- Sprawując w przeszłości funkcję wójta, nieraz mogłem liczyć na państwa wsparcie. Bardzo cenię i szanuję pracę, którą wykonujecie. Doceniam społecznikowskie zaangażowanie i przywiązanie do waszych małych Ojczyzn. Są państwo rzeczywistymi liderami w swoim środowisku. Nie bez powodu instytucja sołtysa cieszy się od lat uznaniem mieszkańców obszarów wiejskich. W dniu waszego święta życzę spełnienia marzeń i pomyślności w rozwoju waszych sołectw i w życiu osobistym – przekazał wicepremier Henryk Kowalczyk.
Czym zajmuje się sołtys?
Funkcja sołtysa to część gminnego samorządu. Kadencja trwa 4 lata, często jednak przedstawiciel wiejskiej społeczności wybierany jest więcej niż jeden raz. O stanowisko może ubiegać się każdy, kto ukończył 18 lat i zamieszkuje obszar danego sołectwa.
W Polsce rządzi ponad 40 tys. sołtysów. W połączeniu z Radą Sołecką dbają oni o rozwój swojej wsi. Oprócz reprezentowania społeczności, ich obowiązkiem jest też zwoływanie zebrań, pobieranie podatków i wprowadzanie w życie uchwał rady gminy.
- Sołtysi to lokalni liderzy wybrani przez swoją społeczność. Sołtysi, bez względu na zmiany ustrojowe, zawsze byli liderami wsi. To ludzie, którzy potem reprezentują to środowisko na zewnątrz – mówił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski na tegorocznym spotkaniu z podlaskimi sołtysami.
Bycie sołtysem to odpowiedzialność, ale także dowód zaufania okolicznych mieszkańców.
- Jako sołtys mierzę się z zupełnie innymi problemami aniżeli sołtysi małych, rolniczych wsi. Głównym wyzwaniem jest przede wszystkim zintegrowanie wieloletnich mieszkańców z nowo osiadłymi oraz zaktywizowanie w celu organizowania różnych wydarzeń i inicjatyw - mówi nam Agata Żemetro, sołtys wsi Juszkowo położonej w gminie Pruszcz Gdański.
Zobacz, jak wygląda codzienność niektórych sołtysów polskich wsi:
