MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi najniższa emerytura KRUS, a ile najwyższa? Tylu 100-latków ma emeryturę rolniczą

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najstarsza osoba pobierająca emeryturę z KRUS ma 109 lat. Przejście na emeryturę jest z jednej strony wyczekiwanym momentem, a drugiej towarzyszą nam obawy, czy będziemy w stanie utrzymać się ze świadczenia, w przypadku rolników, wypłacanego przez KRUS. Sprawdziliśmy, ile w 2024 roku wynosi najniższa i najwyższa emerytura rolnicza, co wpływa na jej wysokość i ilu 100-latkom rolnikom na emeryturze pieniądze wypłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Spis treści

Ile obecnie wynosi najniższa emerytura wypłacana przez KRUS?

Najniższa emerytura rolnicza po waloryzacji od 1 marca 2024 r. wynosi 1.780,96 zł brutto. Trzeba pamiętać, że emerytura wypłacana przez KRUS składa się z części składkowej i części uzupełniającej. Nawet jeśli z wyliczeń wychodzi niższa kwota, jest z urzędu podwyższana do tej kwoty najniższej.

Aby przejść na emeryturę rolniczą, trzeba spełnić łącznie 2 warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn;
  • podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

Według informacji statystycznej KRUS z lutego 2024 r. liczba emerytów i rencistów, którym wypłacono pieniądze z funduszu emerytalno-rentowego wynosiła 968 097 osób, a przeciętne świadczenie – 1799,05 zł brutto (przed waloryzacją).

Przeczytaj też: Jaką emeryturę rolniczą dostanę z KRUS po 25 latach płacenia składek? Opłaca się przejść rok później? Wyjaśniamy

Jaka jest wysokość najwyższej emerytury wypłacanej przez KRUS

– Najwyższa emerytura rolnicza wypłacana przez KRUS wynosi 4.295,66 zł brutto (po waloryzacji od marca 2024 r.) – podaje nam Adriana Minorowska z Biura Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej KRUS.

Co wpływa na jej wysokość? – Wysokość emerytury rolniczej uzależniona jest od wskaźników wymiaru części składkowej i części uzupełniającej świadczenia, obliczanych indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy oraz od kwoty emerytury podstawowej (od 1 marca 2024 r. 1.602,86 zł). Wysokość wskaźników wymiaru ustalana jest w oparciu o długość okresów pracy i opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz kwoty opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990. Im dłuży jest staż ubezpieczeniowy i wyższa kwota składek opłacanych w latach 1983-1990, tym wyższe jest świadczenie – wyjaśnia specjalistka z KRUS.

Najstarsi rolnicy-emeryci, czyli grono stulatków

Najstarsza osoba pobierająca emeryturę rolniczą ma 109 lat (takie dane uzyskaliśmy w I połowie kwietnia 2024). W 2023 r. przeciętnie miesięcznie 1 183 osoby pobierały rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe wraz ze świadczeniem honorowym z tytułu ukończenia 100 lat.

Przeczytaj także: Diametralna zmiana statystyk wypadków w rolnictwie

Po przekroczeniu tak dostojnego wieku emeryt może liczyć na specjalną kwotę. Zarówno ZUS, jak i KRUS przyznają świadczenie honorowe, które od 1 marca 2024 r. wynosi 6246,13 zł.

Średnio ile lat przepracował w rolnictwie emeryt KRUS?

Rolnik po ukończeniu wieku emerytalnego może, ale nie musi iść na emeryturę, obecnie może także na nią przejść i nadal prowadzić gospodarstwo. Wymagany okres opłacania składek, jak już wcześniej wspomnieliśmy, to 25 lat.

– Średni okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników uwzględniony do wysokości emerytury rolniczej wynosi 28,11 lat, a łącznie z okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu z innych tytułów (w tym np. z tytułu zatrudnienia, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej – zaliczany u osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.) – 29,04 lata – podaje nam KRUS.

Adriana Minorowska zastrzega przy tym: – Niemniej faktyczny okres pracy w rolnictwie może być znacznie dłuższy, bowiem do wysokości emerytury rolniczej Kasa nie uwzględnia okresów pracy rolniczej przed 1 lipca 1977 r. (okresy, za które rolnicy nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne), przypadających wcześniej niż 25 lat przed uzyskaniem prawa do emerytury rolniczej.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wynosi najniższa emerytura KRUS, a ile najwyższa? Tylu 100-latków ma emeryturę rolniczą - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska