Dokument „Kocjan. Życie pod wiatr” przybliża postać Antoniego Kocjana, olkuszanina, wybitnego konstruktora samolotowego i szybowcowego. W przedwojennej Polsce połowa szybowców była właśnie jego konstrukcji. Kocjan miał niezwykle cenny wkład w rozpracowanie broni rakietowej V1 i V2. W produkcji można prześledzić życie znanego olkuszanina poprzez naukę w szkole, studia, pierwsze sukcesy zawodowe, pracę w konspiracji, pobyt w KL Auschwitz, aż po śmierć na Pawiaku, w wieku 42 lat, dzień po urodzinach. W filmie zawarto relacje wciąż żyjących świadków, osób, które Kocjana znały, w tym jego siostrzenicy, Heleny Gęgotek oraz relacje historyków, dokumentację zdjęciową, a nawet filmową z okresu II wojny.
[CZYTAJ TEŻ] Młodzi olkuszanie kręcą film o Antonim Kocjanie
Reżyserami filmu są olkuszanie, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkowie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Konrad Kulig i Mateusz Radomski. Na premierze, która miała miejsce 12 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, stawiło się ok. 120 osób. - Widać, że film się podobał - cieszy się Konrad Kulig. Wiele osób zostało, aby porozmawiać z reżyserami lub choćby tylko pogratulować podjęcia tak ważnego tematu.
Do końca roku film zostanie wyświetlony również w Krakowie, Warszawie oraz w Siemianowicach Śląskich. Trwa ustalanie szczegółów.
- Jesteśmy zadowoleni z efektu, ale wiadomo, że zawsze można coś poprawić. W następnych produkcjach poziom będzie jeszcze wyższy - zapowiada Konrad Kulig.
Młodzi olkuszanie mają już na swoim koncie kilka nakręconych filmów dokumentalnych, m.in. o rzezi wołyńskiej czy o żołnierzach wyklętych na ziemi olkuskiej. Ich produkcje można znaleźć w internecie. Mają już pomysły na dwa kolejne filmy. Na razie nie chcą jednak zdradzać szczegółów.
Krowoderska.pl - zabudowa Krowodrzy - odc. 1
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska