Wiadomości


Życie wsi

Najczęściej czytane

 1. Wyższe emerytury dla rolników, samorząd rolniczy apeluje do ministra Ardanowskiego
  Życie wsi

  Wyższe emerytury dla rolników, apelują

  Wwyższe stawki powinny przynosić proporcjonalnie wyższe świadczenia, a tak się nie dzieje - rolnicy żalą się na system emerytalny.

 2. Rekordziści wśród zwierząt - w tych konkurencjach biją człowieka na głowę
  Styl Życia

  Rekordziści wśród zwierząt - one biją człowieka na głowę

  Biblia uznaje człowieka za ukoronowanie dzieła stworzenia, nauka zaś klasyfikuje go jako istotę żywą wyróżniają się wśród innych najwyższym rozwojem psychiki i życia społecznego, a także najbardziej rozwiniętą inteligencją. Czy jednak rzeczywiście we wszystkim jesteśmy najlepsi? Są takie konkurencje, w których inne zwierzęta biją nas na głowę - i wcale nie chodzi o najdłuższą średnią życia czy masę ciała. Zwierzęta okazują się nie tylko lepszymi sportowcami, ale także architektami, inżynierami, czy nawet tkaczami. Zobaczcie, w czym przegrywamy z przedstawicielami braci mniejszej.

 3. Przeciętna krowa będąca pod oceną użytkowości mlecznej (w kraju) dała w minionym roku 8 298 kilogramów mleka
  Zwierzęta

  Mleczne rekordy - zobacz, gdzie padły

  Krowia rekordzistka – Nysa – dała w drugiej laktacji aż 20 932 kg mleka.

 4. Rozbieżności w stawkach za świnie są spore. Ceny wieprzowiny, żywca wieprzowego w skupie
  Ceny

  Rozbieżności w stawkach za świnie są spore

  W krajowych skupach rolnik dostał za żywiec wieprzowy około 4 złote. Ceny za kg wahają się w dość szerokich granicach.

 5. Wróble zniknęły z miast i zmniejszyła się ich liczebność w Europie. Przyczyn jest kilka:1) pestycydy powodują spadek liczebności owadów, którymi wróble
  Aktualności

  Co ma wspólnego Jack Sparrow z Wróbelkiem Ćwirkiem?

  Wróbel przez niemal cały XX wiek powszechnie występował na terenie Polski. W ostatnich 20-30 latach zaczął coraz bardziej znikać z miast. Obecnie w mieście wróbla raczej nie uświadczysz. Dlaczego? - naukowcy nie znają jeszcze ostatecznej i pełnej odpowiedzi na to pytanie. Od 1995 r. wróble są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, ale nie znaczy to, że są gatunkiem specjalnie zagrożonym. Badania wykazują, że jest to nadal "bardzo liczny ptak lęgowy". Zniknął jednak z miast i to powoduje, że myślimy o tym ptaszku z wielkim sentymentem. Na pocieszenie dodajmy, że takie zniknięcie wróbla z miast na zachodzie Europy - w Anglii czy Holandii - obserwowano już w latach 80. XX wieku.