
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej Dwór Marsów (Limanowa). Dwór pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Obecnie mieści się tam siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej założonego w 1970 roku. Obiekt powstał z inicjatywy działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W muzeum znajdziemy eksponaty związane z historią czy sztuką regionu limanowskiego. Niedaleko placówki spotkamy zabytkowy wiatrak, jeden z ostatnich, które przetrwały czy zabytkową neogotycką kaplicę przydworską p.w.św. Walentego z przełomu XIX/XX wieku.

Jaskinia "Zbójecka" na Łopieniu (961 m n.p.m). To najbardziej znana i najczęściej odwiedzana łopieńska jaskinia, a przy okazji chroniony pomnik przyrody. Występuje tam liczna kolonia nietoperzy. W tej jaskini piaskowej można podziwiać kilkucentymetrowe nacieki kalcytowe - stalaktyty i tzw. pola ryżowe.

Ogółem na grotołazów na górze Łopień czeka aż 20 jaskiń. Najdłuższą i najgłębszą jest „Zbójecka”. Liczy aż 404 metry. Jest to jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego. Ciekawe są również pozostałe jaskinie, jak „Czarci Dół” (140 m) i „Złotopieńska Dziura” (150m).

„Orkanówka” w Porębie Wielkiej. Wzniósł ją pisarz Władysław Orkan. Obecnie mieści się tam muzeum jego imienia. Budynek powstał w modnym wówczas stylu zakopiańskim. Budowę tego domu artysta rozpoczął w 1903 roku (z honorarium za powieść W Roztokach), a trzy lata później willa była gotowa. Autorem projektu był Andrzej Galica z Zakopanego. Zwiedzający mogą oglądać siedem pomieszczeń: kuchnię, pokój matki, werandę, jadalnię, pokój przejściowy, gabinet i pokój narożny. By dostać się do „Orkanówki” należy pokonać wyjątkową aleję wzdłuż której rośnie dziesięć jaworów zasadzonych przez Orkana. To pamiątka w podzięce za szczęśliwy powrót z I wojny światowej. Na początku alei stoi kapliczka wotywna z figurką Matki Bożej z Lourdes.