Zwiedzanie Grecji - 10 największych atrakcji

  Zwiedzanie Grecji - 10 największych atrakcji

  Materiał informacyjny

  Gazeta Krakowska

  Zwiedzanie Grecji - 10 największych atrakcji
  Grecja to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Nie ma co się dziwić, kraj ten bogaty jest w piękną przyrodę, historię oraz zabytki. Ponadto kusi śródziemnomorskim klimatem, złotymi plażami, urokliwymi zakątkami, smaczną kuchnią.
  Zwiedzanie Grecji - 10 największych atrakcji
  Grecja leży w południowo - wschodniej Europie, w basenie morza Śródziemnego. Swoją popularność zawdzięcza głównie bogatej historii i zabytkom obecnym w każdej miejscowości.

  1. Ateny

  Numer jeden na liście niewątpliwych atrakcji Grecji. Stolica i największe miasto w kraju, przyciąga miłośników historii sztuki. Na uwagę zasługuje zespół architektoniczny Akropolu: Propyleje, Erechtejon, Świątynia Nike, Partenon, Muzeum Akropolu; Odeon Herodosa Attyka; Teatr Dionizosa oraz starożytna Agora. Ponadto bizantyńskie kościoły, dzielnica Plaka, należąca do najstarszych mieszkalnych dzielnic miasta, leżąca u stóp Akropolu. Na skraju dzielnicy znajdują się ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz Łuk Hadriana, grecki parlament i Biblioteka Narodowa.

  2. Saloniki

  Leżą nad Zatoką Salonicką, do której wpływa Morze Egejskie. W tym miejscu znajduje się największe w Grecji skupisko kościołów bizantyjskich (m.in. Agios Dimotrios, Agia Sofia, Agios Nicolaos Orfanos). Główną atrakcją miasta jest Biała Wieża położona przy nadmorskiej promenadzie. Warto wstąpić do Muzeum Bizantyjskiego oraz obejrzeć Plac Arystotelesa, który charakteryzuje się ciekawą architekturą (wszystko wybudowano tutaj w lustrzanym odbiciu). Dla zainteresowanych podsuwamy propozycje wycieczek do Salonik: https://www.fostertravel.pl/zwiedzanie/grecja/saloniki/.

  3. Korfu

  Należy do najbardziej zielonych greckich wysp. Tu także nie brakuje zabytków. Kerkyra zachwyca starym miastem z dwiema weneckimi twierdzami: Neo Frourio i Paleo Frourio. Spacerując po starej części miasta można podziwiać mieszaninę stylów z Wenecji, Francji, Anglii oraz Grecji. Na uwagę zasługują fortyfikacje: Stary Fort i Nowy Fort, których starsza część pochodzi z czasów bizantyjskich, a później została przebudowana przez Wenecjan. W niedalekiej odległości od centrum miasta znajduje się Archillion, letnia rezydencja wybudowana pod koniec XIX w. przez cesarzową Sissi ze wspaniałymi ogrodami. Na zachodnim wybrzeżu wyspy, na porośniętym lasem cyplu Paleokastritsa, znajduje się Monastyr Theotokou - klasztor, w którym mieści się muzeum z bogatą kolekcją cennych ikon oraz wspaniałe, ukwiecone ogrody, otaczające zabudowania.

  4. Mykonos

  Zabudowę wyspy stanowią charakterystyczne kubistyczne białe domy z czerwonymi dachami, które ciągną się wzdłuż wąskich krętych uliczek. Będąc w tym miejscu bezdyskusyjnie należy obejrzeć jeden z symboli wyspy - pochodzące z XVI w. śnieżnobiałe wiatraki. Wśród zabytków na uwagę zasługuje znajdujący się w wiosce XVI - wieczny klasztor Panagia Tourliani. Na okolicznym wzgórzu Kastro mieści się kościół Panagia Praportiani.

  5. Rodos

  Największą atrakcją jest Dolina Motyli z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Dolina otoczona jest bujną roślinnością, szemrzącymi źródłami oraz wspaniałymi wodospadami. Na wyspie znajduje się Muzeum Archeologiczne, Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Stamatiadou oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej Rodos.

  6. Heraklion

  Na uwagę zasługuje wenecki port z twierdzą Koules, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Ikon, a także fontanna Morosini z 1628 roku - ma osiem zbiorników, ozdobiona jest czterema kamiennymi lwami. Na ścianach umieszczono motywy z mitologii greckiej i baśni ludowych.

  7. Meteory

  Jedna z największych atrakcji Grecji są klasztory wybudowane na Meteorach - pionowych skałach w kształcie maczug oraz szpikulców. Słynny masyw znajduje się w środkowej części Grecji, w okolicy miasta Kalampaka. Monastery powstały w XIII w. Znajdują się na wysokości nawet 540 m. n.p.m. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach.

  8. Spinalonga

  Jest niewielką wyspą sąsiadującą z Kretą. Do 1957 roku znajdowała się tutaj kolonia trędowatych. W muzeum znajdującym się na wyspie można obejrzeć dawne przedmioty codziennego użytku mieszkańców. Atrakcją tego miejsca jest wenecka twierdza z końca XVI w.

  9. Olimpia

  Jest antycznym miastem leżącym w zachodniej części Peloponezu. Znajdują się tutaj ruiny starożytnego polis należące do najlepiej zachowanych w całej Grecji. Centralną budowlę kompleksu stanowi świątynia Zeusa, której budowę datuje się na rok 470 p.n.e. Na terenie Olimpii odbywały się pierwsze igrzyska panhelleńskie, zwane później olimpijskimi. W pobliżu Olimpii znajduje się świątynia Hery, w której honorowano zwycięzców olimpijskich. Na uwagę zasługują zachowane do czasów obecnych obiekty sportowe (m.in. gimnazjon, stadion).

  10. Ruiny Pałacu w Knossos

  To niewątpliwa atrakcja Krety, a także największy zachowany tego typu obiekt, pochodzący z okresu minojskiego. W częściowo zrekonstruowanym wnętrzu można podziwiać m.in. liczne, wielobarwne freski przedstawiające Kreteńczyków. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pałacu są czerwone kolumny, które oryginalnie wykonane były z cyprysowego drewna.
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Polecamy

  PUPIL ROKU 2019! Zgłoś swojego psa lub kota oraz hotel/miejsce przyjazne zwierzętom!

  PUPIL ROKU 2019! Zgłoś swojego psa lub kota oraz hotel/miejsce przyjazne zwierzętom!

  WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI 2019

  WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI 2019