FLESZ - Ważna zmiana w certyfikatach covidowych!

Pacjent, dla którego lek ratujący jego życie nie jest refundowany w naszym kraju a zebranie pieniędzy w ramach zbiórki internetowej graniczy z cudem, ma szanse otrzymać go w ramach uruchomionego w lipcu 2017 programu RDTL – Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych.
Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest bowiem mechanizmem finansowania terapii medycznych, stosowanym tylko wtedy, gdy jedyną szansą dla pacjenta jest terapia zarejestrowana, ale nieobjęta refundacją. Dla wielu chorych procedura RDTL oznacza jedyną nadzieję na indywidualną ścieżkę sfinansowania takiego leczenia z budżetu płatnika publicznego.
Kilka dni temu pojawiła się lista 150 produktów leczniczych, które nie będą już finansowane w ramach procedury RDTL, m.in. w onkologii, hematoonkologii czy schorzeniach neurologicznych. Na liście znalazła się m.in. Zolgensma przeznaczona dla pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni.
Podstawowe przyczyny tej redukcji to przekroczenie limitu finansowego na te leki bądź negatywna rekomendacja AOTMiT, która oceniła je jako mało skuteczne dla danego schorzenia.
W galerii przygotowaliśmy listę leków, które nie będą objęte finansowaniem w ramach RDTL.
Resort zdrowia informuje, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie daną substancją niepodlegającą finansowaniu w ramach RDTL przed wpisaniem leku na właściwy wykaz, mają prawo do kontynuacji leczenia pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacja o zamiarze kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.