczką na podatek dochodowy....bo oba świadczenia są przecież dochodem ,Amen

14.03.2019, 00:19

Oj tam,oj tam. Dostaje 4700zl emerytury a od wrzesnia 1400euro emeytury zagranicznej. Da to okolo 10000 zl na miesiac.