Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2,6 tys. osób wyprowadziło się w 2022 roku z Chrzanowa, Olkuszu, Oświęcimia i Wadowic. Te miasta wyludniają się w zatrważającym tempie

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Chrzanów, Olkusz, Oświęcim i Wadowice wyludniają się. 2,6 tys. osób wyprowadziło się z tych miast w 2022 roku
Chrzanów, Olkusz, Oświęcim i Wadowice wyludniają się. 2,6 tys. osób wyprowadziło się z tych miast w 2022 roku Natalia Stefanowska
Z roku na rok ubywa mieszkańców Małopolski zachodniej. Chrzanów, Olkusz, Oświęcim i Wadowice to miasta, które w ostatnich latach borykają się z dużym problemem wyludniania. W 2022 roku straciły one aż 2570 mieszkańców. Główną przyczyną jest migracja do większych miast oraz pogłębiający się niż demograficzny.

Chrzanów, Olkusz, Oświęcim i Wadowice wyludniają się. 2,6 tys. osób wyprowadziło się z tych miast w 2022 roku

!

Po raz kolejny został pobity niechlubny rekord. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku w Polsce urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci. To o 27 tys. mniej niż rok wcześniej. Warto przypomnieć, że w latach 80-tych ub. wieku w Polsce rocznie rodziło się ok. 700 tys. dzieci. Obecnie zdecydowanie więcej osób umiera niż się rodzi. W przypadku zgonów sytuacja się nieco poprawiła. W ub. roku w Polsce zmarło 448 tys. osób, to mniej o 72 tys. osób w stosunku do 2021 roku, który pod tym względem był rekordowy.

Ten trend widoczny był także w naszym regionie. W gminie Wadowice w 2022 roku na świat przyszło tylko 277 dzieci, to aż o 102 mniej niż urodziło się dwa lata wcześniej. W gminie Olkusz urodziło się 295 dzieci, to spadek o 96, w mieście Oświęcimiu urodziło się 208, czyli o 64 mniej, natomiast w gminie Chrzanów 260, spadek o 24. Jak podkreślają eksperci wpływ na taką sytuację miała pandemia i wojna, związane z nimi skutki ekonomiczne oraz ogólna sytuacja w gospodarce. To powoduje obawy o przyszłość. Trudno w najbliższych latach spodziewać się wyraźnej poprawy tych wskaźników. W dobie wysokiej inflacji, niestabilnej sytuacji gospodarczej, rosnącego oprocentowania kredytów utrudniającego zakup mieszkania młodym, nawet programy socjalne nie stanową wystarczającej zachęty do podjęcia decyzji o posiadaniu potomstwa.

Niestety w dalszym ciągu w Małopolsce zachodniej zdecydowanie więcej osób umiera niż się rodzi, choć po rekordowym pod tym względem 2021 roku w minionym odnotowano spadek liczby zgonów. Wpływ na to miało wygaszenie pandemii koronawirusa. W 2022 roku odeszło 628 mieszkańców gminy Chrzanów, to o 91 mniej niż rok wcześniej. W mieście Oświęcimiu zmarło 598 (spadek o 100 osób), w gminie Olkusz 595 (spadek o 54 osoby), natomiast w gminie Wadowice 405 (spadek o 114 osób).

Nowe mieszkania mają zachęcić młodych do pozostania w Chrzanowie
Nowe mieszkania mają zachęcić młodych do pozostania w Chrzanowie Natalia Stefanowska

Zapaść demograficzna i migracja do większych miast odbija się na spadku liczby mieszkańców naszych miast i gmin. Łącznie o 2570 osób zmalała liczba ludności w 2022 roku w Chrzanowie, Olkuszu, Oświęcimiu i Wadowicach. Najwięcej, bo aż 927 mieszkańców ubyło w gminie Chrzanów. Przypomnijmy, że rok wcześniej "zniknęło" stamtąd 509 mieszkańców. Obecnie miasto liczy 32,47 tys. osób (gmina 42,38 tys.). Warto podkreślić, że na przestrzeni lat liczba mieszkańców sołectw utrzymuje się na względnie stałym poziomie, natomiast w zatrważającym tempie maleje liczba mieszkańców miasta. W przypadku Chrzanowa jego ludność w 1995 roku wynosiła 42,37 tys., co oznacza że zniknęło z niego blisko 10 tys. mieszkańców!

Podobnie wygląda sytuacja w sąsiednich miejscowościach. Miasto Oświęcim w 2022 roku uszczupliło się o 705 mieszkańców, a rok wcześniej o 818 mieszkańców. Obecnie zamieszkuje je 34,17 tys. osób, z kolei gmina Oświęcim zyskała 13 mieszkańców i zamieszkuje ją 18,68 tys. osób. Miasto i gmina Olkuszu w 2022 roku skurczyły się o 720 mieszkańców, a rok wcześniej o 633 osoby i obecnie zamieszkuje tam 45,57 tys. osób. Najlepiej pod tym kątem prezentuje się sytuacja w Wadowicach, które straciły "tylko" 231 mieszkańców i obecnie gmina ta liczy 36,69 tys. osób.

Malejąca liczba mieszkańców miast, odpływ młodych i pracujących osób, a w konsekwencji zmiana struktury społeczeństwa, w którym coraz większą role odgrywają osoby starsze mocno, negatywnie odbija się na budżetach samorządów. Z roku na rok topnieją ich wpływu z podatku PIT będące efektem drastycznego spadku liczby mieszkańców oraz zmian w systemie podatkowym. To oznacza mniej pieniędzy na inwestycje i remonty. Samorządy starają się przyciągać nowych mieszkańców budując mieszkania i wspierając prywatne inwestycje deweloperskie. To jednak jak widać nie wystarcza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska