Susza rolnicza występuje w czterech województwach, wynika z danych IUNG za okres od 1 maja do 30 czerwca 2020 roku. Chodzi o:
- Zachodniopomorskie
- Lubuskie
- Wielkopolskie
- Pomorskie
Do tej pory poszkodowani przez suszę składali wnioski do gmin, na ich polach pojawiały się komisje. Nie wszyscy rolnicy byli zadowoleni z ich opinii.
Gospodarze mogą korzystać z aplikacji, za pomocą której zgłoszą straty w uprawach spowodowane suszą.
Jak wskazuje resort rolnictwa, dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi:
- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
- Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.
Jeżeli szkody wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza, wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód. W jaki sposób jest ustalana średnia roczna produkcja rolna? Za pomocą danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie pochodzących z Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).
Każdy gospodarz może otrzymać - w danym roku - jeden protokół oszacowania szkód suszowych w gospodarstwie.
- Producent rolny będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej – do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym, wskazuje ministerstwo rolnictwa.
Źródło: MRIRW
