Obecna droga prowadzi nie tylko do zamku Tenczyn, najpiękniejszego obiektu turystycznego w gminie Krzeszowice, ale i coraz bardziej znanej innej atrakcji - Muzeum Agatów w Rudnie oraz do kościoła i wielu prywatnych domów. Obecny trakt jest niezwykle zniszczony, niewygodny, bardzo wąski. Biegnie przez zabudowane części wioski. A podczas letnich weekendów do tutejszej średniowiecznej warowni przyjeżdżają tysiące turystów. Kolejni przybywają na pola agatowe i do muzeum.
Tym szlakiem przejeżdża wielu znamienitych gości odwiedzających zamek, znanych osobistości z kraju i zagranicy, grupy rekonstrukcyjne z wielu stron świata, miłośnicy historii i architektury. Sporo turystów i pasjonatów odwiedza również Muzeum Agatów Rudnie. To znawcy, turyści i poszukiwacze skarbów z całej Polski i zagranicy, którzy na tym wulkanicznym wzgórzu rozwijają swoje zainteresowania.
Droga należy do gminy Krzeszowice, jej samorządowcy postanowili ją przebudować, na pewnych odcinkach wybudować od nowa. Pozyskali dotację w wysokości 6,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przychylność do tej inwestycji gmina miał już w poprzedniej kadencji władz rządowych, a obecni rządzący przekazali dotację. Całość zadania ma kosztować ponad 8,5 mln zł., a nadzorami inwestorskimi nieco więcej. Wykonawcą robót jest spółka Strabag Infrastruktura Południe. Roboty są zaplanowane na odcinku ponad jeden kilometr. Planuje się, że zadanie zostanie zrealizowane do końca stycznia 2026 roku.
Dotychczas na tę drogę narzekali na nią wszyscy, którzy wybierali się do Rudna.
- Przebudowę tej drogi to bardzo ważne zadanie dla rozwoju sołectwa Rudno, jego mieszkańców oraz turystów odwiedzających zamek i Muzeum Agatów, ale tez otwarcie terenów do zainwestowania. Nowa, wygodna droga z chodnikami i odwodnieniem umożliwi też dojazd busów i autobusów szkolnych, wycieczkowych z grupami zorganizowanymi. Nowa droga usprawni dojazd mieszkańcom do posesji – mówił nam Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic.
Obecnie podczas prac budowlanych część istniejącej drogi do zamku została zamknięta, na kolejnej części wprowadzono ruch wahadłowy. Częściowo dojazd do zamku i muzeum zorganizowano poprzez objazdy drogami powiatowymi.
Prace związane z modernizacją, przebudową i budową drogi dotyczą ulic: Agatowej i Studziennej oraz Królewskiej w Rudnie.
Wykopki agatowe pod Krakowem. Poszukiwacze z motykami wyrusz...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
