https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz lepsze warunki zatrudnienia w Polsce przekładają się na niską mobilność zarobkową.

AIP
Choć badani Polacy obecnie są mało zainteresowani przeprowadzką do innej miejscowości w celu podjęcia pracy, to wyższe pensje mogłyby to zmienić.
Choć badani Polacy obecnie są mało zainteresowani przeprowadzką do innej miejscowości w celu podjęcia pracy, to wyższe pensje mogłyby to zmienić. Filip Kowalkowski
Głównym powodem braku zainteresowania relokacją wewnątrzkrajową jest atrakcyjna praca w miejscu zamieszkania. Jednocześnie ponad 75 proc. respondentów zmieniłoby zdanie pod warunkiem uzyskania miesięcznego wynagrodzenia powyżej średniej krajowej.

Zaledwie 5,2 proc. aktywnych i potencjalnych uczestników polskiego rynku pracy rozważa migrację w inne miejsce w Polsce w okresie najbliższych 6 miesięcy. Wśród pozostałych badanych aż 80 proc. zdecydowanie nie planuje migracji wewnętrznej, a 13,8 proc. „raczej” odrzuca taką perspektywę. Co ciekawe, respondenci deklarujący możliwość relokacji w ramach kraju (5,2 proc.) i emigracji zagranicznej (8,6 proc.) to w większości przypadków inne osoby, a akceptacja obu kierunków jest niemal dwukrotnie rzadsza wśród planujących zagraniczny wyjazd- wynika z badania Work Service „Migracje Zarobkowe Polaków IX”.

Przeczytaj także:

Choć badani Polacy obecnie są mało zainteresowani przeprowadzką do innej miejscowości w celu podjęcia pracy, to wyższe pensje mogłyby to zmienić. 71 proc. ankietowanych zachętę do relokacji stanowiłoby wynagrodzenie przekraczające 4 tys zł netto. Jest to o około 500 zł więcej niż aktualny poziom przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw.

Warto również zwrócić uwagę, że decydując się na migrację wewnętrzną, większa odległość nie stanowi dla Polaków bariery. Ponad 55 proc. badanych wskazało, że byliby w stanie się przenieść za pracą na odległość przekraczającą 300 km od miejsca zamieszkania. Zapewne dużą rolę odgrywa w tym fakt, że w przypadku relokacji krajowej 6 na 10 Polaków chciałoby się przeprowadzić wraz z rodziną. Jest to niemal dwukrotnie wyższy odsetek niż w przypadku emigracji zagranicznej (30,3 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

– Paradoksalnie rekordowo niska stopa bezrobocia i silny popyt na pracowników na rodzimym rynku pracy przekładają się na niską mobilność Polaków wewnątrz kraju. Co drugi badany nie bierze pod uwagę poszukiwania nowego zatrudnienia w innej części kraju, ponieważ ma już atrakcyjną pracę w obecnym miejscu zamieszkania – mówi Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service. – Z jednej strony to dobra wiadomość, bo pokazuje, że niska stopa bezrobocia w Polsce zwiększa zadowolenie z pracy, z drugiej jednak gorsza dla gospodarki. W wielu częściach kraju boleśnie odczuwalne są niedobory kadrowe. Bez napływu dodatkowych rąk do pracy pracodawcy mają i będą mieć trudności w podejmowaniu nowych zleceń czy nawet realizacji bieżących – dodaje.

Warto również zauważyć, że w przypadku emigracji zarobkowej kluczową barierę dla respondentów stanowi rozłąka z rodziną (65 proc.), a w sytuacji relokacji w ramach kraju ten czynnik znajduje się dopiero na drugiej pozycji (41 proc.). Może to być związane, m.in. z tym, że decydując się na przeprowadzkę do innej części Polski, większość badanych zamierza zabrać ze sobą rodzinę. Jako mniej ważne przeszkody respondenci niemal po równo (9-12 proc.) wskazali koszty najmu lub zakupu nieruchomości, czas dojazdów, możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy, a także formalności związane z przeprowadzką i przeniesieniem dzieci ze szkoły.

Obejrzyj wideo:

Paweł Borys: PPK nie prowadzą do obniżenia pensji Polaków

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska