Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działania dobroczynne: jak pracownicy korporacji angażują się w wolontariat i pomoc potrzebującym

Łukasz Gazur
Ludzie sztuki łączą siły z pracownikami korporacji, by wspólnie pomagać najbardziej potrzebującym - jak dzieci z domów dziecka

Od kilku lat artysta i wykładowca krakowskiej ASP, Marcin Kowalik, prowadzi akcję "Obraz w pigułce". W ramach niej maluje np. murale na oddziałach dziecięcych w szpitalach.

- Chcę pokazać, że sztuka może zmieniać świat i odmieniać los - tłumaczy artysta.

Ostatnia odsłona akcji - prowadzona wspólnie przez dom dziecka, ASP i Capgemini - odbyła się w Bochni. Dzieci zaprojektowały modele, które później posłużyły za wzór obrazu. Stworzyli go pracownicy Capgemini pod okiem artysty. Teraz dzieło wisi w Domu Dziecka w Bochni.

- Zwykle w projekcie jako jedna ze stron występuje szpital dziecięcy. Tym razem zaproponowałem jednak, by w jedną z edycji zaangażować dom dziecka - tłumaczy Rafał Gołąb, który z ramienia korporacji zajmował się koordynacją tego projektu.

Ale to tylko jeden przykład tego, jak pracownicy korporacji angażują się w działalność charytatywną. Warto przypomnieć, że na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki, czyli oddziału Teatru w Krakowie im. Słowackiego, miała miejsce premiera kolejnego spektaklu charytatywnego, stworzonego w całości pracownicy Capgemini pod reżyserskim okiem Jerzego Jana Połońskiego. Nosił tytuł "Psiakość". Był oparty na tekście Marty Guśniowskiej. To musicalowa opowieść o psie, który stracił dom i został porzucony w lesie.

Zysk ze sprzedaży biletów został przeznaczony na wsparcie działań Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Na ten rok planowana jest kolejna edycja spektaklu.

- Dla mnie teatr Capgemini to o wiele więcej niż działalność charytatywna, bo wiele się nauczyłam o pracy w teatrze, zobaczyłam jak tworzy się przedstawienie od samego początku. Dowiedziałam się też trochę o sobie. Na przykład, że ja też potrafię zaśpiewać piosenkę - śmieje się Alicja Jasińska z Capgemini.

- Od kilku lat pracuję z korpo-trupą, która bynajmniej nie jest korpo-trupem. To żywy organizm, na którym co roku rozwijają się nowe kultury bakterii. I co roku żywią się tym, co dla życia najcenniejsze: kulturą, sztuką i dobrem. Bo właśnie czynienie dobra jest tym, co leżało i leży u podstaw Projektu Teatr - tłumaczy reżyser spektaklu Jerzy Jan Połoński.

Jak przyznaje Karolina Długosz, CSR Manager Capgemini, widać coraz większe zainteresowanie działaniami w ramach wolontariatu lub pracą charytatywną wśród pracowników korporacji.

- Stworzyliśmy kilka lat temu program grantowy “Inwestujemy w dobre pomysły”. To odpowiedź na inicjatywy podejmowane przez naszych pracowników - mówi.

W 2017 roku Kapituła programu grantowego Capgemini, w której znaleźli się m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Urzędu Miasta Krakowa, wybrała 16 najlepszych pomysłów. W ich realizację zaangażowały się w sumie 133 osoby. W tym roku startuje kolejna edycja i zainteresowanie działaniami dobroczynnymi jest równie duże.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Działania dobroczynne: jak pracownicy korporacji angażują się w wolontariat i pomoc potrzebującym - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska