
Tu jest największe ryzyko
Główny problem nie wiąże się z jakością wody, ale z samym przebywaniem w obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową. - Cząstki wirusa wykrztuszane w drobinach wydzieliny dróg oddechowych przez osobę chorą podczas rozmowy, śmiechu, kaszlu, kichania rozpraszane są w jej otoczeniu na odległość ok. 2 m i mogą następnie zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe - czytamy w opracowaniu.
Ryzyko zakażenia jest więc związane przede wszystkim z jednoczesnym odwiedzaniem ich i przebywaniem w nich znacznej liczby użytkowników, wśród których mogą znajdować się osoby zainfekowane, lecz niewykazujące objawów klinicznych choroby. - W zapobieganiu szerzeniu się zakażeń podstawowe znaczenie ma zatem ograniczenie liczby osób jednoczasowo przebywających w obiekcie, przestrzegania zasady dystansu społecznego oraz ścisłe stosowanie zasad higieny, w tym mycie rąk woda i mydłem i dezynfekcja rąk.
W przebieralni i strefie z prysznicami mają obowiązywać:
- korzystanie z pojedynczych przebieralni, ewentualnie pozostawienie drzwi otwartych, aby nie każdy gość musiał ich dotykać
w celu zachowania zgodności z przepisami dotyczącymi zachowania dystansu, można zapewnić tylko ograniczoną liczbę szafek, w przypadku przebieralni zbiorowych,
- określenie liczby osób korzystających z pryszniców jednocześnie, w zależności od wielkości i wyposażenia strefy.
Biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób jednocześnie przebywających na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie. W pierwszym etapie ma to być jedna czwarta do jednej trzeciej całkowitego przeciążenia basenu.
Z pływalni publicznych nie powinny korzystać osoby z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, także infekcji dróg oddechowych.

Zajęcia grupowe? Tak, ale mniejsze grupy
Organizowanie zajęć grupowych, takich jak: aerobik lub nauka pływania, powinno podlegać szczególnemu nadzorowi. Istotne znaczenie ma zwłaszcza ograniczenie liczebności osób w grupach, umożliwiające zachowanie wymaganych odległości między ćwiczącymi. Jeśli omówione wyżej warunki nie są możliwe do spełnienia, należy rozważyć rezygnację z organizacji tego rodzaju zajęć do czasu kiedy będą one mogły być dotrzymane.
Czy będą czynne sauny? Czy z basenów będą korzystały osoby starsze? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Godziny dla seniorów?
A co z osobami z grupy ryzyka - powyżej 65 lat? - Wśród bardziej aktywnej grupy osób w tym wieku możliwość korzystania z basenu kąpielowego bywa traktowana jako ważny warunek utrzymania sprawności fizycznej lub rehabilitacji, a ewentualny zakaz lub ograniczenie dostępności takich obiektów tylko dla tej kategorii wiekowej mógłby zostać odebrany negatywnie - czytamy w wytycznych. - Nie lekceważąc jednocześnie ryzyka zakażenia należy rozważyć ograniczenie się do stwierdzenia, że w obecnej sytuacji nie zaleca się (nawet jeśli formalnie nie zakazuje) korzystania z pływalni przez osoby powyżej 65 roku życia.
Rozważyć można też wprowadzenie odrębnych godzin pracy pływalni przewidzianych tylko dla osób w tej grupie wiekowej. Każdorazowo musiałoby to być poprzedzone kompleksową dezynfekcją szatni i ciągów komunikacyjnych w obrębie pomieszczeń, z których korzystają użytkownicy basenu. Niezbędne jest też zwracanie szczególnej uwagi na zachowanie przez nich dystansu społecznego oraz maksymalne rozgęszczenie osób w obrębie basenu kąpielowego i pomieszczeń pływalni.
Czy będą czynne sauny? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Sauny zamknięte
A co z saunami? - Ich udostępnianie jest bardziej problematyczne, Korzystanie z saun ze względu na ich niewielką kubaturę wiąże się z brakiem możliwości dochowania zalecanych odstępów pomiędzy użytkownikami. Dodatkowo z tych atrakcji korzystać się powinno boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika, a drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury. Zwiększa to dodatkowo możliwość zanieczyszczenia powierzchni poprzez kontakt z powierzchniami ciała. W związku z powyższym, obiekty tego typu powinny pozostać zamknięte do czasu zmiany zaleceń centralnych w tym zakresie lub wypracowania i pozytywnej oceny rozwiązań pozwalających na ograniczenie możliwości transmisji Covid-19 do niezbędnego minimum - czytamy w opracowaniu.
Polecamy także:
Przymusowe urlopy, niższe pensje - nowa tarcza dotknie zwłaszcza pracowników
Co w tym tygodniu ogłosi rząd? Będzie mniej ograniczeń