Wciąż słychać o kolejnych atakach afrykańskiego pomoru świń u dzików, nastroje panujące wśród hodowców trzody chlewnej i branży mięsa wierzowego są fatalne. Pięć organizacji połączyło swoje siły w walce z wirusem i podpisało porozumienie. To:
- Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG (KZP-PTCH)
- Związek Polskie Mięso
- Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus
- Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
- Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
Sprawdź również: Nowa mapa ASF w Polsce. Wojewoda Wielkopolski apeluje do hodowców - „Lepiej zapobiegać niż leczyć”
- Po objęciu terenu Wielkopolski strefą z ograniczeniami (czerwoną) ze względu na przypadki ASF u dzików przewiduje się pojawienie daleko idących zakłóceń na rynku mięsa wieprzowego. Wystąpią trudności w przemieszczaniu zwierząt zarówno do uboju jak i hodowli oraz do dalszej produkcji nie tylko lokalnie, ale w całym kraju. Ograniczenia będą również dotyczyć eksportu wieprzowiny - wskazuje w oficjalnym komunikacie KZP-PTCH.
Posiedzenia będą organizowane raz w miesiącu. Pierwsze - jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
Dodajmy, że stałe zaproszenia na spotkania otrzymali przedstawiciele: Głównego Inspektoratu Weterynarii, ministerstw rolnictwa i środowiska, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF, sejmowej i senackiej komisji rolnictwa, Polskiego Związku Łowieckiego, Izby Lekarsko – Weterynaryjnej, naukowcy oraz przedstawiciele wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.
