Kiedy zgłosić się do okulisty?
Regularne wizyty okulistyczne to profilaktyka, która powinna być obowiązkiem każdego pacjenta po 40 roku życia. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdiagnozować odpowiednio wcześniej schorzenia, czy dolegliwości, które nieleczone mogą narazić pacjenta nawet na utratę widzenia.
Po czym rozpoznam, że to zaćma?
Część objawów towarzyszy pacjentom na tyle długo i postępuje stopniowo, że nie wiążą tego faktu z chorobą. Zamglone widzenie, pogorszenie ostrości, które powoli się pogłębia, skłania do wymiany dotychczasowych okularów. Wówczas pojawia się problem z doborem korekcji, bo ta nie poprawia widzenia. To najczęściej jest sygnał, że czas na dokładne badanie okulistyczne.
Czego dowiem się w gabinecie lekarskim?
Po typowym badaniu okulistycznym, lekarz określi jaki to rodzaj zaćmy oraz jaki jest jej stopień zaawansowania. Przybliży kwestię przygotowania do zabiegu oraz samego przebiegu procedury. To również czas na wybór soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu.
Jaką soczewkę mogę wybrać i co się z tym wiąże?
W tym zakresie pojawia się kilka możliwości, które uzależnione są od sposobu finansowania oraz oczekiwań pacjenta. Rozróżniamy dwa rodzaje soczewek: jednoogniskowe, które pozwalają na ostre widzenie do dali lub do bliży (pacjent sam decyduje, która opcja jest dla niego wygodniejsza-druga odległość wymaga dobrania okularów po okresie rekonwalescencji) oraz wieloogniskowe, które dają możliwość dobrego widzenia na każdą odległość (ich działanie zbliżone jest do okularów progresywnych). Pośród soczewek jednoogniskowych możemy wyróżnić też takie, które posiadają specjalne filtry chroniące plamkę żółtą.
Czy NFZ zapłaci za moją soczewkę?
Tak, pod warunkiem wyboru soczewki jednoogniskowej bez dodatkowych filtrów. Ta opcja jest w pełni finansowana przez NFZ. Jeśli jednak pacjent myśli o innym rozwiązaniu, wtedy w grę wchodzi już zabieg w trybie komercyjnym.
Co jeśli zmienię zdanie już po zabiegu?
Niestety jest to decyzja, którą podejmujemy raz na całe życie-nie mamy możliwości wymiany soczewki po wykonaniu zabiegu. Dlatego tak ważne jest, aby wybór był wcześniej dobrze przemyślany i podjęty z pełną odpowiedzialnością.
Ile trwa zabieg i czy jest bolesny?
Sam zabieg trwa nie dłużej niż kwadrans, natomiast pacjent przebywa na naszym oddziale od 2-3h. Zabieg w żadnym wypadku nie jest bolesny, odbywa się w pełni komfortowych dla pacjenta warunkach.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Pełny proces gojenia to czas ok. 4-6 tygodni. Natomiast już kilka dni po zabiegu pacjent może funkcjonować niemal normalnie z drobnymi ograniczeniami (nie dźwigamy, unikamy schylania itp). Ostrość widzenia wraca stopniowo, ale już po kilku dniach pacjent zauważa znaczącą różnicę.
Zapisy na wizytę kwalifikującą pod nr. tel. 12 633 03 63 lub 601 347 799,
ul. Henryka Sienkiewicza 34
30-033 Kraków-Krowodrza
www.delavi.pl