Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zuza Krajewska w krakowskim Muzeum Fotografii. Autor cenionych zdjęć reklamowych i artystycznych w cyklu Foto Update

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Zuza Krajewska
Zuza Krajewska Materiały prasowe
Foto Update to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, którzy trzymają rękę na pulsie współczesnych zjawisk w fotografii. W jego ramach w piątek 4 lutego o godz. 18 w krakowskim Muzeum Fotografii pojawi się fotografka specjalizująca się portretach - Zuza Krajewska.

FLESZ - Nastroje w nieruchomościach zdecydowanie się pogarszają

od 16 lat

Podczas spotkania w MuFo Zuza Krajewska opowie o tym, w jaki sposób obecnie zmienia się świat fotografii reklamowej, którą kojarzymy z kolorowymi magazynami oraz największymi domami mody. Coraz częściej wykorzystuje on estetykę i mechanizmy znane raczej z projektów artystycznych, dotykających kwestii społecznych. Fotografka działa na obu tych polach fotografii, z wielką uwagą i wrażliwością traktując tematy i swoich modeli. Opowieść Zuza Krajewska zobrazuje dokumentacją najnowszych oraz najciekawszych projektów.

Zuza Krajewska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografek specjalizującą się w fotografii portretowej. Funkcjonuje jednocześnie w świecie mody oraz w świecie sztuki, podejmując kontrowersyjne tematy, takie jak fizyczne niedoskonałości, cielesność, stereotypy związane z postrzeganiem płci czy erotyzm. Zdjęcia Krajewskiej, minimalistyczne, pełne przepychu lub balansujące na granicy kiczu, charakteryzują się oryginalnością i niebanalnym podejściem do tematu.

Artystka przełamuje estetyczne przyzwyczajenia widza, świadomie przekraczając granice zarówno fotografii komercyjnej, jak i artystycznej. Krajewska jest twórczynią zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik "SexedPL" oraz autorką książki "Będzie dobrze (It should be OK)", wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”.

Artystka swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski (Efekt czerwonych oczu, 2008), Polonisches Institut Berlin (What do you want me to do?, 2010), Muzeum Narodowym w Warszawie (Ars Homo Erotica, 2010; Wywyższeni. Of faraona do Lady Gagi, 2012), BWA Warszawa (Przesilenie, 2013), Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu (Imago, 2016), Griffin Art Space „Dom Słowa Polskiego” (Imago, 2016) czy Galerii Labirynt w Lublinie (Uporczywe upodobanie, 2017).

Selekcja prac serii Imago, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, została zaprezentowana podczas Photo London (Future, Visions, 2016), a następnie w Robert Capa Contemporary Photography Center (Golden Boundaries, 2017), Polnisches Institut Düsseldorf (Imago, 2018), Cokkie Snoei Gallery (Imago, 2019) oraz w licznych magazynach branżowych, lifestylowych i modowych, m.in. British Journal of Photography, Dazed & Confused, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia czy I-D. Premiera albumu Imago, wydanego przez Kahl Editions, miała miejsce w maju 2017 r. w kultowej księgarni Ofr Paris.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska