MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20 maja - Międzynarodowy Dzień Pszczół. Wszyscy musimy chronić pszczoły, także w przydomowych ogrodach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
20 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pszczół. W Kujawsko-Pomorskiem nie brakuje miłośników pszczelarstwa. Pszczoły mają się dobrze także w miastach, np. na dachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu.

Zapylają kwiaty drzew i krzewów owocowych, warzyw i innych roślin. Są niezbędne dla ekosystemu. 20 maja - w Międzynarodowy Dzień Pszczół - przypominamy o ich roli w przyrodzie. Wkład na rzecz bioróżnorodności ma również pięć rodzin pszczelich mieszkających w ulach na dachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu. Opiekuje się nimi Tomasz Paul z Pasieki Paul w Gniewkowie.

- Mamy około 130 tysięcy pszczół - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa. - Owady w dobrej kondycji przetrwały zimę, ale gorzej zniosły wiosenne przymrozki czego skutkiem będzie mniejsza ilość miodu, który zostanie zebrany na przełomie czerwca i lipca.

W 2023 roku zebrali 80 litrów miodu wielokwiatowego, który powstaje na bazie nektaru z lip, klonów, akacji, jabłoni i kwiatów z przydomowych ogródków. - Miód był badany i nie zawierał szkodliwych składników - informuje urząd.

– Pasieka jest naszym wkładem na rzecz środowiska. Pszczoły miodne odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo podtrzymują bioróżnorodność. Nie każdy wie, że jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna od zapylania przez owady – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, prywatnie zapalony pszczelarz.

Dlatego pszczoły trzeba szanować, tymczasem co rok są sygnały o nieodpowiedzialnym używaniu środków ochrony roślin. Problem nie dotyczy tylko rolników, pestycydy idą w ruch w ogródkach działkowych i przydomowych. Obecnie w wielu z nich prowadzi się opryski na drzewach owocowych.

Tymczasem Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa akcentuje, że przy stosowaniu chemicznej ochrony roślin należy zawsze wybierać taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ na pszczoły:

- Należy je wykonywać po zakończonych lotach owadów zapylających (w godzinach wieczornych lub nocnych) i sprawdzić przed rozpoczęciem zabiegów, czy nie ma owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem pszczół.

W Kujawsko-Pomorskiem mamy 4423 pszczelarzy, utrzymują 108762 rodzin pszczelich, siedmiu pszczelarzy ma ponad 300 rodzin, ale większość między 11 a 50.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska