
MAREK MAJ z rodziną – globalny sukces Made in Poland - ciąg dalszy
Rodzina spółka należy dziś do Marka i Bożeny oraz starszego syna Michała (rocznik 1978) i córki Marty (Maj-Durbas, rocznik 1992). Marek w 2016 r. oddał fotel prezesa utalentowanemu Michałowi, który skończył z wynikiem celującym informatykę na AGH i już w czasie studiów projektował liczne rozwiązania dla SMAY, a potem m.in. kierował działem IT, by przez kilka lat pełnić funkcję wiceprezesa. Od początku 2021 r. zarząd wraz z Michałem współtworzy – jako wiceprezes – jego żona, Marzena, specjalistka od handlu i marketingu (z tytułem MBA). Marta (po krakowskiej ASP) jest architektką i prowadzi własne biuro; realizuje dla rodzinnej firmy ważne zlecenia. Marek pełni rolę eksperta i doradcy w wielu gremiach ważnych dla rozwoju kraju i Małopolski. W firmie jest dyrektorem ds. inwestycji - odpowiada m.in. za budowę ultranowoczesnej siedziby SMAY w Niepołomicach, której budowa (koszt: 80 mln zł) ruszy niebawem i ma się skończyć do końca roku.
Młodszy syn Marka i Bożeny, Piotr (rocznik 1980) nieoczekiwanie zmarł pod koniec stycznia 2020 r. Był pełnym ciepła, wyjątkowo wrażliwym człowiekiem, otwartym na potrzeby innych. Z początkiem 2021 roku ruszyła Fundacja Rodziny Maj imienia Piotra. Celem jest „niesienie otuchy, nadziei oraz pomocy materialnej osobom poszkodowanym w wyniku pożarów, nieprzystosowanym do życia, bezdomnym, a także dotkniętym niepełnosprawnością lub ubóstwem”. To rozwinięcie wcześniejszej wieloletniej działalności społecznej Majów (wspierają m.in. Dzieło Pomocy Ojca Pio).

MAREK MAZIA, WOJCIECH MAZIA, ANDRZEJ HUCZEK z rodzinami – książka co 3 sekundy
Założyciele (w 2006 r.) i właściciele największej w Polsce internetowej księgarni - Bonito.pl: średnio co 3 sekundy sprzedają jakąś książkę. A w pierwszym dniu działalności odnotowali… dwa zamówienia. Wsiedli w tramwaj, pojechali do hurtowni kupić odpowiednie tytuły, po czym wrócili do mieszkania, spakowali paczki i poszli na pocztę, by je nadać. Działali w ten sposób przez kilka miesięcy, by za zarobione pieniądze wynająć 20-metrowy lokal w Krakowie. Pakowali w nim przesyłki, był to zarazem punkt osobistego odbioru zamówień.- CZYTAJ DALEJ

MAREK MAZIA, WOJCIECH MAZIA, ANDRZEJ HUCZEK z rodzinami – książka co 3 sekundy - CIĄG DALSZY
Dziś firma zatrudnia ponad 400 osób obsługujących prawie 300 tysięcy zamówień miesięcznie. W ofercie posiada ponad… 262 tysiące produktów. W 2019 r. jej przychody wzrosły o 12,8 proc. do ponad 216 mln zł. W pandemii Bonito radziło sobie jeszcze lepiej. Oprócz książek oferuje zabawki (22 tys.), płyty (48 tys.), puzzle, gry oraz artykuły szkolne, dziecięce i elektronikę. Firmę wyróżnia ekspresowa wysyłka - nawet w ciągu 15 minut od złożenia zamówienia oraz darmowy odbiór w kilkudziesięciu lokalach w największych miastach w Polsce. Magazyn Bonito.pl w jednym z najnowocześniejszych parków logistycznych w Europie – Goodman Kraków Airport Logistics Centre - ma prawie 4100 m kw. i może pomieścić milion książek.

KRZYSZTOF PAWIŃSKI i wspólnicy z rodzinami - potęga smaku
Prezes i jeden z założycieli Grupy Maspex, największego koncernu spożywczego w naszej części Europy, jest twarzą giganta, ale strategiczne decyzje wciąż uzgadnia z kolegami: Sławomirem Rusinkiem, Zdzisławem Stuglikiem, Józefem Szczurem, Jerzym Kasperczykiem. W 1989 r. jako student krakowskiej AGH wyjechał na stypendium do Niemiec. Tak zaczęła się historia Maspeksu. Pawiński sprowadzał towary, koledzy zajmowali się ich sprzedażą. Biznes rozpoczął się na dobre w 1990 r. od konfekcjonowania zabielacza do kawy i kakao. W 1993 roku firma ruszyła z produkcją owocowej herbaty rozpuszczalnej, kakao instant, kawy cappuccino oraz czekolady, potem także cukierków. - CZYTAJ DALEJ