https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bałwan wypiera Świętą Rodzinę. Młodzi katolicy walczą o tradycję

Paweł Chwał
Na kartkach świątecznych królują bałwanki...
Na kartkach świątecznych królują bałwanki... fot. Archiwum
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży mówi zdecydowane "nie" bałwankom, reniferom, krasnalom naśladującym św. Mikołaja, bombkom i innym świeckim elementom na kartkach bożonarodzeniowych. Młodzi z KSM zachęcają do tego, aby na święta wysyłać kartki z motywami religijnymi, na których jest Święta Rodzina czy Dzieciątko Jezus. Ponieważ te coraz trudniej kupić w sklepach, sami rozprowadzają je przy kościołach. A Ty jakie wysyłasz kartki świąteczne? Zagłosuj w sondzie i wypowiedz się na forum pod artykułem.

Świeckie czy religijne?
Małgorzata Kiwior prowadzi kiosk w centrum Tarnowa. W swojej ofercie posiada kilkanaście wzorów kartek bożonarodzeniowych. Klienci mogą wybierać spośród tych z motywami religijnymi, jak również o tematyce "świeckiej".

- Tylko nieliczni zwracają uwagę na to, czy jest to kartka ze Świętą Rodziną czy z bałwankiem. Wybierają najczęściej te, które się im po prostu podobają - mówi kioskarka. Przyznaje, że jeszcze kilkanaście lat temu przed świętami sprzedawała nawet po kilka tysięcy sztuk pocztówek. - Teraz wzięłam 100 i boję się, czy nie przeholowałam z zamówieniem - ocenia.

Ks. Adam Nita, proboszcz tarnowskiej katedry, twierdzi, że to, jakie kartki wysyłamy, wbrew pozorom ma duże znaczenie. - W ten sposób uzewnętrzniamy naszą wiarę i dajemy świadectwo, że wierzymy w Boga, który ponad 2 tysiące lat temu przyszedł na świat w betlejemskiej szopie. Te święta obchodzone są właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, a kartki z motywami religijnymi w oczywisty sposób do tego się odwołują. Te z bałwankami, reniferami czy bombkami z bożonarodzeniowym przesłaniem nie mają nic wspólnego - twierdzi kapłan.

Podobnie uważa etnograf Danuta Cetera. - Na Boże Narodzenie zawsze wysyłało się kartki z motywem szopki czy Świętej Rodziny. Podobnymi wizerunkami zresztą zdobione były opłatki, którymi łamali się podczas wieczerzy wigilijnej domownicy. Nie wyobrażam sobie, aby mogło być na nich co innego - twierdzi dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Zestawy z instrukcją
Akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ma charakter ogólnopolski. Młodzi sprzedają kartki od początku adwentu głównie po niedzielnych mszach, przy kościołach. Zestaw kosztuje 1,50 zł, a w jego skład wchodzi nie tylko kartka (do wyboru jest osiem bożonarodzeniowych motywów), ale również koperta i i opis obrzędu wieczerzy wigilijnej z przykładowymi modlitwami i fragmentem Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

- Nasza akcja ma na celu z jednej strony promowanie kartek z religijnym przesłaniem, z drugiej podtrzymywanie tradycji ich wysyłania w tradycyjny sposób, za pośrednictwem poczty, z czym w dobie internetu i SMS-ów jest coraz gorzej - wyjaśnia Patrycja Wigurska-Bąk z tarnowskiego biura KSM.

Stowarzyszenie planuje rozprowadzić 3 tysiące kartek. Jak mówi Wigurska, radość z otrzymania właśnie takich życzeń jest zdecydowanie większa, niż z takich z komórki czy komputera.

- Kiedyś ta kartka była niejednokrotnie jedynym sygnałem dla rodziny, że z nami wszystko w porządku, że... żyjemy - komentuje dr hab. Piotr Nowak, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Nierzadko pod życzeniami umieszczane były osobiste dopiski o tym, co się zmieniło przez ostatni rok. Teraz, kiedy mamy komórki, komunikujemy się ze sobą przez internet, niektórzy nie widzą sensu dodatkowo chodzić na pocztę - dodaje.

On sam kartki na święta nadal wysyła, przede wszystkim do najbliższej rodziny. - Ponieważ są to święta Bożego Narodzenia, wybieram te z motywami religijnymi. Każdy ma jednak prawo wysłać takie, jakie chce. Liczy się przede wszystkim pamięć i dobre słowo, które w ten sposób chcemy komuś podarować - mówi socjolog.

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
miszael
Masz rację, WrocMAN. To nie przypadek. Praktyka zastępowania świąt pogańskich świętami chrześcijańskimi była w starożytności powszechna na terenach, gdzie chrześcijanie zdobywali większość. Wcale nie odkryłeś Ameryki. Przeczytasz o tym nawet w chrześcijańskich źródłach. Chciano w ten sposób zapobiec sytuacjom, kiedy nawróceni na chrześcijaństwo ludzie świętowaliby z przyzwyczajenia stare święta pogańskie i zrobiłoby się z tego nowe pogaństwo, tyle że w nieco urozmaiconej formie. A dlaczego w przypadku świąt Bożego Narodzenia wybrano właśnie pogańskie święto słońca niezwyciężonego? Bo Chrystus w symbolice biblijnej jest nazywany "Wschodzącym Słońcem" i "Światłością z Nieba". Łatwo więc było znaleźć analogię. Podobnie było praktycznie ze wszystkimi największymi świętami chrześcijańskimi. Dla przykładu: Wielkanoc to dawna żydowska Pascha, stąd inna nazwa tych świąt "Święta Paschalne". Z kolei Wszystkich Świętych to dawne Halloween - tak, Halloween jest starsze od chrześcijaństwa, tylko kiedyś się tak nie nazywało - kiedyś to był po prostu kult szatana i nadal jest, tyle że opakowany w papierek z cukierka.
W
WrocMAN
Ela, to nie jest żadne Boże Narodzenie, tylko pradawne święto pogańskie Słońca Niezwyciężonego, które chrześcijaństwo zwyczajnie ukradło i liczyło, że ludzie zapomną. A jak Ci to nie pasuje, to nie obchodź i już! I łaź sobie do kościółka, klep modlitwy i spowiadaj się księdzu bez żadnych głębszych przemyśleń ;-)
W
WrocMAN
No właśnie! O jakie święta chodzi? A może o te, które chrześcijaństwo za wszelką cenę od stuleci usiłuje zatuszować? Może chodzi o pogańskie święto Słońca Niezwyciężonego przypadającego, o dziwo dokładnie 25 grudnia!? PRZYPADEK!?
W
WACEK
A JA SPASIONEMU STASKOWI WYSLE KARTKE SWIETECZNA Z WIZERUNKIEM PEDALA PETZA Z TACA
NA TLE ZLOBU Z ZYDKIEM JESZUA
K
Kupiec
Prosta sprawa liczy się kasa handel w niedzielę przed kościołem to jest ok.
O
Obywatel
na drogach czy ulicy nie wspomne o TV
E
Ela
Tylko że te Swięta nie są z okazji urodzin bałwanka czy reniferka, nie chodzi o pierniczki i prezenty, ale o to że się Jezus urodził. I czy się to komuś podoba czy nie to jest Boże Narodzenie, jak Ci nie pasuje to nie obchodź i już. I sobie rób bałwanki i nie miej żadnych głębszych przemyśleń.
m
mg
Brawo młodzi. Świętują wszyscy, ale pamiętać o jakie święta chodzi to już dla niektórych za dużo.
G
Gość
Więcej info po wpisaniu w google hasła: =K..Z.. =N..S..Z..Z.. =S..O.L..I..D..A.R..N.O..Ś..Ć =O..R..G..A..N..I.S..T..Ó..W= oraz z puszczonymi wszelkimi znakami między literami i z KROPKAMI między literami.
V (PODPISAŁ: =K..Z.. =N..S..Z..Z.. V =S..O.L..I..D..A.R..N.O..Ś..Ć =O..R..G..A..N..I..S..T..Ó..W= i A.S.C. )
k
kk
nie krótkie majteczki a ich brak i nie młodzi katolicy a porypani radni.
k
kk
ze jest coś takiego jak tradycja.
R
RD
To już młodzi katolicy za bałwanka się wzięli??? Bałwanek jest be? Tak jak Miś Uszatek, który podobno ma za krótkie majteczki? To jakaś kompletna paranoja. Może księżą sprawujący opiekę nad ta katolicką, bałwankową młodzieżą zwróciliby uwagę na poważniejsze problemy? Może jakaś pomoc dla ludzi w trudnej sytuacji? Nie lepiej by było?
k
kk
się nabzdyczyć?
k
kkkkk
wzór życzeń na Boże Narodzenie w zeszłym roku ozdobiło napisem Season Greetings- Merry Christmas im nie przeszło przez myśl ze strachu przed politpoprawnością..
w
windy_city
KK ma to, na co zasłużył i na co ostatnimi laty z uporem "pracuje"... afery pedofilskie, drwiąco-buńczuczny stosunek kuriewnych do wspólnot, "zawód ksiądz", upolitycznienie, afery finansowe, przedmiotowe traktowanie wiernych... młodzież to wszystko widzi i ocenia a na koniec wyciąga wnioski... i w rezultacie wybiera bałwanka z reniferem! Więc do kogo pretensje!? "medici - cura te ipsum!"
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska