https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brachyterapia nowotworów w Nowym Sączu. Nowa metoda leczenia nowotworów od stycznia w sądeckim szpitalu

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Dotychczas tę metodę leczenia nowotworów wykorzystywano w czterech szpitalach zlokalizowany na terenie województwa małopolskiego. Brachyterapia czyli jedna z form radioterapii dostępna będzie również w Nowym Sączu. Oferować ją będzie Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego.

Brachyterapia w Nowym Sączu

Na czym polega brachyterapia?

Brachyterapie staje się coraz bardziej popularna. W ubiegłym roku za pomocą tej metody w Małopolsce było leczonych 1509 osób. Polega ona na napromieniowaniu tkanek nowotworowych przy pomocy izotopu umieszczanego w guzie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Brachyterapia może być elementem leczenia m.in. w przypadku pacjentów z nowotworami prostaty, piersi, skóry, płuc, przełyku czy nowotworami ginekologicznymi.

Leczenie nowotworów w Nowym Sączu

Dotychczas mogli z niej korzystać pacjenci czterech małopolskich szpitali: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Do tej grupy dołączył Nowy Sącz.

- Nowosądecka lecznica jest piątą placówką w Małopolsce, która oferuje tego rodzaju terapię. W tym roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 900 tys. zł. Dzięki umowie zawartej ze Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu mieszkańcy subregionu sądeckiego, którzy wymagają leczenia nowotworu przy pomocy brachyterapii, będą mieli zapewnioną taką możliwość na miejscu, bez konieczności podróży do Tarnowa czy Krakowa – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Brachyterapia finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest możliwa w nowosądeckim szpitalu od stycznia. Tylko w tym roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 900 tys. zł. Nowosądecka lecznica jest piątą placówką w Małopolsce, która oferuje tego rodzaju terapię.

Nowotwory u Małopolan

Jak podkreśla Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa MOW NFZ, nowotwory niezmiennie należą do chorób najczęściej diagnozowanych wśród Małopolan. Ich kompleksowe leczenie jest więc jednym z priorytetów naszych działań.

- Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2022 w województwie małopolskim nowotwór złośliwy rozpoznano u ponad 15,2 tys. osób – 7,4 tys. mężczyzn i 7,8 tys. kobiet. 1,6 tys. Małopolan zachorowało na raka prostaty, 1,8 tys. Małopolanek na raka piersi, 1,3 tys. mężczyzn i kobiet na raka płuc - mówi Kwiecień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska