https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny żywności w czasach PRL-u. Nie uwierzysz, ile kosztował chleb, kiełbasa, benzyna i wódka 10.02.2022

PUMA
Kiedyś za podstawowe produkty płaciło się nawet w setkach tysięcy zł. Sprawdź ceny w sklepach w czasach PRL. PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ Z OPISEM
Kiedyś za podstawowe produkty płaciło się nawet w setkach tysięcy zł. Sprawdź ceny w sklepach w czasach PRL. PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ Z OPISEM Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nawet osoby, które żyły w czasach PRL pewnie nie pamiętają, ile wówczas kosztowały produkty spożywcze, ale z biegiem lat i zmianami w gospodarce, te wartości bardzo się od siebie różniły. A gdyby to porównać jeszcze z obecnymi cenami, to można być zdumionym. Przekonajcie się, jak to wyglądało...
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 grudnia 2019, 15:09, katolickie kocopoły !:

Ale wtedy była normalna żywność, a nie jakieś naszprycowane guano ! Pomielone kości kurczaków z dodatkiem chemikaliów i modyfikowanej soi. Jakoś nie słyszałem, żeby ktoś wtedy umarł z głodu, w przeciwieństwie do wspaniałych czasów pod rządami partii tchórzliwego karzełka w koprodukcji z sektą katolicką.

RACJA. Brawo!

Z
Zbigniew Rusek
Nie zgadza się. Cukier kosztował w 1970 r. (i w ogóle w latach 70-tych) 10,50 zł. (a nie 2,50), chleb (np. mazowiecki, 0,8 kg., tyleż samo nałęczowski) 4 zł. (zakopiański 0,5 kg. 3,30 zł.; 1 kg. 6,60 zł.). Mleko zwykłe (2% tł.) 2,90 zł.
g
grzeg

Żyłem wtedy, pamiętam dobrze. Mógłbym napisać dużo i konkretnie, ale nie to miejsce. Ten tzw. artykuł - manipulacja.

Owszem, rok 1981 był momentami koszmarny. Ale tylko momentami.

h
henrk

szok, wyraz ' cu[wulgaryzm]' to wulgaryzm ?

h
henrk

To nie możliwe, na zdjęciach z PRL widać w sklepie towar. he,he,he

Ten artykuł to jedna wielka manipulacja. Jeżeli na poczatku podaje sie ceny przed denominacją a póżniej już tylko z kosmosu bez odnośników co do daty. Może w tym PRL-u nie było cu[wulgaryzm], otaczała nas szara rzeczywistość, ale nie żyliśmy na kredyt i na sztucznym jedzeniu.

W latach 90 u.w. w III RP zarabiałem w milionach złotych.

Pamiętajcie ! Polskę spod okupacji niemieckiej wyzwoliło AK, NSZ ,Brygada Świetokrzyska, Ogień, Łupaszka, pod przywództwem Kościoła Katolickiego i wstawiennictwem rodów magnackich którym komuniści odebrali dobra. Sowieci zagrabili nam Ukrainę, Białoruś, Litwę, ale dobrzy Amerykanie i Anglicy którzy zdobyli ziemie zachodniej i pólnocnej Polski w geście wdzięczności podarowali Polsce te tereny. Niestety zdradziecki sowiecki żołdak zaczął okupywać nasz dzielny kraj aż do 1989 roku. W kościołach msze były odprawiane w języku rosyjskim, a przed każdy napotkanym na ulicy patrolem radzieckiej żandarmerii musieliśmy klękać i ściagać czapki z głow. Ruscy kolaboraci zmusili swoich rodaków do nauki i odbudowy kraju z ruin. To było straszne jak przybyła ze wschodu polska szlachta musiała zamieszkać w blokach z ubikacjami wewnatrz , a przecież to wbrew starej polskiej tradycji.

Nie mogę czytać tych bzdur. Jeszcze żyją ludzie którzy egzystowali w tamtym systemie. Nie piszczie historii na nowo.

G
Gość
22 listopada, 13:15, Zbigniew Rusek:

Te ceny nie są dokładne. Ja mogę przytoczyć z połowy lat 70-tych, i wtedy 1 kg. cukru kosztował 10,50 zł. (przez wiele lat), bochenek chleba o gramaturze 0,8 kg. zwykle (nałęczowski, mazowiecki) 4 zł. (chleb zakopiański mały - 0,5 kg. 3,30 zł., duży - 1 kg. 6,60 zł., chleb razowy 4,20 zł. - nie pamiętam gramatury), 1 kg. schabu chyba 90 zł. Litr mleka zwykłego (2% tłuszczu) kosztował (bez kaucji za butelkę i bez dostawy do domu) 2,90 zł. (mleko pełne było znacznie droższe). Paczka kawy 100 g. (wtedy miała 100 g. a dziś zwykle ma 250 g.) 42 zł. (czyli paczka dzisiejszej wielkości kosztowałaby 105 zł. - kawa w PRL była bardzo droga).

23 listopada, 17:44, Dama 55.:

Schab 56 zł/ kgw roku 1973.a r.

A propos cukru przypomnę tylko, że właśnie w połowie lat 70-tych, a konkretnie w 1976 roku wprowadzono nań kartki. Dodatkowy cukier (ponad miesięczny "przydział" wynoszący 1-2 kg) kosztował w sklepie "komercyjnym" 26 (!) zł za kilogram. Niedługo zresztą, bo po mniej więcej roku nie można było kupić nawet tego bardzo drogiego cukru. Pozostał tylko ten na kartki.

G
Gość
3 grudnia, 16:47, senior:

KTO mowi ze za komuny nie bylo nic w sklepach to klamie. Zarcia bylo pod dostatkiem. Te zdjecia sa na to wiekszym dowodem niz 1000 slow.

3 grudnia, 20:23, Gość:

Dziadku ! Tylko napisz kiedy ? Bylem w Warszawie na dworcu kolejowym 3 maja 1981 i byla tylko herbata bez cukru i ziemniaki z sosem pomidorowym. Pamietam tez wagon restauracyjny gdzie bylo wszystko.

Może nie było tyle artykułów co teraz ale bez porównania zawartości min wędlin, mięsa - nie było tyle " ulepszaczy" co obecnie. Co do min rolu 1981 to pojawiły się "postulaty " robotników a tym sam było coraz mniej produktów. Trzeba było żyć w tamtych czasach a nie pisać "własną" historię!!!

G
Gość
3 grudnia, 16:47, senior:

KTO mowi ze za komuny nie bylo nic w sklepach to klamie. Zarcia bylo pod dostatkiem. Te zdjecia sa na to wiekszym dowodem niz 1000 slow.

Dziadku ! Tylko napisz kiedy ? Bylem w Warszawie na dworcu kolejowym 3 maja 1981 i byla tylko herbata bez cukru i ziemniaki z sosem pomidorowym. Pamietam tez wagon restauracyjny gdzie bylo wszystko.

z
zzz

A po co pokazywać ceny w złotówkach bez podania ile to np % najniższej i średniej krajowej wtedy?

z
zzz
3 grudnia, 16:47, senior:

KTO mowi ze za komuny nie bylo nic w sklepach to klamie. Zarcia bylo pod dostatkiem. Te zdjecia sa na to wiekszym dowodem niz 1000 slow.

Na szczęście miałem to nieszczęście żyć w końcówce PRL - do dziś pamiętam puste haki w sklepach mięsnych i przeraźliwy smród. A zdjęcia były robione z okazji "pokażcie wicie, jak to dobrze się żyje w naszej Polsce Ludowej"... no to się robiło zatowarowanie.

G
Gość

Teraz to dopiero ceny rosną, nie po 5 czy 10% a od razy 30 lub więcej. Pisowska tuba o tym nie raczy wspomnieć.

G
Gość

Pięknie,a ile zarabiali ludzie. To ja wam przypomnę.1970 -2100 zł. Pracownik fizyczny brutto. Co stanowiło około 1.256 zł 1975- 2500 zł brutto netto 2.050 .. 1977- 2.800 brutto. Dopiero 1979 roku był to rok najlepszy. Czyli byliśmy wedle propagandy 10-Tą gospodarką światową. Zarabiałem jako pracownik z 9-Tą grupa aż 6.100 zł. Brutto. Po odliczeniu tego co mogli ukraść z mojej wypłaty dostawał. 4,700 zł razem z narodzinami. A ceny zaczęły być z kosmosu. Nie mówiąc już o sklepach komercyjnych,wymyślonych po to aby ograniczyć popyt. Ceny w tych sklepach były razy trzy.

D
Dama 55.
22 listopada, 13:15, Zbigniew Rusek:

Te ceny nie są dokładne. Ja mogę przytoczyć z połowy lat 70-tych, i wtedy 1 kg. cukru kosztował 10,50 zł. (przez wiele lat), bochenek chleba o gramaturze 0,8 kg. zwykle (nałęczowski, mazowiecki) 4 zł. (chleb zakopiański mały - 0,5 kg. 3,30 zł., duży - 1 kg. 6,60 zł., chleb razowy 4,20 zł. - nie pamiętam gramatury), 1 kg. schabu chyba 90 zł. Litr mleka zwykłego (2% tłuszczu) kosztował (bez kaucji za butelkę i bez dostawy do domu) 2,90 zł. (mleko pełne było znacznie droższe). Paczka kawy 100 g. (wtedy miała 100 g. a dziś zwykle ma 250 g.) 42 zł. (czyli paczka dzisiejszej wielkości kosztowałaby 105 zł. - kawa w PRL była bardzo droga).

Schab 56 zł/ kgw roku 1973.a r.

M
Marta

Chleb kosztował 4zł,masło 17,50 zarabiałam 3200 w roku 1974. Jajka od 20 gr za szt.

G
Gość
22 listopada, 13:15, Zbigniew Rusek:

Te ceny nie są dokładne. Ja mogę przytoczyć z połowy lat 70-tych, i wtedy 1 kg. cukru kosztował 10,50 zł. (przez wiele lat), bochenek chleba o gramaturze 0,8 kg. zwykle (nałęczowski, mazowiecki) 4 zł. (chleb zakopiański mały - 0,5 kg. 3,30 zł., duży - 1 kg. 6,60 zł., chleb razowy 4,20 zł. - nie pamiętam gramatury), 1 kg. schabu chyba 90 zł. Litr mleka zwykłego (2% tłuszczu) kosztował (bez kaucji za butelkę i bez dostawy do domu) 2,90 zł. (mleko pełne było znacznie droższe). Paczka kawy 100 g. (wtedy miała 100 g. a dziś zwykle ma 250 g.) 42 zł. (czyli paczka dzisiejszej wielkości kosztowałaby 105 zł. - kawa w PRL była bardzo droga).

To na pewno nie są ceny z lat 70-tych raczej z początku lutego 1982roku po denominacji.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Oficjalna maskotka Zakopanego. Gdzie się podział biały miś? Kiedy trafi do sprzedaży?

Oficjalna maskotka Zakopanego. Gdzie się podział biały miś? Kiedy trafi do sprzedaży?

Sypią się mandaty pod Tatrami. Jedyna droga z Gubałówki do Zakopanego z zakazem ruchu

Sypią się mandaty pod Tatrami. Jedyna droga z Gubałówki do Zakopanego z zakazem ruchu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska