Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna Wielkanoc w Małopolsce. W Wielkanoc przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. Gdzie szukać pomocy?

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Pomoc medyczna podczas świątecznego wypoczynku w Małopolsce
Pomoc medyczna podczas świątecznego wypoczynku w Małopolsce Andrzej Banas / Polska Press
Infekcja, ból brzucha, uraz, wysypka. Nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Wielkanoc przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie – podobnie jak w inne weekendy, święta i noce – podstawową pomoc znajdziesz w gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce takich punktów jest 50, nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnego z nich. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, w uzasadnionych medycznie przypadkach – także w domu pacjenta.

Ważna zmiana!

1 kwietnia ważna zmiana! Dotychczas pacjentów z okolic Iwanowic, Kocmyrzowa-Luborzycy, Michałowic, Słomnik medycy przyjmowali w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Kocmyrzowie 38A. Od początku kwietnia gabinet doraźnej pomocy medycznej dla tego obszaru będzie działał w Słomnikach przy ul. św. Jadwigi Królowej 2. Poprowadzi go Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Zdrowia w Słomnikach.

SOR – tu ratuje się życie

- W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych” - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.

Za granicę z EKUZ

Ci, którzy Wielkanoc planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci. Tak jest np. w przypadku kosztów ratownictwa górskiego, które należy pokryć z własnej kieszeni na Słowacji i w Austrii.

Od ręki, jeszcze przed wyjazdem na świąteczny odpoczynek, EKUZ można odebrać m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu czy Suchej Beskidzkiej. Karta jest bezpłatna, indywidualna dla każdej osoby – także dzieci i młodzieży.

Zapytaj konsultanta TIP

- Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr. tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultanci podpowiedzą, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem - mówi Aleksandra Kwiecień.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska