https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adam Mituła: Polski biznesmen w Wielkiej Brytanii, który zarabia pieniądze, by realizować marzenia. To modeling i fitness [WIDEO]

AIP
Adam Mituła: Polski biznesmen w Wielkiej Brytanii, który zarabia pieniądze, by realizować marzenia. To modeling i fitness.
Adam Mituła: Polski biznesmen w Wielkiej Brytanii, który zarabia pieniądze, by realizować marzenia. To modeling i fitness. Adam Mituła
Adam Mituła jest przykładem Polaka, któremu udało się "zdobyć" Wielką Brytanię. Pojechał tam z 200 funtami w kieszeni. Teraz ma całkiem dużo pieniędzy. Można by napisać o jego karierze" "od pucybuta do milionera". Biznes to nie wszystko, to droga do spełniania marzeń czyli kariera w modelingu i fitnessie.

Wychowywał się na typowym osiedlu wieżowców na obrzeżach Szczecina. Dzieciństwo, jak większość chłopaków, spędzał na graniu w piłkę nożną z rówieśnikami. Adam od urodzenia przechodził liczne operacje rekonstrukcji dłoni. Z takim problemem się urodził. Uczył się dobrze, a nawet bardzo. Jak wspomina, osiągał wysokie miejsce w olimpiadach matematycznych. W liceum był prymusem.

Studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego traktował na luzie. Jak twierdzi, został ulubieńcem ówczesnej minister finansów Teresy Lubińskiej, która jaka pierwsza widziała w nim duże możliwości.

Słowa jej stają się dla Adama wielką inspiracją. Co nie znaczy, że nie pochłaniały go: sędziowanie meczów piłkarskich, udzielanie korepetycji, praca w ochronie czy treningi na siłowni. Na tym etapie życia był już niezależnym finansowo. Co robił? - Wyjeżdżałem autostopem do Europy Zachodniej, gdzie myłem auta. Zarabiałem nawet 200 euro dziennie. Równolegle szlifował swój angielski i niemiecki.

Podczas kolejnych lat studiów dorzucił sobie kolejny kierunek - na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Organizował konferencje prowadzone zarówno na Uniwersytecie Szczecińskim (konferencja dla ówczesnego wicepremiera Leszka Balcerowicza na ok. 200 osób), jak i dla Akademii Rolniczej.

Polak Rusza w świat

- Po trzecim roku studiów wyjechałem do USA na długie wakacje połączone z pracą. Już wtedy postanowiłem, że ruszę w świat ba stałe - mówi. I trafił do Leeds.

Wyjeżdżając do Leeds miał 200 funtów w kieszeni i absolutną pewność siebie, że sobie z wszystkim da radę. - Po kilku miesiącach pobytu na Wyspach Brytyjskich przyjechało do mnie ok. 40 znajomych ze Szczecina. Wielu z nich zostało przez co mam więcej znajomych w Anglii niż w Polsce - mówi z radością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Do Anglii ściągnął przyszłą żonę. Od początku wie, że nie może dla nikogo pracować, że musi się realizować w biznesie. Pierwszą nieruchomość kupuje z oszczędności - w wieku 25 lat i to po dwóch latach pobytu w UK.

Biznes w Wielkiej Brytanii

Zaczyna wgłębiać się w biznes. Stawia na kredyty hipoteczne. Robi ekspresowo kwalifikacje, znajduje chwilowo pracę jako doradca kredytowy. - Bardzo szybko widzę, ze nie zarobię pieniędzy na tym rynku ale stawiam na edukacje i w ciągu niecałego roku zdobywam w zasadzie wszystkie kwalifikacje finansowe w usługach finansowych w UK - mówi.

Finansowo jest wciąż na minusie. Postanawia założyć firmę i zacząć przygodę z biznesem. - Przez pierwsze trzy tygodnie zarabiam 7000 funtów. Czuję, ze to jest mój czas i nie zatrzymuję się nawet na sekundę. W firmie pod którą się "podpiąłem" jestem w pierwszej dziesiątce sprzedawców (firma miała 300 pracowników jak z niej odchodziłem) i mam już małe udziały. Wyniki moje są najlepsze na północy Anglii. Zatrudniam dość szybko pierwszego sprzedawcę, wynajmuję biuro i sekretarkę. Idzie super - spłacam długi, robię oszczędności ale przede wszystkim się uczę biznesu - wspomina.

Najpierw konkurent, potem wspólnik

Momentem przełomowym dla biznesmena z Polski jest utworzenie firmy Financial Brokers z innym Polakiem na Wyspach - Pawłem Lajszczakiem - dotychczasowym konkurentem na rynku. Jest 2012 r. - Przez pierwszy kwartał działalności nowej firmy - zarabiamy ok. 100 tys. funtów. Nie zatrzymujemy się i jesteśmy niemalże monopolistą na udzielanie kredytów hipotecznych dla Polonii w UK. Liczba pracowników szybko wzrasta do ok 20.

Czytaj też: Paul Lajszczak: Polak potrafi czyli historia sukcesu. Biznesmen był gwiazdą serialu dokumentalnego BBC "The Landlords Moved In"

Sukcesy finansowe wspólników powodują powolne przejście w stronę inwestycji. - Kupujemy pierwsze nieruchomości w 2012 r. Uczymy się rynku nieruchomości bardzo szybko. W międzyczasie otwieramy firmy agencji nieruchomości, finansowe, księgowe itd. Każda jest częścią układanki i spełnia swoją role - mówi Mituła. Otwierają firmę konsultingu w Dubaju widząc zainteresowanie biznesem z UK i Europy Wschodniej inwestycjami na bliskim wschodzie.

Czasami ryzykują, inwestują, czasem robią to „po bandzie”, zwiększają zyski, ale też uczą się na błędach.

Z biznesu do BBC

W 2017 r. dostają się do popularnego na Wyspach Brytyjskich reality show o nieruchomościach pt. „The week the Landlord moved in”. Emisja w BBC1 o godzinie 21.00 jest wielkim sukcesem i daje nowe możliwości. - W momencie emisji posiadamy 33 nieruchomości. Wchodzimy na inny poziom inwestora i jesteśmy znani - przyznaje.

Niemalże jednocześnie po wieloletnich namowach znajomych i nie tylko Adam postanawia zainwestować w swoją pasję czyli fitness. Organizuje pierwszą sesję zdjęciową. Jedno z ujęć zostaje "zdjęciem fitness roku" na uniwersytecie w Manchester.

Sukces zbiega się z Brexitem. Firma osiąga gorsze wyniki. Adam i Paweł decydują o powolnym przekształceniu działalności na "wyższą półkę". Skupiają się na finansowaniu klientom kredytów na firmy, udzielaniu szybkich kredytów inwestycyjnych. Nawiązują współpracę z funduszami. Stają się udziałowcami w wielu inwestycjach.

Przygotowali portal o kupnie domów bez potrzeby kredytu hipotecznego. - Planujemy zrobić z niego globalny portal i to jest główne zadanie dla nas obecnie - mówi. Od wielu lat posiadają portal inwestycyjny dla inwestycji na Wyspach Brytyjskich dla klientów z całego świata. W czerwcu 2019 r. Adam i Paweł w Pekinie otrzymują nagrodę.

Adama interesuje rynek kryptowalut, obecnie studiuje na University of Nicosia na Cyprze.

Adam Mituła: Biznes to nie wszystko

Biznes to nie wszystko, to tylko droga do spełnienia marzeń. A marzeniem była od zawsze kariera w modelingu i fitness.
Adam jest po kolejnych sesjach zdjęciowych. Pracuje nad kontaktem z "Men's Fitness Magazine". - To obecnie dla mnie większy cel niż jakikolwiek biznes. Widzę siebie bardziej spełnionego w sporcie i modelingu niż w biznesie. Biznes daje jakaś radość ale głównie pieniądze, żeby moc się spełniać - uważa.

Mituła jest, jak to zaznacza, "full time tata" dla dwójki maluchów, "full time businessman", i "part time" sportowiec i student.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 sierpnia, 21:34, Gość:

"Firma osiąga gorsze wyniki. Adam i Paweł decydują o powolnym przekształceniu działalności na "wyższą półkę". Skupiają się na finansowaniu klientom kredytów na firmy, udzielaniu szybkich kredytów inwestycyjnych."

Tak to powinno brzmiec:

Adam i Pawel maja dochodzenie przez Komisje Nadzoru Finansowego w UK za oszustwa - nie moga zajmowac sie kredytami hipotecznymi, dlatego pozostaja im tylko kredyty firmowe.

https://register.fca.org.uk/ShPo_FirmDetailsPage?id=001b000000NMSHKAA5

Według FCA chłopaki mogą się wszystkim zajmować.

Och czuje ze zazdrosna konkurencja działa ;)

Jako klient mogę powiedzieć ze chłopaki są pewnie najlepsi ale bardzo drodzy...

G
Gość
"Firma osiąga gorsze wyniki. Adam i Paweł decydują o powolnym przekształceniu działalności na "wyższą półkę". Skupiają się na finansowaniu klientom kredytów na firmy, udzielaniu szybkich kredytów inwestycyjnych."

Tak to powinno brzmiec:

Adam i Pawel maja dochodzenie przez Komisje Nadzoru Finansowego w UK za oszustwa - nie moga zajmowac sie kredytami hipotecznymi, dlatego pozostaja im tylko kredyty firmowe.
G
Gość
Dużo błędów w pisowni i konstrukcji zdań. Do tego stopnia, że czytając musiałem baczyć żeby sens mi nie umknął.
G
Gość
No niezle :)

Tylko, że firma Financial Brokers została zamknięta za robienie wałków przez Financial Conduct Autority i kupowanie nieruchomości na rodzinę właścicieli żeby ominąć podatki i wyższe depozyty :D

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska